შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გორში, გივი რაზმაძისა და ლავრენტი გუგუტიშვილის ოჯახებში იმყოფებოდა, რომელთა სახლებიც სოფელ გუგუტიანთკარში უკანონოდ გავლებული მავთულხლართების მიღმა მოექცა.
სახელმწიფო მინისტრის სტუმრობის მიზანი პრემიერ-მინისტრისა და მთავრობის სახელით მათთვის მხარდაჭერის კიდევ ერთხელ გამოხატვა და დაზარალებული ოჯახების  დახმარების ფორმებსა და სახელმწიფოს მიერ დაგეგმილ ნაბიჯებზე გასაუბრება იყო.
ლავრენტი გუგუტიშვილისა და გივი რაზმაძის ოჯახები  სახემწიფოსგან  სამეურნეო მიწის ნაკვეთს მიღებენ, რომელთა დამუშავებასა და სურვილისამებრ გამოყენებასაც შეძლებენ. აგრეთვე, ერთჯერადი სოციალური დახმარების სახით მათ ფულადი თანხა გადაეცემათ. დაუკანონდებათ და საკუთრებაში გადაეცემათ მიწის ნაკვეთები და სახლები გორში, სადაც ისინი 2008 წლის აგვისტოს ომისა და გუგუტინთკარში საკუთარი სახლების დაბომბვის შემდეგ ცხოვრობენ. ოჯახების ჯანმრთელობის პრობლემების მქონე წევრებს კი სახელმწიფო წამლებით უზრუნველყოფს. მათთვის უფასოდ პროფესიული გადამზადებაც იქნა შეთავაზებული.
სახელმწიფო მხარდაჭერას გამოხატავს ამირან გუგუტიშვილის ოჯახის მიმართაც, რომლის სახლიც მავთულხლართების გავლების შემდეგ  კონტროლირებად ტერიტორიაზე მოექცა, თუმცა მასზე წვდომა მაინც შეზღუდული აქვს. ამირან გუგუტიშვილის ოჯახი ერთჯერად სოციალურ დახმარებას მიიღებს.
„დღეს ვიმყოფებოდით გორში, რაზმაძისა და გუგუტიშვილის ოჯახში. იმ ადგილას, სადაც ისინი 2008 წლიდან ცხოვრობენ, მას შემდეგ, რაც აგვისტოს ომისა და რუსეთის ინტერვენციის შედეგად, გუგუტიანთკარში მათი სახლები დაიბომბა. დღეს აქ იმისათვის ვარ, რომ მთავრობის სახელით მათ მიმართ თანადგომა გამოვხატო და დახმარება კონკრეტული ფორმებით ვცადოთ. აქ საუბარია სოცალურ დახმარებასა და იმ სახლების დაკანონებაზე, რომლებშიც დღეს ცხოვრობენ. ასევე იმ შესაძლებლობაზე, რომ საკუთარ სოფელში სამეურნეო მიწის ნაკვეთი ჰქონდეთ, რათა ბმა არ დაკარგონ. ეს მათი სურვილია და რა თქმა უნდა, სახელმწიფო მაქსიმალურად შეუწყობს ხელს.
„ჩვენი ამოცანა, ზოგადად, ის გახლავთ, რომ არა მხოლოდ ამ სამ ოჯახს, რომელსაც მავთულხლართების გავლების პროცესი უშუალოდ შეეხო, არამედ მთლიანად სოფელს, გუგუტიანთკარს და ყველა იმ სოფელს დავუდგეთ გვერდით, რომლებიც დღეს მავთულხლართებითაა გახლეჩილი. საქართველოში ასეთი სოფელი ასზე მეტია. აუცილებლად გავაგრძელებთ იმ ხუთ წლიან პროგრამას, რომელსაც ვახორციელებთ და რომელიც საბაზისო საჭიროებების მოგვარებისკენა მიმართული - წყლის სისტეების მოწესრიგებისაკენ, გაზიფიცირებისაკენ, განათლების დაფინანსებსაკენ, ჯანდაცვის გარკვეული ობიექტების მშენებლობისაკენ, ინფრასტრუქტურის შეკეთებისაკენ და ა.შ. რაც მთავარია, თანდათან გადავალთ იმაზე, რომ სოფლებში დასაქმებისა და შემოსავლის მიღების ალტერნატიული შესაძლებლობა გაჩნდეს, რათა ადამიანები ამ მიწაზე დამაგრდნენ და ამით გავცეთ საქმიანი, ღირსეული და ყველაზე ქმედითი პასუხი ოკუპაციას - განვითარებით, უკეთესი განათლებითა და მეტი შესაძლებლობით, რაც აუცილებელია იმისათვის, რომ ეს მახინჯი მავთულხლართები და ბარიკადები დავამარცხოთ.
„2013 წლიდან ამ სოფლების დახმარება და სტუდენტების დაფინანსება დავიწყეთ და მათი რიცხვი 2018-2019 სასწავლო წელს ფაქტობრივად სამჯერ გაიზარდა. ეს იმას ნიშნავს, რომ ამ სოფლებში მოსწავლეების რაოდენობა სამჯერ გაიზარდა.  თავის მხრივ, ეს არის ძალიან სარწმუნო ინდიკატორი, რომ ოჯახები საკუთარ მიწაზე მაგრდებიან და ცხოვრებას აგრძელებენ, მიუხედავად იმისა, რომ ყოველდღიურად მავთულხლართების პირისპირ უწევთ ყოფნა, რაც ადვილი არ არის. მე ვფიქრობ, რომ მართლაც აქ გადის ჩვენი ანტისაოკუპაციო, სამშვიდობო ფრონტის ხაზი. ჩვენი ვალია, მათ გვერდში დავუდგეთ,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
გუგუტიშვილებისა და რაზმაძეების ოჯახებში, სახელმწიფო მინისტრთან ერთად, ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებიც იმყოფებოდნენ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили посетила семьи Гиви Размадзе и Лавренти Гугутишвили в Гори, чьи дома остались за пределами незаконно проведенной колючей проволоки в селе Гугутианткари.
Цель визита Государственного министра состояла в том, чтобы подтвердить поддержку семьям от имени Премьер-министра и Правительства Грузии, обсудить формы помощи пострадавшим и шаги, запланированные государством. Семьи Лавренти Гугутишвили и Гиви Размадзе получат от государства сельскохозяйственные земли, которые они могут обрабатывать и использовать по своему усмотрению. Также им будут оказана денежная помощь в качестве единовременной социальной помощи. Земельные участки и дома в Гори, где они живут после войны в августе 2008 года и бомбежек села Гугутианкари, будут легализованы и переданы им в собственность. Членов семей, у которых проблемы со здоровьем, государство обеспечит лекарством. Им также было предложено бесплатное профессиональное обучение.
Государство окажет поддержку и семье Амирана Гугутишвили, чей дом после проведения колючей проволоки остался на контролируемой Грузией территории хотя доступ к нему по-прежнему ограничен. Они получат единовременную социальную помощь.
«Сегодня мы находимся в Гори, в семье Размадзе и Гугутишвили. Это место, где они живут с 2008 года, после августовской войны и российской интервенции, после того как их дома в селе Гугутианткари подверглись бомбардировке. Я нахожусь сегодня здесь для того, чтобы поддержать и помочь от имени правительства Грузии. Речь идет о социальной помощи и легализации домов, в которых они живут сегодня. Кроме того речь идёт о возможности иметь сельскохозяйственные земли в своём селе, чтобы не потерять связь. Это их желание и, конечно, государство сделает все возможное, чтобы им помочь.
"Наша задача, состоит в том, чтобы поддержать не только эти три семьи, пострадавшие от проведения колючей проволоки, но и всё село Гугутианткари и все те сёла, которые сегодня разделены колючей проволокой. В Грузии более ста таких деревень. Мы, безусловно, продолжим пятилетнюю программу, которую осуществляем для удовлетворения основных потребностей населения – урегулирование систем водоснабжения, газификация, финансирование образования, строительство определенных медицинских учреждений, ремонт инфраструктуры и т. д. Самое главное, что мы постепенно перейдем к поиску альтернативных возможностей трудоустройства и получения дохода в селе, чтобы население укрепилось на земле и тем самым мы обеспечим деловое, достойное и самое эффективное реагирование на оккупацию - с развитием, улучшением образования и расширением возможностей, которые необходимы для победы над этой уродливой колючей проволокой.
"С 2013 года мы оказываем помощь и финансируем студентов этих сёл, а в 2018-2019 учебном году их число фактически утроилось. Это означает, что количество учащихся в школах этих сёл утроилось. В свою очередь, это очень надежный показатель того, что семьи укрепляются на своей земле и продолжают жить, несмотря на то, что им ежедневно приходится сталкиваться с колючей проволокой, что непросто. Я думаю, что именно здесь проходит наша антиоккупационная, мирная линия фронта. Наш долг поддержать население», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Семьи Гугутишвили и Размадзе вместе с Государственным министром также посетили и представители местных органов самоуправления.