შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფ მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი აფხაზეთში ჩატარებულ ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნებსა და მის შედეგებზე კომენტარს აკეთებს.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, აფხაზეთში ჩატარებულ არც ე.წ. არჩევნებს და არც მის შედეგებს  არანაირი ლეგიტიმურობა არ გააჩნია.
„ვერც პირველ და ვერც მეორე ტურს, როგორც პროცესს, ვერანაირი ლეგიტიმაცია ვერ ექნება და  სხვა სამართლებრივ ასპექტებთან ერთად,  ვერ გამოხატავს ხალხის ნებას, მაშინ როცა მოსახლეობის უმეტესობა დევნილობაში იმყოფება.  ჩვენთვის მნიშვნელოვანი არის ის, რომ ახლაც და მომდევნო ორი კვირის განმავლობაშიც, როცა ე.წ.  მეორე ტურია ჩანიშნული, პროცესები მშვიდობიანად, დაძაბულობის გარეშე წარიმართოს, რადგან აფხაზური საზოგადოების ბედი ჩვენთვის სულერთი არ არის.
„არაერთხელ გაგვიცხადებია და  დღეს კიდევ ერთხელ მინდა ხაზი გავუსვა, რომ სრული მზაობა გვაქვს გავაფართოვოთ  დიალოგი აფხაზური  საზოგადოების ყველა დონეზე.  არსებობს შესაბამისი ფორმები და დღეს, როცა ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარებიდან 11 წელი გავიდა, ვფიქრობ,  ამის საჭიროება კიდევ  უფრო მაღალია. აშკარად ვხედავთ, რომ ეს თარიღი  იქცა არათუ დამოუკიდებლობის, არამედ რუსეთზე  დამოკიდებულების ათვლის წერტილად.  აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში, ოკუპაციის პირობებში,  წლიდან წლამდე იზრდება დამოკიდებულების, იზოლაციის  ხარისხი  და მძიმდება მოსახლეობის პრობლემები - უსაფრთხოებით დაწყებული, ჰუმანიტარული, სოციალური, ეკონომიკური პრობლემებით, განათლების ხარისხის დაბალი დონითა  და ზოგადად, მომავლის პერსპექტივის ფაქტობრივი არქონით დასრულებული.
„ამიტომ, დღეს, როდესაც ნამდვილად გვაქვს ხელშესახები შედეგები ჩართულობის, შერიგების მიმართულებით, რადგან კონტაქტები ძალიან გაზრდილი გახლავთ და კიდევ უფრო მაღალია   ინტერესი, პირდაპირი დაბრკოლებებით რომ არ ეშლებოდეს ხელი, ჩვენთვის აშკარაა, რომ საჭიროა  კიდევ უფრო გავაფართოოთ კომუნიკაციის არხები თანამშრომლობს, საერთო ინტერესების  გარშემო და დიალოგი მშვიდობაზე. ამაში ვგულისხმობ კონკრეტულ ინიციატივებსაც, რომლებიც ვაჭრობას, განათლებას, ჯანდაცვას დ ა.შ. უკავშირდება. ასევე იმას, თუ როგორ უნდა ავაწყოთ ჩვენ მომავალი უკეთესი პერსპექტივებით“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили комментирует т. н. президентские выборы, проведённые в Абхазии, и их результаты.
По словам Государственного министра Грузии ни у т. н. выборов, проведённых в Абхазии, ни у их результатов нет никакой легитимности.
«Ни первый, ни второй тур, как процесс, не имеет никакой легитимности и вместе с другими правовыми аспектами не выражает волю народа, в то время когда большая часть населения находится в изгнании. Для нас важно, чтобы сейчас и в ближайшие две недели, когда назначен т. н. второй тур, процессы проходили мирно, без напряженности, поскольку мы не равнодушны к судьбе абхазского общества. «Мы неоднократно заявляли и сегодня я хочу еще раз подчеркнуть, что мы полностью готовы расширять диалог на всех уровнях с абхазским обществом. Существуют соответствующие формы и сегодня, когда прошло 11 лет с момента обретения т.н. независимости, я думаю, что необходимость в этом ещё больше возрасла. Мы видим, что эта дата стала точкой отсчёта не дня независимости, а зависимости от России.
В Абхазии и Цхинвальском регионе в условиях оккупации из года в год растёт степень зависимости, изоляции, ухудшаются проблемы населения – начиная с вопросов безопасности, гуманитарных, социальных, экономических проблем, низкого уровня образования и, как правило, без реальных перспектив на будущее. Поэтому сегодня, когда у нас есть ощутимые результаты в плане вовлечения, примирения, поскольку контакты настолько высоки, а интерес еще выше, если бы не было прямых препятствий, нам ясно, что нужно и дальше расширять сотрудничество, вокруг общих интересов и диалогом о мире. Я имею в виду конкретные инициативы, которые включают торговлю, образование, здравоохранение и т. д. Речь идет также о том, как мы можем построить будущее лучшими перспективами», - заявила Государственный министр.