შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნიქოზში, ანიმაციური ფილმების საერთაშორისო ფესტივალის „ნიქოზი“ გახსნაზე მისასალმებელი სიტყვით წარსდგა.
აღნიშნული ღონისძიება წელს მეცხრედ იმართება. მასში მონაწილეობის მისაღებად ნიქოზს სტუმრები არაერთი ქვეყნიდან  ეწვივნენ. ერთკვირიანი ფესტივალი მოიცავს ფილმების ჩვენებას, კლასიკური მუსიკისა და ფოლკლორულ კონცერტებს, გამოფენებს და ა.შ.
სახლმწიფო მინისტრმა ფესტივალის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ იგი უნიკალური მოვლენაა, რადგან ტარდება სოფელში, რომელიც მავთულხლართებით გაყოფილია და სადაც  11 წლის წინ ჭურვები ცვიოდა.
„ეს ადგილი მეუფე ისაიამ და მისმა თანასოფლელებმა საკუთარი ხელებით აღადგინეს. ეს არის სიმბოლო ჩვენი გაუტეხლობის, რწმენის - რომ აუცილებლად შევძლებთ დავამარცხოთ ოკუპაცია და მისი მახინჯი გამოვლინება-მავთულხლართები. ეს საუკეთესი პასუხია, რადგან ესაა ხელოვნების, სიყვარულის ენა, უნივერსალური ენა, რომელიც აუცილებლად შეძლებს ხელი შეუწყოს ნდობის ხიდების მშენებლობას გამყოფი ხაზების იქით მხარეს, სადაც ადამიანები ძალიან დიდი წნეხის ქვეშ ცხოვრობენ.  დარწმუნებული ვარ, იქაურ პატარებს არანაკლებ აინტერესებთ და უნდათ ჰქონდეთ შესაძლებლობა თუნდაც ანიმაციური ფილმების ფესტივალში მიიღონ მონაწილელობა, იარონ ხელოვნების სკოლაში, რომელიც აქ მეუფემ გააკეთა და არ იყვნენ  იმ მდგომარეობაში, რომელსაც ოკუპაცია ქმნის  - მათ მომავლის პერსპექტივას ართმევს.
„მთელი ჩვენი პოლიტიკა გათვლილია იმაზე, რომ ჩართულობის, შერიგების გზით და ძალიან პრაგმატული მექანიზმებით ხელი შევუწყოთ ჩვენ  თანამოქალაქეებს  ცხინვალისა და აფხაზეთის რეგიონებში,  გავუზიაროთ სხვადასხვა შესაძლებლობა, რომლებიც ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზეა. ერთად შევქმნათ ის მომავალი, რომლისკენაც, დარწმუნებული ვარ, სწრაფვა გვაერთიანებს - უკეთესი მომავალი და არა ხელოვნური მავთულხლართებით დაჩეხილი, რომელსაც, საუბედუროდ, დღეს რუსული ოკუპაცია ქმნის. დარწმუნებული ვარ, ასეთი პასუხით, ასეთი თავდადებითა და სიყვარულით ჩვენს მიზნებს აუცილებლად მივაღწევთ,“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიებას აგრეთვე ესწრებოდნენ სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური, შიდა ქართლში სახელმწიფო რწმუნებული-გუბერნატორი გიორგი ხოჯევანიშვილი, გორის მერი კონსტანტინე თავზარაშვილი, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები და ა.შ. ფესტივალი 6 სექტემბერს დასრულდება.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выступила на открытии Международного фестиваля анимационных фильмов «Никози» в селе Никози, Горийского муниципалитета. Мероприятие проводится уже в девятый раз. Гости из многих стран посетили село Никози для участия в фестивале. Недельный форум включает показы фильмов, классическую музыку, фольклорные концерты, выставки и многое другое.
Государственный министр говорила о важности фестиваля и заявила, что это уникальное событие, поскольку оно проходит в селе, которое разделено колючей проволокой и где 11 лет назад падали снаряды. «Это место было восстановлено руками Митрополита Исаия и жителями села. Это символ нашей твёрдости, веры - мы обязательно сможем победить оккупацию и ее уродливое проявление - колючую проволоку. Это лучший ответ, так как язык искусства и любви - универсальный язык, который, несомненно, поможет построить мосты доверия по ту сторону разделительной линии, где люди живут под огромным давлением. Я уверена, что маленькие дети, проживающие по ту сторону разделительной линии не менее заинтересованы и хотят участвовать в фестивале анимационных фильмов, посещать художественную школу, которую здесь создал Митрополит и не находиться в состоянии оккупации, их лишают перспективы будущего.
Вся наша политика рассчитана на то, чтобы путём вовлечения, примирения и очень прагматичными механизмами поддержать наших сограждан в Цхинвальском регионе и Абхазии, поделиться с ними возможностями, которые существуют на территории, контролируемой центральным правительством. Давайте вместе создадим то будущее, стремление к которому, я уверена, нас обьединяет - лучшее будущее, а не искусственно разделённое колючей проволокой, которое, к сожалению, сегодня создаёт российская оккупация. Я уверена, что с таким ответом, с такой преданностью и любовью мы обязательно достигнем наших целей», - заявила Кетеван Цихелашвили. В мероприятии также приняли участие заместитель государственного министра Лия Гигаури, губернатор региона Шида Картли Георгий Ходжеванишвили, мэр Гори Константин Тавзарашвили, представители дипломатического корпуса и др. Фестиваль завершится 6 сентября.