შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნიქოზში, ანიმაციური ფილმების საერთაშორისო ფესტივალის „ნიქოზი“ გახსნაზე მისასალმებელი სიტყვით წარსდგა.
აღნიშნული ღონისძიება წელს მეცხრედ იმართება. მასში მონაწილეობის მისაღებად ნიქოზს სტუმრები არაერთი ქვეყნიდან  ეწვივნენ. ერთკვირიანი ფესტივალი მოიცავს ფილმების ჩვენებას, კლასიკური მუსიკისა და ფოლკლორულ კონცერტებს, გამოფენებს და ა.შ.
სახლმწიფო მინისტრმა ფესტივალის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ იგი უნიკალური მოვლენაა, რადგან ტარდება სოფელში, რომელიც მავთულხლართებით გაყოფილია და სადაც  11 წლის წინ ჭურვები ცვიოდა.
„ეს ადგილი მეუფე ისაიამ და მისმა თანასოფლელებმა საკუთარი ხელებით აღადგინეს. ეს არის სიმბოლო ჩვენი გაუტეხლობის, რწმენის - რომ აუცილებლად შევძლებთ დავამარცხოთ ოკუპაცია და მისი მახინჯი გამოვლინება-მავთულხლართები. ეს საუკეთესი პასუხია, რადგან ესაა ხელოვნების, სიყვარულის ენა, უნივერსალური ენა, რომელიც აუცილებლად შეძლებს ხელი შეუწყოს ნდობის ხიდების მშენებლობას გამყოფი ხაზების იქით მხარეს, სადაც ადამიანები ძალიან დიდი წნეხის ქვეშ ცხოვრობენ.  დარწმუნებული ვარ, იქაურ პატარებს არანაკლებ აინტერესებთ და უნდათ ჰქონდეთ შესაძლებლობა თუნდაც ანიმაციური ფილმების ფესტივალში მიიღონ მონაწილელობა, იარონ ხელოვნების სკოლაში, რომელიც აქ მეუფემ გააკეთა და არ იყვნენ  იმ მდგომარეობაში, რომელსაც ოკუპაცია ქმნის  - მათ მომავლის პერსპექტივას ართმევს.
„მთელი ჩვენი პოლიტიკა გათვლილია იმაზე, რომ ჩართულობის, შერიგების გზით და ძალიან პრაგმატული მექანიზმებით ხელი შევუწყოთ ჩვენ  თანამოქალაქეებს  ცხინვალისა და აფხაზეთის რეგიონებში,  გავუზიაროთ სხვადასხვა შესაძლებლობა, რომლებიც ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზეა. ერთად შევქმნათ ის მომავალი, რომლისკენაც, დარწმუნებული ვარ, სწრაფვა გვაერთიანებს - უკეთესი მომავალი და არა ხელოვნური მავთულხლართებით დაჩეხილი, რომელსაც, საუბედუროდ, დღეს რუსული ოკუპაცია ქმნის. დარწმუნებული ვარ, ასეთი პასუხით, ასეთი თავდადებითა და სიყვარულით ჩვენს მიზნებს აუცილებლად მივაღწევთ,“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიებას აგრეთვე ესწრებოდნენ სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური, შიდა ქართლში სახელმწიფო რწმუნებული-გუბერნატორი გიორგი ხოჯევანიშვილი, გორის მერი კონსტანტინე თავზარაშვილი, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები და ა.შ. ფესტივალი 6 სექტემბერს დასრულდება.

The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili delivered a welcoming speech at the opening of the Nikozi International Festival of Animated Films in the village of Nikozi, Gori municipality.
This year the event is being held for the ninth time. Visitors from many countries have visited Nikozi for participation in it. The one-week festival includes film screenings, classical music and folk concerts, exhibitions and etc.
The State Minister spoke about the importance of the festival and said it is a unique event which took place in a village divided by barbed wire and where shells were falling 11 years ago.
“This place was restored by Reverend Isaiah and his villagers with their own hands. It is a symbol of our non-breaking and faith, that we will surely be able to defeat the occupation and its ugly manifestations - the barbed wire. This is the best answer, as it is a language of art, love, a universal language that will surely help build “bridges of trust” along the dividing lines where people live under enormous pressure. I'm sure the little ones there also want to have the opportunity even to participate in an animated film festival, to attend the art school that Reverend Isaiah organized here and not be in a state of occupation that depriving them of a future.
"All our policies are designed in order to help our fellow citizens from Tskhinvali region and Abkhazia through engagement, reconciliation and very pragmatic mechanisms, to share various opportunities that exist on the territory controlled by the central Government. Let's create a better future together! I am sure that with such an answer, with such dedication and love we will definitely achieve our goals”, - said Ketevan Tsikhelashvili.
The event was also attended by the Deputy State Minister Lia Gigauri, Shida Kartli State Representative-Governor Giorgi Khojevanishvili, Gori Mayor Konstantine Tavzarashvili, representatives of the diplomatic corps, etc. The festival will end on September 6.