„საქმე ძალიან ცოცხალ პროცესთან, ცოცხალ საფრთხესთან გვაქვს, რომელიც ყოველდღიური გამოწვევაა ჩვენი ქვეყნისთვის და ათიათასობით ჩვენი თანამოქალაქისთვის”, -ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ქეთევან ციხელაშვილმა პარლამენტში, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის, იურიდიულ საკითხთა, თავდაცვისა და უშიშროების და საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტების ერთობლივ სხდომაზე განაცხადა.
მისი თქმით, 11 წელია, რაც ქვეყანა ღია რუსული ოკუპაციის პირობებში ცხოვრობს და მოსახლეობას, ყოველდღიურად, არაერთ სირთულესთან უწევს შეჭიდება.
„რეგულარულად გვიწევს  ძალიან მძიმე მემკვიდრეობასთან გამკლავება, რომელიც 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ მივიღეთ და დღემდე გრძელდება. ის უკანასკნელი ეპიზოდები, როგორიც იყო უკანონო ბარიკადების მშენებლობა სოფელ გუგუტიანთკარში, ჩვენი თანამოქალაქეების დაკავება ეკლესიაში, სოფელ აძვისთავში, ან გადაადგილების დამატებით შეზღუდვა, როგორც თუნდაც დღეს არის, ამჯერად ორი დღით ახალგორის მიმართულებით, არის იმ ინსტრუმენტების ერთობლიობა, რომლითაც ეს რეჟიმი 11 წლის განმავლობაში მოქმედებს. რა თქმა უნდა, ყველაზე მძიმეა, როცა ეს ყველაფერი ადამიანის სიცოცხლეს ეხება. ჩვენი 4 ახალგაზრდის -ბაშარულის, ოთხოზორიას, ტატუნაშვილისა და კვარაცხელიას უმძიმესი შემთხვევები არის ტრაგედია არა მხოლოდ მათი ოჯახებისათვის, არამედ მთელი საზოგადოებისათვის.
„ეს ყველაფერი გვაჩვენებს და შეგვახსენებს იმას, რომ საქმე ძალიან ცოცხალ პროცესთან, ცოცხალ საფრთხესთან გვაქვს, რომელიც ყოველდღიური გამოწვევაა ჩვენი ქვეყნისთვის და ათიათასობით ჩვენი თანამოქალაქისთვის. ეს გვავალდებულებს, რომ  ამ საკითხების დაძლევისას ძალიან გონიერები და პრინციპულები ვიყოთ.  ამ საფრთხეს პირდაპირი გაგებით უმკლავდება 50 ათასამდე ჩვენი მოქალაქე 100-ზე მეტ სოფელში, რომლებიც საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მდებარეობს; 300 ათასამდე დევნილი, რომელსაც დღემდე არ ეძლევა საკუთარ სახლში დაბრუნების საშუალება; 200 ათასამდე ადამიანი, რომელიც დღეს ოკუპირებული აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ცხოვრობს. ეს რეგიონები, თავის მხრივ, 70 პროცენტით არის დაცლილი მზარდი მილიტარიზაციისა და იზოლაციის პირობებში.
„ყველამ ვიცით, რომ ყველაზე მოწყვლადი გალისა და ახალგორის ქართველი მოსახლეობაა, სადაც მათი ეთნიკური კუთვნილება, საუბედუროდ, დისკრიმინაციის საფუძველია. სწორედ ამიტომ, ეს მოსახლეობა, მათი უფლებების დაცვა, მათი მდგომარეობის გაუმჯობესება იყო და მომავალში კიდევ უფრო მეტად იქნება ჩვენი პოლიტიკის პრიორიტეტი. ასევე არ გვავიწყდება კოდორის მოსახლეობა, რომელიც კიდევ უფრო შეზღუდულია თუნდაც გადაადგილების შესაძლებლობით“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

"We are dealing with a very lively process, with a living threat that is a daily challenge for our country and for our tens of thousands of citizens". Such statement Ketevan Tsikhelashvili, Acting State Minister for Reconciliation and Civic Equality made in Parliament at a joint meeting of Human Rights and Civil Integration, Legal Affairs, Defense and Security and Procedural Issues and Rules Committees.
As she said, its already 11 years that the country has been living under open Russian occupation and population has to deal with many difficulties every day.
“We have to deal with the very difficult legacy we received after the August 2008 war and continue to do so on a regular basis. Recent episodes, such as the construction of illegal barricades in the village of Gugutiantkari, the detention of our citizens in the church, in the village of Adzvistavi, or the additional restriction of movement, as it is today, this time for two days to Akhalgori, are a set of tools that this regime uses for 11 years. Of course, it is the hardest thing when it comes to human life. The gravest cases of our 4 young people - Basharuli, Otkhozoria, Tatunashvili and Kvaratskhelia - are tragedies not only for their families but for the whole society.
"All of this shows and reminds us that we are dealing with a very lively process, a living threat that is a daily challenge for our country and for our tens of thousands of citizens. This requires us to be very wise and principled in the process of overcoming these issues. About 50,000 of our citizens live in more than 100 villages across the occupation line; up to 300,000 IDPs who are not able to return home; about 200,000 people today live in occupied Abkhazia and the Tskhinvali region. These regions are 70 percent deserted in live in the conditions of growing militarization and isolation.
“We all know that the most vulnerable are the Georgian population of Gali and Akhalgori, where their ethnicity is, unfortunately, the basis of discrimination. That is why these people, the protection of their rights and the improvement of their life will be our priority also on future. We also do not forget the population of Kodori, which is even more limited with the possibility of moving”, - said Ketevan Tsikhelashvili.