„საქმე ძალიან ცოცხალ პროცესთან, ცოცხალ საფრთხესთან გვაქვს, რომელიც ყოველდღიური გამოწვევაა ჩვენი ქვეყნისთვის და ათიათასობით ჩვენი თანამოქალაქისთვის”, -ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ქეთევან ციხელაშვილმა პარლამენტში, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის, იურიდიულ საკითხთა, თავდაცვისა და უშიშროების და საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტების ერთობლივ სხდომაზე განაცხადა.
მისი თქმით, 11 წელია, რაც ქვეყანა ღია რუსული ოკუპაციის პირობებში ცხოვრობს და მოსახლეობას, ყოველდღიურად, არაერთ სირთულესთან უწევს შეჭიდება.
„რეგულარულად გვიწევს  ძალიან მძიმე მემკვიდრეობასთან გამკლავება, რომელიც 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ მივიღეთ და დღემდე გრძელდება. ის უკანასკნელი ეპიზოდები, როგორიც იყო უკანონო ბარიკადების მშენებლობა სოფელ გუგუტიანთკარში, ჩვენი თანამოქალაქეების დაკავება ეკლესიაში, სოფელ აძვისთავში, ან გადაადგილების დამატებით შეზღუდვა, როგორც თუნდაც დღეს არის, ამჯერად ორი დღით ახალგორის მიმართულებით, არის იმ ინსტრუმენტების ერთობლიობა, რომლითაც ეს რეჟიმი 11 წლის განმავლობაში მოქმედებს. რა თქმა უნდა, ყველაზე მძიმეა, როცა ეს ყველაფერი ადამიანის სიცოცხლეს ეხება. ჩვენი 4 ახალგაზრდის -ბაშარულის, ოთხოზორიას, ტატუნაშვილისა და კვარაცხელიას უმძიმესი შემთხვევები არის ტრაგედია არა მხოლოდ მათი ოჯახებისათვის, არამედ მთელი საზოგადოებისათვის.
„ეს ყველაფერი გვაჩვენებს და შეგვახსენებს იმას, რომ საქმე ძალიან ცოცხალ პროცესთან, ცოცხალ საფრთხესთან გვაქვს, რომელიც ყოველდღიური გამოწვევაა ჩვენი ქვეყნისთვის და ათიათასობით ჩვენი თანამოქალაქისთვის. ეს გვავალდებულებს, რომ  ამ საკითხების დაძლევისას ძალიან გონიერები და პრინციპულები ვიყოთ.  ამ საფრთხეს პირდაპირი გაგებით უმკლავდება 50 ათასამდე ჩვენი მოქალაქე 100-ზე მეტ სოფელში, რომლებიც საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მდებარეობს; 300 ათასამდე დევნილი, რომელსაც დღემდე არ ეძლევა საკუთარ სახლში დაბრუნების საშუალება; 200 ათასამდე ადამიანი, რომელიც დღეს ოკუპირებული აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ცხოვრობს. ეს რეგიონები, თავის მხრივ, 70 პროცენტით არის დაცლილი მზარდი მილიტარიზაციისა და იზოლაციის პირობებში.
„ყველამ ვიცით, რომ ყველაზე მოწყვლადი გალისა და ახალგორის ქართველი მოსახლეობაა, სადაც მათი ეთნიკური კუთვნილება, საუბედუროდ, დისკრიმინაციის საფუძველია. სწორედ ამიტომ, ეს მოსახლეობა, მათი უფლებების დაცვა, მათი მდგომარეობის გაუმჯობესება იყო და მომავალში კიდევ უფრო მეტად იქნება ჩვენი პოლიტიკის პრიორიტეტი. ასევე არ გვავიწყდება კოდორის მოსახლეობა, რომელიც კიდევ უფრო შეზღუდულია თუნდაც გადაადგილების შესაძლებლობით“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

«Мы имеем дело с очень живым процессом, живой угрозой, которая является ежедневным вызовом для нашей страны и для десятков тысяч наших сограждан», - заявила исполняющий обязанности Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили на совместном заседании комитетов по правам человека и гражданской интеграции, юридическим вопросам, по обороне и безопасности и процедурным вопросам и правилам Парламента Грузии. По словам Кетеван Цихелашвили, уже 11 лет, как страна живет в условиях открытой российской оккупации и население ежедневно сталкивается со многими трудностями.
«Нам регулярно приходится справляться с очень сложным наследием, которое нам досталось после войны в августе 2008 года, и которое продолжается по сей день. Недавние эпизоды, такие, как строительство незаконных баррикад в селе Гугутианткари, задержание наших сограждан в церкви села Адзвистави или дополнительное ограничение передвижения, как, например, сегодня, на этот раз в течение двух дней в направлении Ахалгори, представляют собой набор инструментов, который этот режим использовал в течение 11 лет. Конечно, самое сложное, когда всё это касается человеческой жизни. Гибель наших четырех молодых людей - Башарули, Отхозория, Татунашвили и Кварацхелия - это трагедии не только для их семей, но и для всего нашего общества. Все это показывает и напоминает нам о том, что мы имеем дело с очень живым процессом, живой угрозой, которая является ежедневным вызовом для нашей страны и для десятков тысяч наших сограждан.
Это обязывает нас, чтобы мы были очень разумными и принципиальными в преодолении этих вопросов. Около 50 000 наших граждан в прямом смысле справляются с этой угрозой в более чем 100 сёлах, расположенных вдоль линии оккупации; до 300 000 вынужденно переселённых лиц, которые еще не могут вернуться домой; около 200 000 человек сегодня живут в оккупированной Абхазии и Цхинвальском регионе. Эти регионы в условиях растущей милитаризации и изоляции опустошены на 70 процентов. Мы все знаем, что наиболее уязвимым населением являются этнические грузины, проживающие в Гали и Ахалгори, где, к сожалению, их этническая принадлежность является основой дискриминации. Вот почему это население, защита их прав, улудшение их положения было и в будущем будет проиритетом нашей политики. Мы также не забываем о населении Кодори, которое еще более ограничено в возможности передвижения», - заявила Кетеван Цихелашвили.