შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ქეთევან ციხელაშვილმა პარლამენტში, ოთხი კომიტეტის გაერთიანებულ სხდომაზე, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში არსებულ ვითარებაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ სოციალურ-ეკონომიკური, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებების თავლსაზრისით რეგიონებში მძიმე მდგომარეობაა.
მისი თქმით, ძალიან თვალსაჩინოა და წლიდან წელამდე იზრდება წნეხი აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებზე და შესაბამისად იზრდება შიგნით   უკმაყოფილება და იმედგაცრუებაც.
„ახლა, 11 წლისთავზე, ალბათ სრულიად აშკარაა, რომ რუსეთის მხრიდან ე.წ დამოუკიდებლობის აღიარება იქცა ერთგვარ ათვლის წერტილად ამ რეგიონების სრული დამოკიდებულებისა და იზოლაციისა. არსებული სიტუაცია არც ქართველების ინტერესში შედის, არც აფხაზებისა და არც ოსების. ეს ცალსახად თითოეული ჩვენგანის წინააღმდეგ მუშაობს და ესეც ალბათ უნდა გახდეს იმის მოტივი, რომ მეტი შემხვედრი ნაბიჯი გადავდგათ დიალოგისკენ, საერთო ინტერესებისკენ, თანამშრომლობისკენ, რადგან ესაა ერთადერთი სწორი სვლა მომავალში.
მეტსაც გეტყვით - სრულიად დარწმუნებული ვარ, რომ ეს ვითარება არ და ვერ მოემსახურება იგივე რუსეთის ინტერესებს გრძელვადიანად. თუმცა, რა თქმა უნდა, ახლა ეს პოლიტიკა მხოლოდ მის სამხედრო და პოლიტიკურ ამოცანებს ემსახურება მოკლე თუ საშუალოვადიან პერსპექტივაში და გამყარებულია სამხედრო ბაზებით, 10 ათასი სამხედრო მოსამსახურით, მუდმივი სამხედრო წვრთნებითა და 100 კილომეტრამდე მავთულხლართით, რომელიც ჩვენს საზოგადოებას ყოფს. ეს არსენალი, რომელიც, სხვათაშორის, საქართველოს გარდა ჩვენს ფართო სამეზობლოშიც გამოიყენება გადაუჭრელი კონფლიქტების შენარჩუნებისა და ამ გზით გავლენის მოპოვებისათვის, ვერ იქნება წარმატებული თუნდაც იმიტომ, რომ ადამიანებს მავთულხლართებით სამუდამოდ ვერ დააკავებ პროგრესისა და უკეთესი მომავლის პერსპექტივის გარეშე, რომელსაც დღეს ჩვენ ვქმნით სწორედ მოსახლეობისათვის, როგორც ერთ, ისე მეორე მხარეს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მისივე თქმით, სწორედ ამის მაჩვენებელია ის, რომ წლიდან წლამდე იზრდება რიცხვი ადამიანებისა, რომლებიც ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დანარჩენ საქართველოში ახერხებენ წვდომას, ან აქვთ ასეთი სურვილი.
„იგივე რუსული სტატისტიკით, თუ მაგალითად 2017 წელს მათ ოკუპირებული ტერიტორიიდან კონტროლირებადზე წვდომის მცდელობისას დააკავეს სამჯერ მეტი ადამიანი, ვიდრე პირიქით, 2018 წელს უკვე ხუთჯერ მეტი დააკავეს. წელს, დღეის მდგომარეობით, უკვე ექვსჯერ მეტი დააკავეს. ეს ძალიან მძიმე სტატისტიკაა, ტრაგიკულიც, მაგრამ კარგად აჩვენებს ჩვენი მოსახლეობის ინტერესებს, სურვილებსა და საჭიროებებს, რაც ჩვენს პოლიტიკაში აუცილებლად უნდა გავითვალისწინოთ.
ერთი რამ მინდა გითხრათ სრული პასუხისმგებლობით -დღეს, სხვადასხვა დონეზე, ქართულ-აფხაზური და ქართულ-ოსური კონტაქტები, დიალოგის არხები და საერთო პროექტები, მათი რიცხვი და სპექტრი გაცილებით უფრო დიდია, ვიდრე წინა წლებში ერთად ყოფილა. ეს ძალიან მნიშვნელოვანი სიახლეა, ბევრი ფაქტორია, მაგრამ  დიახ, ეს არის შედეგი ჩვენი თანმიმდევრული, ძალიან მწყობრი სამშვიდობო პოლიტიკის, ჩართულობისა და შერიგების ნაწილში. მითუმეტეს, არ დაგვავიწყდეს, რომ 2012 წელს ჩვენ ეს ყველაფერი ფაქტობრივად ნულოვან ნიშნულზე გადმოვიბარეთ და აქედან ვიწყებდით“, - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Исполняющий обязанности Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выступила на совместном заседании четырех комитетов Парламента Грузии, где говорила о ситуации в Абхазии и Цхинвальском регионе и заявила, что с точки зрения социально-экономической, гуманитарной ситуации и прав человека в регионах крайне тяжелое положение.
По словам Кетеван Цихелашвили из года в год усиливается давление на абхазское и осетинское общество и, следовательно, внутри растет недовольство и разочарование. «Сейчас, в 11-ю годовщину, совершенно очевидно, что признание Россией т. н. независимости стало своего рода точкой отсчета для полной зависимости и изоляции этих регионов. Существующая ситуация не входит в интересы ни этнических грузин, ни абхазов, ни осетин. Это явно работает против каждого из нас и это, вероятно, должно послужить мотивом для того, чтобы мы сделали шаг вперед к диалогу, общим интересам, сотрудничеству, поскольку это единственный правильный шаг в будущем.
Я больше скажу вам - я совершенно уверена, что эта ситуация не послужит интересам России в долгосрочной перспективе. Однако, в настоящее время, эта политика служит только своим военным и политическим целям в краткосрочной или среднесрочной перспективе и поддерживается военными базами, 10 000 военнослужащими, постоянными военными учениями и 100-километровой колючей проволокой, которая разделяет наши общества. Этот арсенал, который помимо Грузии, широко используется по соседству для поддержания неурегулированных конфликтов и, таким образом, для приобретения влияния, не будет успешным, потому что не возможно навсегда удержать население колючей проволокой, без перспективы, прогресса и лучшего будущего, которое мы сегодня создаем для населения как с одной, так и с другой стороны», - заявила Кетеван Цихелашвили.
По её словам, об этом свидетельствует то, что число людей, которые переходят с оккупированных территорий на остальную часть Грузии, увеличивается из года в год. «Согласно той же российской статистике, если в 2017 году, например, было арестовано в три раза больше людей за попытку перейти с оккупированной на контролируемую властями Грузии территорию, чем наоборот, то в 2018 году было задержано в 5 раз больше. А в этом году задержано в 6 раз больше людей. Это очень тяжёлая статистика, даже трагическая, но она четко показывает интересы, желания и потребности нашего населения, которые мы должны учитывать в нашей политике.
С полной ответственностью хочу сказать, что сегодня спектр грузино-абхазских и грузино-осетинских контактов, каналов диалога и совместных проектов намного больше, чем в предыдущие годы. Это очень важное новшество, есть множество факторов, но да это результат нашей последовательной, очень сплоченной мирной политики в направлении вовлечённости и примирения. Более того, давайте не будем забывать, что в 2012 году мы фактически всё начали с нуля», - отметила Кетеван Цихелашвили.