შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ქეთევან ციხელაშვილმა პარლამენტში, ოთხი კომიტეტის გაერთიანებულ სხდომაზე, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში არსებულ ვითარებაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ სოციალურ-ეკონომიკური, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებების თავლსაზრისით რეგიონებში მძიმე მდგომარეობაა.
მისი თქმით, ძალიან თვალსაჩინოა და წლიდან წელამდე იზრდება წნეხი აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებზე და შესაბამისად იზრდება შიგნით   უკმაყოფილება და იმედგაცრუებაც.
„ახლა, 11 წლისთავზე, ალბათ სრულიად აშკარაა, რომ რუსეთის მხრიდან ე.წ დამოუკიდებლობის აღიარება იქცა ერთგვარ ათვლის წერტილად ამ რეგიონების სრული დამოკიდებულებისა და იზოლაციისა. არსებული სიტუაცია არც ქართველების ინტერესში შედის, არც აფხაზებისა და არც ოსების. ეს ცალსახად თითოეული ჩვენგანის წინააღმდეგ მუშაობს და ესეც ალბათ უნდა გახდეს იმის მოტივი, რომ მეტი შემხვედრი ნაბიჯი გადავდგათ დიალოგისკენ, საერთო ინტერესებისკენ, თანამშრომლობისკენ, რადგან ესაა ერთადერთი სწორი სვლა მომავალში.
მეტსაც გეტყვით - სრულიად დარწმუნებული ვარ, რომ ეს ვითარება არ და ვერ მოემსახურება იგივე რუსეთის ინტერესებს გრძელვადიანად. თუმცა, რა თქმა უნდა, ახლა ეს პოლიტიკა მხოლოდ მის სამხედრო და პოლიტიკურ ამოცანებს ემსახურება მოკლე თუ საშუალოვადიან პერსპექტივაში და გამყარებულია სამხედრო ბაზებით, 10 ათასი სამხედრო მოსამსახურით, მუდმივი სამხედრო წვრთნებითა და 100 კილომეტრამდე მავთულხლართით, რომელიც ჩვენს საზოგადოებას ყოფს. ეს არსენალი, რომელიც, სხვათაშორის, საქართველოს გარდა ჩვენს ფართო სამეზობლოშიც გამოიყენება გადაუჭრელი კონფლიქტების შენარჩუნებისა და ამ გზით გავლენის მოპოვებისათვის, ვერ იქნება წარმატებული თუნდაც იმიტომ, რომ ადამიანებს მავთულხლართებით სამუდამოდ ვერ დააკავებ პროგრესისა და უკეთესი მომავლის პერსპექტივის გარეშე, რომელსაც დღეს ჩვენ ვქმნით სწორედ მოსახლეობისათვის, როგორც ერთ, ისე მეორე მხარეს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მისივე თქმით, სწორედ ამის მაჩვენებელია ის, რომ წლიდან წლამდე იზრდება რიცხვი ადამიანებისა, რომლებიც ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დანარჩენ საქართველოში ახერხებენ წვდომას, ან აქვთ ასეთი სურვილი.
„იგივე რუსული სტატისტიკით, თუ მაგალითად 2017 წელს მათ ოკუპირებული ტერიტორიიდან კონტროლირებადზე წვდომის მცდელობისას დააკავეს სამჯერ მეტი ადამიანი, ვიდრე პირიქით, 2018 წელს უკვე ხუთჯერ მეტი დააკავეს. წელს, დღეის მდგომარეობით, უკვე ექვსჯერ მეტი დააკავეს. ეს ძალიან მძიმე სტატისტიკაა, ტრაგიკულიც, მაგრამ კარგად აჩვენებს ჩვენი მოსახლეობის ინტერესებს, სურვილებსა და საჭიროებებს, რაც ჩვენს პოლიტიკაში აუცილებლად უნდა გავითვალისწინოთ.
ერთი რამ მინდა გითხრათ სრული პასუხისმგებლობით -დღეს, სხვადასხვა დონეზე, ქართულ-აფხაზური და ქართულ-ოსური კონტაქტები, დიალოგის არხები და საერთო პროექტები, მათი რიცხვი და სპექტრი გაცილებით უფრო დიდია, ვიდრე წინა წლებში ერთად ყოფილა. ეს ძალიან მნიშვნელოვანი სიახლეა, ბევრი ფაქტორია, მაგრამ  დიახ, ეს არის შედეგი ჩვენი თანმიმდევრული, ძალიან მწყობრი სამშვიდობო პოლიტიკის, ჩართულობისა და შერიგების ნაწილში. მითუმეტეს, არ დაგვავიწყდეს, რომ 2012 წელს ჩვენ ეს ყველაფერი ფაქტობრივად ნულოვან ნიშნულზე გადმოვიბარეთ და აქედან ვიწყებდით“, - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Acting State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili spoke at a joint sitting of the four committees of the Parliament about the situation in Abkhazia and the Tskhinvali region and said that the socio-economic, humanitarian and human rights situation in the regions is grave.
According to her, it is very visible and from year to year the pressure on the Abkhaz and Ossetian societies is increasing and consequently there is growing dissatisfaction and frustration inside.
"Now, on the 11th anniversary, it is probably quite obvious that Russia's recognition of so-called independence has become a starting point for complete dependence and isolation of these regions. The situation is neither in the interest of Georgians, nor of Abkhazians or Ossetians. This is clearly working against each of us, and that should probably serve as a motive for us to take a step further towards dialogue, common interests, cooperation, as this is the only right move in the future.
I will tell you more - I am quite sure that this situation will not serve the same to the interests of Russian itself in the long perspective. However, of course, this policy is now only for its military and political objectives in the short or medium term, and is backed by military bases, 10,000 military personnel, permanent military training, and a 100-kilometer barrier that divides our society. This arsenal, which, by the way, is used not only against Georgia, but also against our neighbors in order to maintain unresolved conflicts and in this way gain influence, will not be successful, because you will not be able to bar people forever without the prospect of progress and a better future that we are creating today for the population on the both sides of dividing line”, - said Ketevan Tsikhelashvili.
As she said, each year the number of people who are trying to reach the territory, controlled by the central Government of Georgia, is increasing.
According to the Russian statistics, if in 2017 three times more citizens were detained when trying to move to the territory controlled by the Georgian government, than vice versa, in 2018 five times more citizens were detained. This year six times more citizens have been detained. This is very hard statistics, even tragic. But it reflects well the interests of our citizens, desires and needs, which we must take into account in our politics.
One thing I want to say with full responsibility - today, at different levels, Georgian-Abkhazian and Georgian-Ossetian contacts, dialogue channels and joint projects, their numbers and range are much larger than they were in previous years. This is very important. There are a lot of factors, but yes, it is the result of our consistent, very cohesive peace policy, engagement and reconciliation. Moreover, let's not forget that in 2012 we had all these things down to zero, and we were starting from here”, - said Ketevan Tsikhelashvili.