„არსებულ გამოწვევებზე  ჩვენ უკვე გვაქვს მკაფიო პასუხები - პირველი მშვიდობის დაცვაა, მეორე - მდგრადი და სტაბილური განვითარება, მესამე- ადამიანების დახმარება, მეოთხე - სამშვიდობო პოლიტიკაში პროაქტიული ნაბიჯების გადადგმა” , -ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ქეთევან ციხელაშვილმა პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას გააკეთა.
მისი თქმით: „ოკუპაციის პირობებში  მშვიდობის დაცვა, რაოდენ პირობითიც არ უნდა იყოს ეს ცნება, ჩვენი ქვეყნისთვის, თავისუფლებისათვის, განვითარებისათვის და იგივე კონფლიქტის მშვიდობიანად მოგვარებისათვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანია. ეს გულისხმობს პროვოკაციების ნეიტრალიზებას, ხშირად ინციდენტებზე რეაგირებას, მაგრამ აუცილებლად, ესკალაციის თავიდან არიდებას.
ჩვენი პოლიტიკის ცენტრი ადამიანია და არც სამშვიდობო პოლიტიკაა ამ მხრივ  გამონაკლისი. ყველას კარგად გვესმის, რომ ამ კონფლიქტის მოგვარება გრძელვადიანი და კომპლექსური პროცესია. ეს მოიცავს, ერთის მხრივ, დეოკუპაციას და მეორეს მხრივ, ჩვენი საზოგადოებების შერიგებას. თუმცა, ასევე ძალიან კარგად გვესმის, რომ ადამიანები, რომლებზეც ყოველდღიურად გადადის ჰუმანიტარული წნეხი, ვერ გახდებიან ამ გრძელვადიანი პროცესის მძევლები. ამიტომ, მათ დახმარება რეალურ დროსა და  რეალურ სივრცეში სჭირდებათ.
ჩვენთვის კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის დახმარება მომავალშიც ძალიან მაღალი პრიორიტეტი იქნება. აქ იგულისხმებიან დევნილები და მათი დაბრუნების განუყოფელი უფლებისათვის ბრძოლა. მათი უზრუნველყოფა ღირსეული საცხოვრებელი პირობებით ამჟამინდელ საცხოვრებელ ადგილებში. აქ, რა თქმა უნდა, იგულისხმება გამყოფი ხაზების მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობა. მათ ხშირად ჩვენი დროის გმირებს ვუწოდებ და აქედან კიდევ ერთხელ ძალიან დიდ მადლობას ვუხდი, რადგან ჩვენი მშვიდობიანი ფრონტის ხაზი დღეს სწორედ იქ გადის. სწორედ ეს ადამიანები ეუბნებიან ოკუპაციას ყველაზე ქმედით არას და პასუხს თავიანთი შრომითა და გაუტეხლობით. მათ მიმართ, რა თქმა უნდა, განსაკუთრებულ პასუხისმგებლობას ვგრძნობთ. მათ დახმარებასა და გვერდში დგომას მომავალშიც გავაგრძელებთ“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა.
მან სპეციალურ კომისიაზეც ისაუბრა, რომელიც 2013 წლიდან არსებობს  და რომელსაც  სახელმწიფო მინისტრის აპარატი ინფრასტრუქტურის სამინისტროსთან ერთად ხელმძღვანელობს. ქეთევან ციხელაშვილის თქმით, გამყოფ ხაზებთან მცხოვრები მოსახლეობის საჭიროებების დაკმაყოფილებისათვის ბევრი ნაბიჯი გადაიდგა.
„ამაში იგულისხმება ყველა სოფლის გაზიფიკაცია, წყლით მომარაგება, რომელიც 2/3-ით დასრულებულია, აბსოლუტურად ყველა სტუდენტის დაფინანსება, რაც გრძელდება და მომავალშიც გაგრძელდება, სკოლების, ბაღების, გზების რეაბილიტაცია, სოფლის მეურნეობისა თუ ჯანდაცვის პროექტების განხორციელება. რა თქმა უნდა, ეს საკმარისი ვერ იქნება. საჭიროება ძალიან ბევრია. მითუფრო, იმას თუ გავითვალისწინებთ, რომ ეს ადამიანები, მანამდე, ფაქტობრივად სრულიად უყურადღებოდ იყვნენ დატოვებულები. მომავალში ჩვენი პრიორიტეტი იქნება არა მხოლოდ საჭიროებები, არამედ მათი განვითარება. ამის მიღწევა შესაძლებელია  მხოლოდ ახალი ეკონომიკური შესაძლებლობების შექმნის გზით.  უახლოეს მომავალში, ამ ამოცანის ირგვლივ, ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორების დახმარებისა და რესურსების მეტად მობილიზებას ვგეგმავთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

«У нас уже есть четкие ответы на существующие вызовы: первый - это защита мира, второй - устойчивое и стабильное развитие, третий – помощь населению, четвертый – предпринять активные шаги в мирной политике», - заявила исполняющий обязанности Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили, выступая в Парламенте Грузии. По словам Кетеван Цихелашвили: «Сохранение мира в условиях оккупации, насколько условным бы не было это понятие, является критически важным для нашей страны, для свободы, для развития и для мирного разрешения конфликта. Это означает нейтрализацию провокаций, реагирование на инциденты, но обязательно избежание эскалации.
Центром нашей политики является человек и мирная политика не является исключением. Мы все хорошо понимаем, что разрешение этого конфликта - длительный и сложный процесс, который включает в себя деоккупацию с одной стороны и примирение наших обществ с другой. Однако мы также хорошо понимаем, что люди, которые ежедневно подвергаются гуманитарному давлению, не могут быть заложниками этого долгосрочного процесса. Поэтому им нужна помощь в реальном времени и пространстве. Помощь населению, пострадавшему от конфликта, будет приоритетной задачей и в будущем.
Это - вынужденно переселённые лица и борьба за их неотъемлемое право на возвращение. Обеспечение им достойных условий проживания в местах их нынешнего проживания. Здесь, разумеется имеются в виду люди, проживающие вдоль разделительной линии. Я часто называю их героями нашего времени и отсюда вновь благодарю их, потому что наша мирная линия фронта сегодня проходит именно там. Именно эти люди говорят оккупации наиболее эффективное «нет» и отвечают трудом и стойкостью. Конечно, мы чувствуем особую ответственность перед ними. Мы и впредь будем помогать и поддерживать население», - заявила исполняющий обязанности Государственного министра Грузии.
Кетеван Цихелашвили также говорила о специальной комиссии, которая существует с 2013 года и возглавляется Аппаратом государственного министра Грузии совместно с министерством инфраструктуры Грузии. По словам Кетеван Цихелашвили, было предпринято много шагов для удовлетворения потребностей населения, проживающего вдоль разделительной линии. «Имеется в виду газификация каждого села, водоснабжение – (2/3 уже завершено), финансирование всех студентов, которое продолжится и в будущем, реабилитация школ, детских садов, дорог, осуществление проектов в сфере сельского хозяйства или здравоохранения.
Конечно, этого недостаточно. Необходимость слишком велика. Тем более, с учетом того, что эти люди до этого были без внимания. В будущем нашим приоритетом будут не только потребности, но и их развитие. Это может быть достигнуто только путем создания новых экономических возможностей. В ближайшее время мы планируем мобилизовать помощь и ресурсы наших международных партнеров для решения этой задачи», - заявила Кетеван Цихелашвили.