სახელმწიფო მინისტრის აპარატის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის, ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის საკითხთა დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ზვიად ზვიადაძე სოფელ რუხში „საპარტნიორო ფონდისა“ და „USAID Zrda“-ს ერთობლივი პროექტის პრეზენტაციას დაესწრო, რომელიც გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში ახალი საწარმოების დაფინანსებასა და ადგილობრივი მოსახლეობის დასაქმებაზეა ორიენტირებული.
პროექტს „საპარტნიორო ფონდის“ შვილობილი კომპანია „სტარტაპ საქართველო“ განახორციელებს. აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID) კი, პროექტის „ახალი საწარმოები გამყოფი ზოლის მიმდებარე სოფლებში“ ფარგლებში გრანტის სახით 500 000 აშშ დოლარს გამოყოფს, რომლითაც „სტარტაპ საქართველოს“ გამარჯვებულები დაფინანსდებიან. დამწყებ მეწარმეებს შანსი ეძლევათ საოკუპაციო გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში ინოვაციურ სიახლეებზე ორიენტირებული ბიზნესი წამოიწყონ.
პროექტ „სტარტაპ საქართველოს“ მიერ გამოვლენილ გამარჯვებულებს, რომლებიც საკუთარ ბიზნეს საქმიანობას საოკუპაციო გამყოფი ზოლის მიმდებარედ აწარმოებენ, „USAID Zrda“ „საპარტნიორო ფონდისგან“ მიღებულ დაფინანსებას გრანტით გაუორმაგებს.
ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს USAID -ის მისიის დირექტორმა პიტერ ვიბლერმა, „USAID Zrda“-ს ხელმძღვანელმა ქეთი ჭუმბურიძემ, ასევე „საპარტნიორო ფონდის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილემ გიორგი დანელიამ.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს სამეგრელო-ზემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულმა ალექსანდრე მოწერელიამ, აფხაზეთის მთავრობის მეთაურის მოვალეობის შემსრულებელმა რუსლან აბაშიძემ, ზუგდიდისა და წალენჯიხის მუნიციპალიტეტების, USAID-ის, „საპარტნიორო ფონდის“, „სტარტაპ საქართველოს“, ადგილობრივი ბიზნეს წრეების, ასევე, საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა. სტარტაპერებისთვის „საპარტნიორო ფონდისა“ და „USAID Zrda“-ს ერთობლივ პროექტში მონაწილეობისთვის განაცხადების მიღება „სტარტაპ საქართველოს“ ოფიციალურ ვებგვერდზე www.startup.gov.ge უკვე შესაძლებელია.

Head of Department of Autonomous Republic of Abkhazia, Former Autonomous District of South Ossetia of the Office of the State Minister Zviad Zviadadze attended the "Partnership Fund" and "USAID/Georgia’s Zrda Activities" joint project presentation in the village of Rukhi. The project is focused on financing new businesses and hiring locals of above mentioned villages.
The project will be implemented by Startup Georgia, a subsidiary company of the Partnership Fund. The US Agency for International Development (USAID) will provide a $500,000 grant to the project “New enterprises in the villages along the dividing Line”, from which the winners of the “Start-up Georgia” will be funded. Thus, start-up entrepreneurs are given the opportunity to start an innovative business in these villages.
USAID Zrda will double the funding to the winners of the project “Start-up Georgia”, which run their business in the vicinity of the occupation lineal divide, from the grant of the “Partnership Fund”.
USAID Mission Director Peter Weibler, “USAID Zrda” Director Keti Chumburidze and the Deputy executive director of the “Partnership Fund” George Danelia addressed to the participants of the event.
Samegrelo-Zemo Svaneti State Attorney Alexander Motserelia, Acting Head of the Government of Abkhazia Ruslan Abashidze, Zugdidi and Tsalenjikha Municipalities, USAID, “Partnership Fund”, representatives of the international business organizations, “Start-up Georgia” and local businessmen participated in the event. Startups are eligible to apply for a joint venture of the “Partnership Fund” and “USAID/Georgia Zrda activities” on the “Start-up Georgia” website at www.startup.gov.ge.