სახელმწიფო მინისტრის აპარატის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის, ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის საკითხთა დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ზვიად ზვიადაძე სოფელ რუხში „საპარტნიორო ფონდისა“ და „USAID Zrda“-ს ერთობლივი პროექტის პრეზენტაციას დაესწრო, რომელიც გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში ახალი საწარმოების დაფინანსებასა და ადგილობრივი მოსახლეობის დასაქმებაზეა ორიენტირებული.
პროექტს „საპარტნიორო ფონდის“ შვილობილი კომპანია „სტარტაპ საქართველო“ განახორციელებს. აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID) კი, პროექტის „ახალი საწარმოები გამყოფი ზოლის მიმდებარე სოფლებში“ ფარგლებში გრანტის სახით 500 000 აშშ დოლარს გამოყოფს, რომლითაც „სტარტაპ საქართველოს“ გამარჯვებულები დაფინანსდებიან. დამწყებ მეწარმეებს შანსი ეძლევათ საოკუპაციო გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში ინოვაციურ სიახლეებზე ორიენტირებული ბიზნესი წამოიწყონ.
პროექტ „სტარტაპ საქართველოს“ მიერ გამოვლენილ გამარჯვებულებს, რომლებიც საკუთარ ბიზნეს საქმიანობას საოკუპაციო გამყოფი ზოლის მიმდებარედ აწარმოებენ, „USAID Zrda“ „საპარტნიორო ფონდისგან“ მიღებულ დაფინანსებას გრანტით გაუორმაგებს.
ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს USAID -ის მისიის დირექტორმა პიტერ ვიბლერმა, „USAID Zrda“-ს ხელმძღვანელმა ქეთი ჭუმბურიძემ, ასევე „საპარტნიორო ფონდის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილემ გიორგი დანელიამ.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს სამეგრელო-ზემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულმა ალექსანდრე მოწერელიამ, აფხაზეთის მთავრობის მეთაურის მოვალეობის შემსრულებელმა რუსლან აბაშიძემ, ზუგდიდისა და წალენჯიხის მუნიციპალიტეტების, USAID-ის, „საპარტნიორო ფონდის“, „სტარტაპ საქართველოს“, ადგილობრივი ბიზნეს წრეების, ასევე, საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა. სტარტაპერებისთვის „საპარტნიორო ფონდისა“ და „USAID Zrda“-ს ერთობლივ პროექტში მონაწილეობისთვის განაცხადების მიღება „სტარტაპ საქართველოს“ ოფიციალურ ვებგვერდზე www.startup.gov.ge უკვე შესაძლებელია.

Глава департамента А/Р Абхазия, бывшего автономного округа Южной Осетии Аппарата госминистра Звиад Звиададзе принял участие в презентации совместного проекта «Партнерского фонда» и «USAID/Грузия ЗРДА Деятельности» в селе Рухи. Проект ориентирован на финансирование новых предприятий и трудоустройство жителей вышеупомянутых сел.
Проект будет реализован «Start-up Georgia», дочерней компанией «Партнерского фонда». Агентство США по международному развитию (USAID) предоставит грант в размере 500 000 долларов США для проекта «Новые предприятия в деревнях вдоль разделительной линии», из которого будут финансироваться победители «Start-up Georgia». Таким образом, начинающим предпринимателям предоставляется возможность начать инновационный бизнес в этих селах.
USAID ЗРДА удвоит финансирование победителей проекта «Start-up Georgia», которые ведут свой бизнес в непосредственной близости от оккупационной линии, из гранта «Партнерского фонда».
К участникам мероприятия обратились директор миссии USAID Питер Вейблер, директор «USAID ЗРДА» Кети Чумбуридзе и заместитель исполнительного директора «Партнерского фонда» Георгий Данелия.
В мероприятии приняли участие губернатор региона  Самегрело-Земо Сванети Александр Мосерелия, и.о. глава правительства Абхазии Руслан Абашидзе, представители зугдидского и цаленджихского муниципалитетов, USAID, а также  Фонда партнерства, Международных бизнес-организаций, «Start - up Georgia», местные предприниматели.
Стартапы имеют право подать заявку на совместное предприятие «Партнерского фонда» и «Деятельность USAID/Georgia ЗРДАa» на веб-сайте «Start-up Georgia» по адресу www.startup.gov.ge.