შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით, ტრენერთა ტრენინგი ,,ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობის მხარდაჭერა“ დაიწყო.
პროექტი საქართველოს გაეროს ასოციაციისა და „სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ეროვნებათშორისი ურთიერთობების ცენტრის“ (CCIIR) მხარდაჭერით უკვე მეორე წელია იმართება. ორი დღის განმავლობაში ეთნიკურად სომეხი, აზერბაიჯანელი და ქართველი ახალგაზრდებისაგან შემდგარი ჯგუფი „1+4 სტაჟირების“ პროგრამების, უმაღლესი და პროფესიული განათლების მიმართულებით არსებული შესაძლებლობების შესახებ ტრენინგს გაივლის.
ტრენერთა ტრენინგი ,,ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობის მხარდაჭერა“ საქართველოს გაეროს ასოციაციის „ტლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის“ დირექტორმა ლაშა ჯუღელმა გახსნა.
ტრენინგის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა მიმართა და პროგრამის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
„პროექტი რომელიც დღეს დაიწყო და რომელიც ემსახურება პროფესიულ და უმაღლესი განათლების შესახებ მოსახლეობის ინფორმირების გაზრდას, უაღრესად მნიშვნელოვანია. გასული წლების გამოცდილებიდან კარგად გამოჩნდა, რომ როდესაც ახალგაზრდები თავის თანატოლებს თავად აწვდიან ინფორმაციას განათლების შესაძლებლობების შესახებ, არის ძალიან ეფექტური და შედეგებიც სახეზეა“ - აღნიშნა ლია გიგაურმა.
კურსის გავლის შემდეგ, ტრენინგის მონაწილეები ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში აბიტურიენტებს და სკოლის დამამთავრებელი კლასების მოსწავლეებს 1+4 პროგრამებისა და პროფესიული განათლების შესახებ ინფორმაციას უშუალოდ მიაწვდიან.

По инициативе Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия началась подготовка тренеров на тему «Поддержка доступа к профессиональному и высшему образованию для представителей этнических меньшинств». Проект реализуется уже второй год при поддержке Ассоциации ООН Грузии и Центра гражданской интеграции и межэтнических отношений (CCIIR). В течение двух дней группа из представителей этнических армян, азербайджанцев и грузин будет проходить тренинг по программе стажировки «1+4», а также по возможностям высшего и профессионального образования.
Тренинг тренеров на тему «Поддержка доступа к профессиональному и высшему образованию для представителей этнических меньшинств» открыл Лаша Джугели, директор «Программы поддержки толерантности, гражданской осведомленности и интеграции» Ассоциации ООН. Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури, обратилась к участникам тренинга и подчеркнула важность программы. «Проект, который начался сегодня и направлен на повышение осведомленности населения о профессиональном и высшем образовании, чрезвычайно важен. Опыт прошлых лет показал, когда молодые люди информируют своих сверстников о возможностях получения образования, это очень эффективно и имеет положительные результаты», - заявила Лия Гигаури.
По завершении курса участники тренинга предоставят информацию о «программах 1+4» и профессиональном образовании абитуриентам и ученикам - выпусникам школ регионов, где компактно проживают представители этнических меньшинств.