შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით, ტრენერთა ტრენინგი ,,ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობის მხარდაჭერა“ დაიწყო.
პროექტი საქართველოს გაეროს ასოციაციისა და „სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ეროვნებათშორისი ურთიერთობების ცენტრის“ (CCIIR) მხარდაჭერით უკვე მეორე წელია იმართება. ორი დღის განმავლობაში ეთნიკურად სომეხი, აზერბაიჯანელი და ქართველი ახალგაზრდებისაგან შემდგარი ჯგუფი „1+4 სტაჟირების“ პროგრამების, უმაღლესი და პროფესიული განათლების მიმართულებით არსებული შესაძლებლობების შესახებ ტრენინგს გაივლის.
ტრენერთა ტრენინგი ,,ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობის მხარდაჭერა“ საქართველოს გაეროს ასოციაციის „ტლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის“ დირექტორმა ლაშა ჯუღელმა გახსნა.
ტრენინგის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა მიმართა და პროგრამის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
„პროექტი რომელიც დღეს დაიწყო და რომელიც ემსახურება პროფესიულ და უმაღლესი განათლების შესახებ მოსახლეობის ინფორმირების გაზრდას, უაღრესად მნიშვნელოვანია. გასული წლების გამოცდილებიდან კარგად გამოჩნდა, რომ როდესაც ახალგაზრდები თავის თანატოლებს თავად აწვდიან ინფორმაციას განათლების შესაძლებლობების შესახებ, არის ძალიან ეფექტური და შედეგებიც სახეზეა“ - აღნიშნა ლია გიგაურმა.
კურსის გავლის შემდეგ, ტრენინგის მონაწილეები ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში აბიტურიენტებს და სკოლის დამამთავრებელი კლასების მოსწავლეებს 1+4 პროგრამებისა და პროფესიული განათლების შესახებ ინფორმაციას უშუალოდ მიაწვდიან.

On the initiative of the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality, the training of trainers on "Supporting Access to Vocational and Higher Education for Representatives of Ethnic Minorities" has started.
The project is being implemented for the second year with the support of the United Nations Association of Georgia and the Center for Civil Integration and Inter-Ethnic Relations (CCIIR). Within two days, a group of ethnic Armenian, Azeri and Georgian youth will undergo training on "1 + 4 internship" programs, opportunities for higher and vocational education.
Lasha Jugheli, Director of the United Nations Association for Tolerance, Civic Awareness and Integration Support Program, opened the event.
Lia Gigauri, Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality addressed the training participants and emphasized the importance of the program.
“The project that is being launched today and which is aimed at raising the awareness of the population about vocational and higher education is extremely important. The experience of past years has shown that when young people report to their peers about their educational opportunities, they are very effective and have positive results”, - said Lia Gigauri.
After the end of the course, trainees will provide information on “1 + 4 programs” and vocational education to students in the compactly populated areas of ethnic minorities.