თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი „1+4 საგანმანათლებლო პროგრამის“ მოსარგებლე პირთათვის განკუთვნილი სტაჟირების პროგრამის დაწყებასთან დაკავშირებით სტუდენტებს შეხვდა.
სტაჟირების პროგრამაზე ჩარიცხვის მსურველებს რეგისტრაციის გავლა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ოფიციალურ ვებგვერდზე smr.gov.ge და საჯარო სამსახურის ბიუროს გვერდზე HR.GOV.GE შეუძლიათ. სტაჟირების პროგრამის მიზანია საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების დასაქმების პერსპექტივის გაუმჯობესება და საბოლოო ჯამში, მათი ჩართულობისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესის ხელშეწყობა. რეგისტრაცია 8 ოქტომბერს დაიწყო და ორი კვირის განმავლობაში გაგრძელდება.
„ეს სპეციალური პროგრამაა, რომელიც ჩვენ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის 2018 წლის დასაწყისში დავამტკიცეთ. აღსანიშნავია, რომ უკვე 300-მდე ახალგაზრდამ წარმატებით გაიარა სტაჟირება საქართველოს ცენტრალურ თუ ადგილობრივი თვითმმართველობების სტრუქტურულ დანაყოფებში. ეს ახალგაზრდები სრულიად ახალი თაობაა და ჩვენი საზოგადოების გამორჩეული წევრები არიან, მიუხედავად მათი სხვდასხვა ეთნიკური თუ რელიგიური წარმომავლობისა. მათ აქვთ ძალიან მაღალი კვალიფიკაცია, სახელმწიფო ენის ცოდნის მაღალი დონე, ასევე, სტაჟირების პროგრამის წყალობით საკუთარი პროფესიული უნარ-ჩვევები და გამოცდილება, რაც მათ გზას უკვალავს პროფესიული წარმატებისკენ. ჩვენი ამოცანაა, რომ საქართველოში თითოეულ მოქალაქეს განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური წარმომავლობის, ჰქონდეს თვითრეალიზების მაქსიმალური შესაძლებლობები. ძლიერი ქვეყანა არის ძლიერი საზოგადოება. ხოლო ძლიერ საზოგადოებას ქმნიან ძლიერი მოქალაქეები. ჩვენი, როგორც პატარა ქვეყნის, მთავარი სიმდიდრე არის ადამიანური კაპიტალი და რა თქმა უნდა არც ერთი ადამიანის უნარი და შესაძლებლობა არ გვაქვს დასაკარგი და ეს მნიშვნელოვანია ქვეყნის განვითარებისთვის. ამიტომ მათი ჩართულობა, მათი გააქტიურება, წახალისება პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, კულტურულ თუ ნებისმიერი მიმართულებით, რომელსაც აირჩევენ უაღრესად მნიშვნელოვანია. 500-მდე ადგილზე ვსაუბრობთ 20-ზე მეტ საჯარო სამსახურსა თუ დაქვემდებარებულ უწყებებში - ძალიან დიდი შესაძლებლობაა. დღეს ასეთი მოცემულობა გვაქვს და გარწმუნებთ, რომ ახლა საქართველოში გვყავს ახალგაზრდობა ქვემო ქართლიდან, სამცხე-ჯავახეთიდან, რომლებიც არიან სრულიად მზად იმისთვის, რომ ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში და ყველა დონეზე ჩაერთვნენ. ესაა ახალი რეალობა რაც შედეგია ჩვენი თანმიმდევრული პოლიტიკის, რომელიც მომავალში კიდევ უფრო გააქტიურდება“ - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ, საქართველოს გაეროს ასოციაციასთან თანამშრომლობით შემუშავებული საჯარო სექტორში სტაჟირების პროგრამა „ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის“ (1+4 პროგრამის) მონაწილე სტუდენტებისთვის არის განკუთვნილი და იგი უკვე მესამე წელია წარმატებით ხორციელდება. სტაჟირება წელიწადში ორჯერ - შემოდგომასა და გაზაფხულზე ცხადდება.
პროგრამის ფარგლებში, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებს შესაძლებლობა ეძლევათ კონკურსის საფუძველზე ჩაერთონ სტაჟირების პროცესში. სპეციალურად შექმნილი კომისია უზრუნველყოფს სტაჟიორების შერჩევას შეფასების დადგენილი კრიტერიუმებით. წარმატებული აპლიკანტები 1-დან 6 თვემდე სტაჟირებას გაივლიან სახელმწიფო უწყებებში, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებსა და საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებში. პროგრამა განკუთვნილია მე-3 და მე-4 კურსის სტუდენტებისთვის, აგრეთვე მაგისტრანტებისა და კურსდამთავრებულთათვის.
დღესვე შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, თემაზე „სამოქალაქო თანასწორობა და ინტეგრაცია“ საჯარო ლექცია წაიკითხა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась со студентами в Тбилисском государственном университете в связи с началом программы стажировки для участников «Образовательной программы 1+4». Желающие могут зарегистрироваться на официальном веб-сайте Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия www.smr.gov.ge и на веб-сайте Бюро государственной службы Грузии www.hr.gov.ge. Целью программы стажировки является улучшение перспектив трудоустройства представителей этнических меньшинств, проживающих в Грузии, а также, содействие процессу гражданской интеграции.
Регистрация началась 8 октября и продлится две недели.
«Это специальная программа, которую мы утвердили для представителей этнических меньшинств в начале 2018 года. Примечательно, что около 300 молодых людей успешно прошли стажировку в структурных подразделениях центрального и местного самоуправления Грузии. Эти молодые люди - новое поколение - значимые члены нашего общества, независимо от их этнической или религиозной принадлежности. У них высокая квалификация, высокий уровень владения государственным языком, программа стажировки способствует росту их профессиональных навыков и опыта и открывает путь к профессиональному успеху. Наша задача - обеспечить каждому гражданину Грузии, независимо от его этнической или религиозной принадлежности, наилучшие возможности для самореализации. Сильная страна - это сильное общество. А сильное общество состоит из сильных граждан. Основным богатством нашей страны, как маленькой страны, является человеческий капитал и, разумеется, мы не можем терять навыки и возможности ни одного человека - это важно для развития страны. Поэтому их участие, активизация, поощрение в политическом, экономическом, культурном или любом другом направлении, которое они выбирают, имеет первостепенное значение. Мы говорим о 500 местах в более чем 20 государственных ведомствах или агентствах, что является отличной возможностью. Уверяю вас, что в Грузии у нас есть молодежь из регионов Квемо Картли, Самцхе-Джавахети, которая полностью готова участвовать во всех сферах жизни страны и на всех уровнях. Это новая реальность, которая является результатом нашей последовательной политики, которая в будущем еще более усилится», - заявила Государственный министр Грузии Кетеван Цихелашвили.
Программа стажировки в государственном секторе, разработана Апаратом Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в сотрудничестве с Ассоциацией ООН Грузии, которая предназначена для студентов, участников «образовательной программы на грузинском языке» («Программа 1+4») и успешно реализуется уже третий год. Стажировка объявляется два раза в год - осенью и весной. В рамках программы представителям этнических меньшинств предоставляется возможность подать заявку на стажировку посредством конкурса. Специально созданная комиссия выберет стажёров на основе установленных критериев. Успешные кандидаты пройдут стажировку от 1 до 6 месяцев в государственных ведомствах, в органах местного самоуправления и в организациях юридического лица публичного права. Программа рассчитана на студентов 3 и 4 курсов, а также магистрантов и выпускников. Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили также прочитала лекцию на тему «Гражданское равноправие и интеграция» в Тбилисском государственном университете.