თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი „1+4 საგანმანათლებლო პროგრამის“ მოსარგებლე პირთათვის განკუთვნილი სტაჟირების პროგრამის დაწყებასთან დაკავშირებით სტუდენტებს შეხვდა.
სტაჟირების პროგრამაზე ჩარიცხვის მსურველებს რეგისტრაციის გავლა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ოფიციალურ ვებგვერდზე smr.gov.ge და საჯარო სამსახურის ბიუროს გვერდზე HR.GOV.GE შეუძლიათ. სტაჟირების პროგრამის მიზანია საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების დასაქმების პერსპექტივის გაუმჯობესება და საბოლოო ჯამში, მათი ჩართულობისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესის ხელშეწყობა. რეგისტრაცია 8 ოქტომბერს დაიწყო და ორი კვირის განმავლობაში გაგრძელდება.
„ეს სპეციალური პროგრამაა, რომელიც ჩვენ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის 2018 წლის დასაწყისში დავამტკიცეთ. აღსანიშნავია, რომ უკვე 300-მდე ახალგაზრდამ წარმატებით გაიარა სტაჟირება საქართველოს ცენტრალურ თუ ადგილობრივი თვითმმართველობების სტრუქტურულ დანაყოფებში. ეს ახალგაზრდები სრულიად ახალი თაობაა და ჩვენი საზოგადოების გამორჩეული წევრები არიან, მიუხედავად მათი სხვდასხვა ეთნიკური თუ რელიგიური წარმომავლობისა. მათ აქვთ ძალიან მაღალი კვალიფიკაცია, სახელმწიფო ენის ცოდნის მაღალი დონე, ასევე, სტაჟირების პროგრამის წყალობით საკუთარი პროფესიული უნარ-ჩვევები და გამოცდილება, რაც მათ გზას უკვალავს პროფესიული წარმატებისკენ. ჩვენი ამოცანაა, რომ საქართველოში თითოეულ მოქალაქეს განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური წარმომავლობის, ჰქონდეს თვითრეალიზების მაქსიმალური შესაძლებლობები. ძლიერი ქვეყანა არის ძლიერი საზოგადოება. ხოლო ძლიერ საზოგადოებას ქმნიან ძლიერი მოქალაქეები. ჩვენი, როგორც პატარა ქვეყნის, მთავარი სიმდიდრე არის ადამიანური კაპიტალი და რა თქმა უნდა არც ერთი ადამიანის უნარი და შესაძლებლობა არ გვაქვს დასაკარგი და ეს მნიშვნელოვანია ქვეყნის განვითარებისთვის. ამიტომ მათი ჩართულობა, მათი გააქტიურება, წახალისება პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, კულტურულ თუ ნებისმიერი მიმართულებით, რომელსაც აირჩევენ უაღრესად მნიშვნელოვანია. 500-მდე ადგილზე ვსაუბრობთ 20-ზე მეტ საჯარო სამსახურსა თუ დაქვემდებარებულ უწყებებში - ძალიან დიდი შესაძლებლობაა. დღეს ასეთი მოცემულობა გვაქვს და გარწმუნებთ, რომ ახლა საქართველოში გვყავს ახალგაზრდობა ქვემო ქართლიდან, სამცხე-ჯავახეთიდან, რომლებიც არიან სრულიად მზად იმისთვის, რომ ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში და ყველა დონეზე ჩაერთვნენ. ესაა ახალი რეალობა რაც შედეგია ჩვენი თანმიმდევრული პოლიტიკის, რომელიც მომავალში კიდევ უფრო გააქტიურდება“ - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ, საქართველოს გაეროს ასოციაციასთან თანამშრომლობით შემუშავებული საჯარო სექტორში სტაჟირების პროგრამა „ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის“ (1+4 პროგრამის) მონაწილე სტუდენტებისთვის არის განკუთვნილი და იგი უკვე მესამე წელია წარმატებით ხორციელდება. სტაჟირება წელიწადში ორჯერ - შემოდგომასა და გაზაფხულზე ცხადდება.
პროგრამის ფარგლებში, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებს შესაძლებლობა ეძლევათ კონკურსის საფუძველზე ჩაერთონ სტაჟირების პროცესში. სპეციალურად შექმნილი კომისია უზრუნველყოფს სტაჟიორების შერჩევას შეფასების დადგენილი კრიტერიუმებით. წარმატებული აპლიკანტები 1-დან 6 თვემდე სტაჟირებას გაივლიან სახელმწიფო უწყებებში, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებსა და საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებში. პროგრამა განკუთვნილია მე-3 და მე-4 კურსის სტუდენტებისთვის, აგრეთვე მაგისტრანტებისა და კურსდამთავრებულთათვის.
დღესვე შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, თემაზე „სამოქალაქო თანასწორობა და ინტეგრაცია“ საჯარო ლექცია წაიკითხა.

Ketevan Tsikhelashvili, the State Minister for Reconciliation and Civic Equality met at Tbilisi State University with students to launch an internship program for persons – participants of the “1 + 4 educational program”.
Applicants can register on the official website of the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality at smr.gov.ge and on the HR.GOV.GE website. The purpose of the internship program is to improve the employment prospects of ethnic minorities residing in Georgia and, ultimately, to facilitate their engagement and civic integration process. Registration started on October 8 and will last for two weeks.
“This is a special program that we endorsed for ethnic minorities in early 2018. It is noteworthy that about 300 young people have successfully completed internships in the structural units of the central or local self-government of Georgia. These young people are a new generation and are outstanding members of our community, regardless of their ethnic or religious background. They have a very high qualification, a high level of proficiency in the state language, professional skills and experience.
Our task is to ensure that every citizen of Georgia, regardless of ethnic or religious background, has the best opportunity for self-realization. A strong country is a strong society. And a strong society is made up of strong citizens. The main wealth of our country, as a small country, is human capital, and of course we have no ability to lose it, and this is important for the development of the country. So their involvement, their activation, their encouragement in the political, economic, cultural or whatever direction they choose is extremely important. We are talking about 500 places in more than 20 public services or subordinate agencies – this is a great opportunity. Today we have such an opportunity and I assure you that in Georgia we have youth from Kvemo Kartli, Samtskhe-Javakheti, who are fully ready to get involved in all spheres of life and at all levels. This is a new reality that is the result of our consistent policy, which will be further intensified”, - said the State Minister.
The Public Sector Internship Program, developed by the Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality in cooperation with the United Nations Association of Georgia, is created for students participating in the Georgian language education program (“1 + 4 program”) and has been successfully implemented for the third year. The internship is announced twice a year - in the fall and spring.
Within the framework of the program, representatives of ethnic minority are given the opportunity to apply for internships through a competition. A specially created commission will provide interns with the established evaluation criteria. Successful applicants will be offered internships from one to six months in state agencies, local authorities and public law legal entities. The program is designed for 3rd and 4th year students, as well as postgraduates and graduates.
Today, the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili also delivered a public lecture at the Tbilisi State University on "Civil Equality and Integration".