საგარეო საქმეთა სამინისტროს ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრში, საქართველოში მიმდინარე ნატოს დღეები 2019-ის ფარგლებში პროექტის „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩების“ მესამე ნაკადისთვის მოსამზადებელი სემინარი დაიწყო. პროექტის მესამე ნაკადში მონაწილეობენ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ახალგაზრდები როგორც თბილისიდან, ასევე, ქვემო ქართლიდან, კახეთიდან, სამცხე ჯავახეთიდან.
სემინარის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს საქართველოს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, საქართვლოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის დირექტორმა თამარა წულეისკირმა და
აშშ საერთაშორისო განვითარებისსააგენტოს (USAID) წარმომადგენელმა თამარ სირბილაძემ. „ესენი არიან „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“, რომლებიც თავად ჩადიან რეგიონებში, ასობით სოფელში ხვდებიან თანატოლებს, სოფლის მოსახლეობას, სხვადასხვა ჯგუფს და თავად უხსნიან რა არის და რას გულისხმობს ჩვენი ინტეგრაცია ევროკავშირთან და ნატოსთან. ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი პროექტი და უკვე ორი წლის განმავლობაში ჩვენ 5000-ზე მეტ ადამიანს მივაწოდეთ ინფორმაცია სწორედ აი ამ ახალგაზრდების გამორჩეული მონდომებით და შრომით. ისინი მომზადებას გადიან, როგორც ტრენერები, თავად იღებენ ყველა ინფორმაციას რაც მათ აინტერესებთ ევროინტეგრაციისა და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ და შემდეგ უკვე ამ ინფორმაციას რაიონებში ავრცელებენ. ძალიან მნიშვნელოვანია განსაკუთრებით რუსული პროპაგანდის ფონზე, როდესაც ათასი მითი ვრცელდება იმასთან დაკავშირებით, რომ ვითომ და ევროინტეგრაცია, ევროატლანტიკური ინტეგრაცია რაიმე საფრთხეს უქმნის ან ჩვენს იდენტობას ან კულტურას და ასე შემდეგ, რაც არის რა თქმა უნდა აბსოლუტურად მცდარი და ემსახურება მხოლოდ იმ მიზანს, რომ არაკეთილგანწყობა გამოიწვიოს მოსახლეობაში და შეამციროს ის დიდი მხარდაჭერა, რომელიც ამ კურსს საბედნიეროდ აქვს წლების განმავლობაში. ძალიან მნიშვნელოვანია ყველა კითხვას გაეცეს პასუხი და არამხოლოდ მითების ჭრილში, ძალიან მნიშვნელოვანია ადამიანებმა თავად იგრძნონ სარგებელი ამ პროცესიდან. იგივე თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმებიდან, უვიზო მიმოსვლის შეთანხმებიდან. საბოლოო ჯამში ჩვენი ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაცია მიმართულია იქითკენ, რომ ჩვენი საზოგადოების კეთილდღეობა და უსაფრთხოება იქნას უზრუნველყოფილი“- აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.
პროექტის პირველი კომპონენტი მოიცავს ტრენერთა სკოლას, რომლის ფარგლებშიც მონაწილეები ხვდებიან სახელმწიფო სტრუქტურების წარმომადგენლებსა და მოწვეულ ექსპერტებს, ისმენენ ინფორმაციას საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის საკითხებზე, ევროპული ღირებულებების, ქვეყნის სამომავლო პერსპექტივების და მისწრაფებების შესახებ.
პროექტის შემდგომ ეტაპზე, ტრენინგის მონაწილეები გახდებიან თანატოლგანმანათლებელები /მულტიპლიკატორები, რომლებიც რეგიონში გაავრცელებენ ინფორმაციას და ჩაატარებენ საინფორმაციო შეხვედრებს საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მნიშვნელობისა და დასავლური ღირებულებების შესახებ ორ სამიზნე ჯგუფთან: მშობლებსა და პედაგოგებთან და სკოლის მოსწავლეებთან.
პროექტი „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“ 2017 წლიდან ხორციელდება და წარმოადგენს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის ერთობლივ ინიციატივას, რომელიც USAID-ის „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის” [PITA] ფარგლებში, საგარეო საქმეთა სამინისტროს ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრთან თანამშრომლობით ხორციელდება.

В Информационном центре НАТО и ЕС Министерства иностранных дел Грузии в рамках дней НАТО в Грузии 2019 начался подготовительный семинар для третьего потока проекта «Молодые европейские послы». В третьем этапе проекта участвуют молодые люди – представители этнических меньшинств как из Тбилиси, так и регионов Квемо Картли, Кахети, Самцхе-Джавахети. К участникам семинара обратились Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили, директор Информационного центра НАТО и ЕС Министерства иностранных дел Грузии Тамара Цулеискири и представитель Агентства США по международному развитию (USAID) Тамар Сирбиладзе.
«Это - Молодые европейские послы, которые сами посещают регионы, встречаются в сотни сёлах со сверстниками, месным населением, разными группами и объясняют, что означает наша интеграция с ЕС и НАТО. Это очень важный проект, за последние два года мы предоставили информацию более чем 5000 лицам с помощью усердной работы этих молодых людей. Их обучают в качестве тренеров, они получают всю необходимую им информацию о европейской и евроатлантической интеграции, а затем распространяют эту информацию в регионах. Это особенно важно на фоне российской пропаганды, когда распространяются тысячи мифов о том, что европейская, евроатлантическая интеграция представляет какую-либо угрозу нашей идентичности или культуре и т. д. что, конечно, является абсолютно ложным и служит единственной цели вызвать негативное отношение среди населения и уменьшить ту большую поддержку, которая есть у этого курса на протяжении многих лет.
Очень важно ответить на все вопросы и не только в контексте мифов, очень важно, чтобы люди сами почувствовали пользу от этого процесса. А также от договора о свободной торговле, о безвизовом режиме. В конечном итоге наша европейская и евроатлантическая интеграция направлена на обеспечение благополучия и безопасности нашего общества», - заявила Государственный министр Грузии. Первый компонент проекта включает в себя школу тренеров, где участники встречаются с представителями государственных органов и приглашенными экспертами, получают информацию о европейской и евроатлантической интеграции Грузии, европейских ценностях, будущих перспективах и стремлениях страны. На следующем этапе проекта участники тренинга становятся со-преподавателями/мультипликаторами, которые будут распространять информацию и проводить информационные встречи о важности европейской и евроатлантической интеграции Грузии и западных ценностей с двумя целевыми группами: родителями и учителями, а также с учащимися школ.
Проект «Молодые европейские послы» реализуется с 2017 года и является совместной инициативой Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Ассоциации ООН в Грузии в рамках Программы USAID «Программа поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA), при сотрудничестве с Информационным центром НАТО и ЕС Министерства иностранных дел Грузии.