შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური აფხაზეთიდან დევნილ და ოკუპირებული გალის რაიონიდან საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში ჩარიცხულ ახალგაზრდებს შეხვდა. ლია გიგაურმა ახალგაზრდებს სასწავლებელში ჩარიცხვა პირადად მიულოცა და წარმატება უსურვა.
„განსაკუთრებულად ამაღელვებელია და ჩემთვის დიდი პატივს წარმოადგენს სტუდენტობა მივულოცო ახალგაზრდებს, რომლებმაც განათლება ენგურს გაღმა, მავთულხლართებით შემოსაზღვრული ოკუპაციის პირობებში მიიღეს. არ შეუშინდნენ ზეწოლას, დაშინებას, მშობლიურ ენაზე განათლების შეზღუდვას. საკუთარი მონდომებით, მოტივაციით, განათლებით, თავისუფლებისკენ სწრაფვით, აზროვნებით, გაბედულებით, წარმატების რწმენით და თვითრეალიზების მაღალი მზაობით გაგვაოცეს. უკეთესი მომავლის შესაქმნელად არ შეუშინდნენ ბარიერებს, ზეწოლას, მავთულხლართებს, აკრძალვებს, მშობლიურ ენაზე განათლების შეზღუდვას და მიზანს მიაღწიეს. გაგვიძლიერეს რწმენა, რომ სწორედ ისინი იქნებიან ერთიანი საქართველოს მშენებლობის წამყვანი ძალა. ჩვენ ყველამ უნდა ვისწავლო თქვენგან ასეთი მიზანმიმართული ბრძოლა, შევიძინოთ ასეთი შინაგანი სიძლიერე და განათლების რწმენა“ - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ.
საზეიმო მიღებაზე ოკუპირებული გალის რაიონში მცხოვრებ წარმატებულ კურსდამთავრებულებს ოქროსა და ვერცხლის მედლები გადაეცათ.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილის, ლია გიგაურის განცხადებით, წელს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან პირველკურსელთა უპრეცენდენტოდ დიდი რაოდენობა, მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივის, "ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ" შედეგია.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე მარიამ ჯაში, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე რუსლან აბაშიძე, აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე ჯემალ გამახარია და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი რონალდ ნიჟარაძე.

Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури встретилась с молодыми людьми - вынужденно переселенными лицами из Абхазии и оккупированного Гальского района, которые поступили в вузы Грузии.
Лия Гигаури лично поздравила молодежь с зачислением и пожелала им успехов. «Для меня большая честь поздравить студентов, которые получили среднее образование по ту сторону р. Ингури в условиях оккупации. Они не испугались давления, ограничения получения образования на родном языке. Своим усердием, мотивацией, образованием, стремлением к свободе, мышлением, смелостью, верой в успех и высокой готовностью к самореализации они нас удивили. Для создания лучшего будущего, они не побоялись препятствий, давления, барьеров, запретов, ограничений в получении образования на родном языке и достигли своей цели. Молодые люди укрепили нашу веру, что именно они будут ведущей силой в создании единой Грузии.
Нам всем у вас нужно учиться такой целеустремлённой борьбе, обрести такую внутреннюю силу и веру в образование», - отметила Заместитель государственного министра. На торжественном приеме успешные выпускники из оккупированного Гальского района были награждены золотыми и серебряными медалями. По словам Лии Гигаури, в этом году беспрецедентное число первоклассников на оккупированных территориях является результатом мирной инициативы Правительства Грузии "Шаг к лучшему будущему".
Во встрече также приняли участие председатель комитета по образованию, науке и культуре Парламента Грузии Мариам Джаши, председатель правительства Автономной Республики Абхазия Руслан Абашидзе, председатель Верховного совета Абхазии Джемал Гамахария и министр образования и культуры Автономной Республики Абхазия Роланд Нижарадзе.