შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფლებში - კაბალში, უზუნთალასა და ყარაჯალაში იმყოფებოდა, სადაც მოსახლეობას შეხვდა.
ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში მოსახლეობამ მათ საჭიროებებსა და პრობლემებზე ისაუბრა. ხელისუფლების წარმომადგენლებს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდეს სოფლის გამოწვევების შესახებ და მათთან ერთად პრობლემების გადაჭრის გზებზეც იმსჯელეს.
თავის მხრივ, საკანონმდებლო ორგანოს, ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა, მოსახლეობას, მათ სოფლებსა და ზოგადად, რეგიონში დაგეგმილი პროექტები გააცნეს. შეხვედრებზე დასმულ თითოეულ კითხვას ამომწურავი პასუხი გაეცა.
„შეხვედრებზე ჩვენს თანამოქალაქეებს მაქსიმალურად მიეცათ შესაძლებლობა, რომ თავიანთ ხედვებთან დაკავშირებით ესაუბრათ. მათი პრობლემები ძირითადად სკოლამდელი ასაკის ბავშვების საბავშვო ბაღებით უზრუნველყოფას უკავშირდება. როდესაც სოფელში 1 100 ბავშვია, ხოლო საბავშვო ბაღში მხოლოდ 60 ადგილია, რა თქმა უნდა, იგი არსებულ მოთხოვნას ვერ დააკმაყოფილებს. თემის ყველა სოფლის ყველაზე მნიშვნელოვან პრიორიოტეტად საბავშვო ბაღის მშენებლობაა განსაზღვრული.
„ასევე, არსებობს გარკვეული ინფრასტრუქტურული საკითხების გადაჭრის საჭიროება. თუმცა, შემიძლია ვთქვა, რომ ადგილობრივი მოსახლეობა მაქსიმალურად მობილიზებულია გვერდში დაუდგეს ხელისუფლებას და ის პრობლემები, რომლებიც თითოეულ სოფელს გააჩნია,ერთობლივი ძალებით მოგვარდეს.
„ჩვენთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო ის ფაქტორი, რომ მოსახლეობის ინტერესი საელმწიფო ენის სწავლასთან დაკავშირებით საკმაოდ გაზრდილია. იმ პროგრამების გარდა, რომლებიც ადგილზე ფუნქციონირებს, მოსახლეობა ითხოვს დამატებითი ძალები დავახმაროთ და ყველა ასაკის მოქალაქეს სახელმწიფო ენა უფრო მაღალ დონეზე ვასწავლოთ. ეს იმას ნიშნავს, რომ დღეს, თითოეულმა მოქალაქემ, სახელმწიფო ენის ცოდნის მნიშვნელობა გაიაზრა და ჩვენი პოლიტიკა, რომელიც ამ შესაძლებლობების მიცემასთანაა დაკავშირებული, სწორად ორიენტირებულია, სწორი მიზნები გვაქვს დასახული,“ - განაცხადა ლია გიგაურმა.
შეხვედრებს აგრეთვე ესწრებოდნენ სახელმწიფო რწმუნებული კახეთის რეგიონში ირაკლი ქადაგიშვილი, საკანონმდებლო ორგანოსა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები.

Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури посетила сёла Кабали, Узунтала и Караджала Лагодехского муниципалитета, где встретилась с населением. Жители сёл, населенных этническими меньшинствами, рассказали о своих нуждах и проблемах. Представителям власти была предоставлена детальная информация о нуждах сел и совместно обсудили пути решения проблем. Со своей стороны, представители законодательного органа, центрального и местного правительства ознакомили население с запланированными проектами в сёлах и в регионе в целом. На все вопросы был дан исчерпывающий ответ.
«На встречах нашим согражданам была предоставлена возможность говорить о своих видениях. Их проблемы в основном связаны с обеспечением детей дошкольного возраста детскими садами. Когда в селе 1 100 детей, а в детском саду всего 60 мест это, безусловно, не может удовлетворить спрос. Важнейшим приоритетом каждого села является строительство детского сада. А также существует необходимость решения определенных проблем в области инфраструктуры. Однако могу сказать, что местное население максимально мобилизовано, чтобы поддержать власти и решить проблемы, с которыми сталкивается каждое село, совместными усилиями. Для нас было особенно важно то, что интерес общественности к изучению государственного языка был достаточно высок. Помимо программ, которые действуют на местах, население нуждается в дополнительных программах, всех граждан мы должны обучить грузинскому языку на высшем уровне. Это означает, что каждый гражданин сегодня понимает важность знания государственного языка, и наша политика, связанная с предоставлением этих возможностей, должным образом сфокусирована и имеет правильные цели», - заявила Лия Гигаури.
На встречах также присутствовали государственный поверенный-губернатор региона Кахети Ираклий Кадагишвили, представители законодательного органа и местного самоуправления.