საქართველოს მთავრობის დადგენილებით, ეროვნული უწყებათშორისი კომისია შეიქმნა, რომელიც შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიებისა და გადმოსვენების პროგრამის ეფექტურობის გაზრდას, პროცესში ჩართულ უწყებებს შორის მეტ კოორდინაციასა და არსებული მონაცემების ცენტრალიზებას შეუწყობს ხელს.
ამის შესახებ დღეს, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, ჟურნალისტებთან, მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ ისაუბრა. მისი თქმით, კომისიაში, რომლის თავმჯდომარეც სახელმწიფო მინისტრი იქნება, შედის ყველა ის უწყება, რომელიც ამ მნიშვნელოვან ჰუმანიტარულ პროცესშია ჩართული.
„1990-იანი წლებისა და 2008 წლის შეიარაღებული კონფლიქტის შედეგად დაკარგულად 2500-მდე ადამიანი ითვლება. 2010 წლიდან „წითელი ჯვრის“ ეგიდით ორი ჰუმანიტარული პლატფორმა ფუნქციონირებს: ორმხრივი - ქართულ-აფხაზური და სამმხრივი - ქართულ-რუსულ-ოსური მექანიზმები. მათ ფარგლებში მოხერხდა 187 სამარხის გახსნა. ეგზჰუმირებული და იდენტიფიცირებული იქნა 178 პირი იქნა. მათი ნეშტები ოჯახებს დაუბრუნდა.
„თუმცა, საერთო რიცხვს თუ შევადარებთ, აშკარა ხდება, რომ 2300-მდე ადამიანი კვლავ უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა სიაში რჩება, რაც ძალიან დიდი რიცხვია. აქედან გამომდინარე, თავს ვალდებულად ვთვლით, ჩვენი მუშაობა კიდევ უფრო ეფექტური გახდეს. რა თქმა უნდა, „წითელ ჯვართან“ ერთად, რომელიც ამ პროცესში ძალიან დიდ როლს თამაშობს. მინდა ამ საერთაშორისო ორგანიზაციას დიდი მადლობა გადავუხადო პროცესის წარმატებულად წარმართვისათვის. ასევე, მინდა მექანიზმების ყველა მონაწილეს გადავუხადო მადლობა, რადგან თანამშრომლობის გარეშე, ცხადია, არაფერი გამოვა.
„კომისიის ამოცანა ისაა, რომ პროცესის წარმართვა ძალიან ინტენსიურად და მაქსიმალურად კოორდინირებულად შევძლოთ. მითუფრო, წითელი ჯვრის მიმდინარე პროექტის ფაზა 2021 წლის ბოლომდე გრძელდება და გვინდა ეს პერიოდი მაქსიმალურად გამოვიყენოთ,” - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
მან აქვე ყველას, ვისაც რაიმე სახის ინფორმაცია გააჩნია შეირაღებული კონფლიქტების დროს უგზო-უკვალოდ დაკარგულთა ადგილსამყოფელის შესახებ, ან თავად ჰყავს ასეთი ოჯახის წევრი და ჯერ არ განუცხადებია, მოუწოდა კომისიას მიმართოს.
„კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ ეს არის ცალსახად მხოლოდ ჰუმანიტარული პროცესი, რომელიც დაკარგული პირების ბედის დადგენას ემსახურება. ოჯახებისთვის ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი რამ, როდესაც მათ წლების ლოდინის შემდეგ გარკვეული აქვთ ახლობლის ბედი იმ მძიმე შემთხვევაშიც კი, როდესაც საქმე მათი გარდაცვალების ფაქტის დადგენას და ნეშტების გადაცემას უკავშირდება “, - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.

The Government has set up an interagency commission to search for and transfer the bodies of persons missing after armed conflicts, - State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili told reporters after the government meeting.
According to the Minister, 10 different agencies will join the commission and its main task will be to conduct intensive and coordinated work to identify the whereabouts or burial places of 2 300 missing persons.
“I have one news - by the decree of the Georgian Government, an interagency commission was set up to search for and transfer the bodies of persons missing after armed conflicts. The commission comprises ten different agencies involved in this very important humanitarian process.
We can tell you that as a result of the armed conflicts of 1990 and 2008, about 2 500 people have gone missing. Since 2010, two mechanisms have been operating under the auspices of the Red Cross: the Georgian-Abkhazian and the Georgian-Russian-Ossetian mechanisms, as a result of which, 187 burial sights have been opened so far and 178 persons have been identified, the remains of which have been transferred to their families. However, about 2300 people still remain missing, which is a very large figure.
Therefore, we are committed to making our efforts even more effective, of course, together with the Red Cross, which plays a very important role in this process. I would like to thank this international organization for its successful conduct of the process. Also, I would like to thank all the participants of the mechanisms, because without cooperation, nothing will happen.
We emphasize once again that this is clearly only a humanitarian process that serves to determine the fate of missing persons. This is a very important thing for families, when after years of waiting for their loved one's fate, even when it comes to determining their death and transferring the remains”, - said Ketevan Tsikhelashvili.