საქართველოს მთავრობის დადგენილებით, ეროვნული უწყებათშორისი კომისია შეიქმნა, რომელიც შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიებისა და გადმოსვენების პროგრამის ეფექტურობის გაზრდას, პროცესში ჩართულ უწყებებს შორის მეტ კოორდინაციასა და არსებული მონაცემების ცენტრალიზებას შეუწყობს ხელს.
ამის შესახებ დღეს, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, ჟურნალისტებთან, მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ ისაუბრა. მისი თქმით, კომისიაში, რომლის თავმჯდომარეც სახელმწიფო მინისტრი იქნება, შედის ყველა ის უწყება, რომელიც ამ მნიშვნელოვან ჰუმანიტარულ პროცესშია ჩართული.
„1990-იანი წლებისა და 2008 წლის შეიარაღებული კონფლიქტის შედეგად დაკარგულად 2500-მდე ადამიანი ითვლება. 2010 წლიდან „წითელი ჯვრის“ ეგიდით ორი ჰუმანიტარული პლატფორმა ფუნქციონირებს: ორმხრივი - ქართულ-აფხაზური და სამმხრივი - ქართულ-რუსულ-ოსური მექანიზმები. მათ ფარგლებში მოხერხდა 187 სამარხის გახსნა. ეგზჰუმირებული და იდენტიფიცირებული იქნა 178 პირი იქნა. მათი ნეშტები ოჯახებს დაუბრუნდა.
„თუმცა, საერთო რიცხვს თუ შევადარებთ, აშკარა ხდება, რომ 2300-მდე ადამიანი კვლავ უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა სიაში რჩება, რაც ძალიან დიდი რიცხვია. აქედან გამომდინარე, თავს ვალდებულად ვთვლით, ჩვენი მუშაობა კიდევ უფრო ეფექტური გახდეს. რა თქმა უნდა, „წითელ ჯვართან“ ერთად, რომელიც ამ პროცესში ძალიან დიდ როლს თამაშობს. მინდა ამ საერთაშორისო ორგანიზაციას დიდი მადლობა გადავუხადო პროცესის წარმატებულად წარმართვისათვის. ასევე, მინდა მექანიზმების ყველა მონაწილეს გადავუხადო მადლობა, რადგან თანამშრომლობის გარეშე, ცხადია, არაფერი გამოვა.
„კომისიის ამოცანა ისაა, რომ პროცესის წარმართვა ძალიან ინტენსიურად და მაქსიმალურად კოორდინირებულად შევძლოთ. მითუფრო, წითელი ჯვრის მიმდინარე პროექტის ფაზა 2021 წლის ბოლომდე გრძელდება და გვინდა ეს პერიოდი მაქსიმალურად გამოვიყენოთ,” - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
მან აქვე ყველას, ვისაც რაიმე სახის ინფორმაცია გააჩნია შეირაღებული კონფლიქტების დროს უგზო-უკვალოდ დაკარგულთა ადგილსამყოფელის შესახებ, ან თავად ჰყავს ასეთი ოჯახის წევრი და ჯერ არ განუცხადებია, მოუწოდა კომისიას მიმართოს.
„კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ ეს არის ცალსახად მხოლოდ ჰუმანიტარული პროცესი, რომელიც დაკარგული პირების ბედის დადგენას ემსახურება. ოჯახებისთვის ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი რამ, როდესაც მათ წლების ლოდინის შემდეგ გარკვეული აქვთ ახლობლის ბედი იმ მძიმე შემთხვევაშიც კი, როდესაც საქმე მათი გარდაცვალების ფაქტის დადგენას და ნეშტების გადაცემას უკავშირდება “, - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.

По постановлению Правительства Грузии, была создана Национальная межведомственная комиссия для повышения эффективности программы по поиску и перезахоронению лиц, пропавших без вести в результате вооруженных конфликтов для содействия большей координации между ведомствами и централизации существующих данных. На эту тему, сегодня после завершения заседания Правительства Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили говорила с журналистами
По её словам, в Комиссию, которую будет возглавлять Государственный министр, входят все ведомства, участвующие в этом важном гуманитарном процессе.
«Считается, что в результате вооруженных конфликтов 1990-х и 2008 годов пропавшими без вести считаются около 2 500 человек. С 2010 года под эгидой «Красного Креста» функционируют две гуманитарные платформы: двухсторонняя, грузино-абхазская и трехсторонняя, грузино-российско-осетинская, в рамках которых удалось открыть 187 захоронений и идентифицировать 178 лиц, чьи останки переданы семьям. Но если мы это сравним с общим числом, очевидно, что 2300 человек по-прежнему остаются пропавшими без вести, и это очень большая цифра. Исходя из этого, мы считаем себя обязанными сделать нашу работу более эффективной, разумеется, вместе с «Красным крестом», который играет очень важную роль в этом процессе. Я хочу поблагодарить эту международную организацию за успешное проведение процесса. Также хочу поблагодарить всех участников механизма, потому что без сотрудничества ничего не получится. Главная задача комиссии заключаться в том, чтобы мы могли вести процесс максимально согласовано и скоординировано. Тем более, что фаза проекта «Красного Креста» продлится до конца 2021 года, и мы хотим использовать этот период максимально», - заявила Государственный министр.
Кетеван Цихелашвили призвала обратиться в Комиссию всех тех, кто владеет какой-либо информацией о местонахождении лиц, пропавших без вести во время вооруженных конфликтов, или у кого есть такой член семьи, о котором не было заявлено. «Еще раз отмечу, что это однозначно гуманитарный процесс, который служит установлению судьбы лиц, пропавших без вести. Для семей это очень важно, поскольку после многих лет ожиданий, они узнают о судьбе своих близких, пусть даже и в том тяжелом случае, когда речь идет об установлении факта их гибели и передачи останков», - отметила Кетеван Цихелашвили.