ქეთევან ციხელაშვილი ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელს შეხვდა
ახალგორში არსებული ვითარება და ე.წ. გამშვები პუნქტის ჩაკეტვით გამოწვეული მძიმე მდგომარეობა იყო საუბრის მთავარი თემა შეხვედრაზე, რომელიც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელთან, ერიკ ჰოგთან გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა დეტალურად ისაუბრა იმ მძიმე სიტუაციის შესახებ, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიაზეა შექმნილი. ხაზი გაუსვა ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებს. აღნიშნა, რომ მოსახლეობა ჰუმანიტარული კატასტროფის ზღვარზეა და რომ ე.წ. გამშვები პუნქტის დაუყოვნებლივი გახსნა სასიცოცხლოდ აუცილებელია.
საუბრის ერთ-ერთი მთავარი თემა, რა თქმა უნდა, მარგო მარტიაშვილის გარდაცვალება იყო, რომელსაც ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლისა და თბილისში სამედიცინო დახმარების მიღების საშუალება არ მიეცა. მხარეებმა უკანონო მავთულხლართებისა და ბარიკადების აღმართვის ბოლოდროინდელ ეპიზოდებზეც ისაუბრეს.
შეხვედრის ბოლოს, სახელმწიფო მინისტრმა, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელს გაწეული სამუშაოსთვის მადლობა გადაუხადა და ადგილზე დამკვირვებლების საქმიანობას უმნიშვნელოვანესი უწოდა.

Ketevan Tsikhelashvili met with the Head of EUMM
Situation in Akhalgori and the grave situation caused by the closure of the so called checkpoint was the main topic of conversation at a meeting held by State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili with the Head of the EU Monitoring Mission Eric Hoeg.
The State Minister spoke in detail about the grave situation created on the occupied territory. She emphasized the facts of human rights violations. Tsikhelashvili noted that the population is on the verge of a humanitarian disaster. That’s why the immediate opening of the checkpoint is vital.
One of the main topics of discussion was, of course, the death of Margo Martiashvili, who was denied access to the territory controlled by the central Government. The sides also discussed recent episodes of erecting illegal barbed wires and barricades.
At the end of the meeting, the State Minister thanked the Head of EUMM for his work and called the work of the observers on the ground very important.