შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში, საინფორმაციო კამპანია გახსნა. შეხვედრაზე, რომელიც სახელმწიფო მინისტრმა, ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან  გამართა, მან კამპანიის დეტალებზე ისაუბრა.
საინფორმაციო კამპანია, ჯანდაცვის, სოციალური დაცვის, ეკონომიკის, ფინანსთა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროების ჩართულობით,  რეგიონში 6 ნოემბერს დაიწყება და 15 ნოემბრამდე გასტანს.
მის ფარგლებში აქცენტი გაკეთდება ისეთ მნიშვნელოვან პროექტებზე, როგორიცაა „დანერგე მომავალი“, კოოპერატივების შექმნის მექანიზმები და სარგებელი, ჯანდაცვისა და სოციალური დაცვის პროგრამები; პროგრამა „აწარმოე საქართველოში“, აგროკრედიტითა და აგროდაზღვევით სარგებლობის წესები და შესაძლებლობები და სხვ. თემატური შეხვედრები, არსებული საჭიროებიდან გამომდინარე, ჩატარდება ქართულ-სომხურ ენებზე.
სახელმწიფო მინისტრმა შეხვედრას უმნიშვნელოვანესი უწოდა და განაცხადა, რომ მოსახლეობა, სხვადასხვა სოფელში, ინფორმაციას მიიღებს ყველა იმ სერვისზე, სარგებელზე, პროგრამაზე, რასაც სახელმწიფო ჯანდაცვის, სოფლის მეურნეობისა თუ ეკონომიკის მიმართულებით სთავაზობს.
„ ჩვენი ამოცანა ის გახლავთ, რომ  ხალხმა საჭირო ინფორმაცია მიიღოს, მათ შორის მშობლიურ ენაზე, ჩაერთოს და ისაგრებლოს, რადგან ჩვენი პოლიტიკა მოქალაქეების თანასწორობასა და ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში მაქსიმალურ ჩართულობას ეფუძნება. ჩართულობა კი ინფორმირებით იწყება. დღეს ჩვენ სწორედ ამას ვაკეთებთ. მე მაქვს სურვილი და იმედი, რომ ჩვენი საერთო ძალისხმევითა და რა თქმა უნდა, მოსახლეობის მონდომებით, მივაღწევთ იმას, რომ ეს რეგიონი, ისევე როგორც სხვა რეგიონები, მაქსიმალურად იქნება ჩართული და ისარგებლებს ყველა პროგრამით, რაც საქართველოს მოქალაქეებისთვის კეთდება. ენა ბარიერი არ უნდა იყოს. სწორედ ამას ვცდილობთ, რომ  ინფორმაცია მშობლიურ ენაზე მივცეთ და ამ ძალისხმევას მუდმვად გავაგრძელებთ.
„დღეს შევხვდით ადამიანებს, რომლებმაც ინფორმაცია საკუთარ სოფლებსა და თემში მოსახლეობას უნდა მიაწოდონ. მგონია, რომ მათი ინფორმირება ძალიან მნიშვნელოვანია“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრას აგრეთვე ესწრებოდნენ  სამცხე-ჯავახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებული – გუბერნატორი ბესიკ ამირანაშვილი, ნინოწმინდისა და ახალქალაქის მაჟორიტარი დეპუტატი ენზელ მკოიანი, მერების წარმომადგენლები სოფლებში, დეპუტატები, სახალხო დამცველისა და  სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили открыла информационную кампанию в регионе Самцхе-Джавахети. В ходе встречи с представителями местного самоуправления Государственный министр рассказала о деталях кампании. Информационная кампания с участием Министерств здравоохранения и социальной защиты, экономики, финансов, окружающей среды и сельского хозяйства начнется в регионе 6 ноября и продлится до 15 ноября.
В рамках информационной кампании внимание будет уделено таким важным проектам, как «Внедряй будущее», механизмы создания кооперативов, программы по здравоохранению и социальной защите, программа «Производи в Грузии», правила и возможности использования агрокредитов и агрострахования и др. Тематические встречи по мере необходимости будут проводиться на грузинском и армянском языках. Государственный министр заявила о важности кампании, в рамках которой население в разных сёлах получит информацию о тех услугах, льготах, программах, которое государство предлагает в области здравоохранения, сельского хозяйства или экономики. Нашей целью является то, чтобы население получило нужную информацию в том числе на родном языке, чтобы было вовлечено и пользовалось услугами, т.к. наша политика основана на равноправии граждан и их активном вовлечения во все сферы жизни страны. Вовлечение же начинается с информирования. Я надеюсь, что нашими совместными усилиями мы сможем обеспечить максимальное вовлечение этого и других регионов, важно, чтобы население пользовалось всеми программи, которые существуют для граждан Грузии. Язык не должен быть барьером. Это то, что мы пытаемся сделать - предоставление информации на родном языке и мы всегда будем продолжать эти усилия. Сегодня мы встречаемся с людьми, которые проинформируют население сёл. Я думаю, что их информированность очень важна», - заявила Кетеван Цихелашвили.
На встрече также присутствовали государственный поверенный- губернатор в регионе Самцхе-Джавахети Бесик Амиранашвили, мажоритарный депутат Ниноцминда и Ахалкалаки Энзел Мкоян, представители мэров в сёлах, депутаты, представители Офиса Народного защитника и разных государственных ведомств.