შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის ოფისის (UNHCR) წარმომადგენელს ქემლინ ფერლის შეხვდა.
გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული მდგომარეობის შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. დეტალურად ისაუბრა ადგილზე ადამიანის უფლებების დარღვევის კუთხით არსებული მძიმე ვითარებისა და ბოლო პერიოდში მიმდინარე მოვლენების შესახებ.
ამ კუთხით, განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ახალგორის მიმართულებით ე.წ. გამშვები პუნქტის ჩაკეტვის საკითხზე. ქეთევან ციხელაშვილმა დაწვრილებით მიმოიხილა ის სირთულეები, რომლებიც ახალგორისა და ზოგადად, ცხინვალის რეგიონის მოსახლეობას მიმოსვლის შეზღუდვის შედეგად შეექმნა.
„ჩვენ ხანგრძლივი თანამშრომლობა გვაკავშირებს. მთავარი საკითხი, რაზეც ეს ორგანიზაცია მუშაობს გახლავთ იძულებით გადაადგილებულ პირთა დაბრუნების განუყოფელი უფლების რეალიზაცია. ეს ორგანიზაცია ასევე წარმოდგენილია ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფორმატში და კიდევ ერთხელ აღვნიშნავ, რამდენად მნიშვნელოვანია ამ ფორმატში დევნილთა დაბრუნების საკითხი. ესაა ფუნდამენტური თემა და უკავშირდება ადამიანების ფუნდამენტურ უფლებას. ასევე განვიხილეთ ძალიან ფართო ჰუმანიტარული დღის წესრიგი, რომელიც დღეს გვაქვს იმ გამოწვევების ფონზე, რაც ძირითადად იქმნება ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებთათვის, მათ შორის გალსა და ახალგორში მცხოვრები ეთნიკურად ქართველების მიმართ განხორციელებული დისკრიმინაციული პოლიტიკის ფონზე. ასევე ვისაუბრეთ შესაძლებლობებზე, რომელსაც ქმნის ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკა, პირველ რიგში სწორედ კონფლიქტებით დაზარალებული ადამიანებისთვის“ - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.
შეხვედრის ბოლოს ხაზი გაესვა UNHCR-ს ჩართულობის მნიშვნელობას კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის მხარდაჭერის საქმეში.

KETEVAN TSIKHELASHVILI MET WITH KEMLIN FERLI
State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili met with UNHCR Representative in Georgia Kemlin Ferli.
At the introductory meeting, the State Minister briefed the guest on the current situation in the occupied regions of Georgia. She talked about the human rights violations on the ground and recent developments.
In this regard, special attention was paid to the so-called check points closure on Akhalgori direction. Ketevan Tsikhelashvili discussed in detail the difficulties faced by traffic restrictions in Akhalgori and Tskhinvali region in general.
“We have long-standing cooperation. The key issue that this organization is working on is the realization of the inalienable right of return of IDPs. The organization is also represented in the format of the Geneva International Discussions, and I would like to emphasize once again the importance of discussing refugees returning issue in this format. This is a fundamental subject and is related to the fundamental right of people. We also discussed the very broad humanitarian agenda we have today in light of the challenges that are mainly created for those living in the occupied territories. Including the discriminatory policies against ethnic Georgians of Gali and Akhalgori. We also talked about the opportunities that our peace policy creates, first and foremost for people affected by conflicts”, - said the State Minister.