შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური, საბჭოთა ოკუპაციის მუზეუმში, სამცხე - ჯავახეთის რეგიონიდან მოსახლეობის გადასახლების 75-ე წლისთავისადმი მიძღვნილ გამოფენაზე სიტყვით გამოვიდა.
ღონისძიებას სხვადასხვა ქვეყანაში მცხოვრები გადასახლებული პირების შთამომავლები ესწრებოდნენ. გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის მოსახლეობის ყოფა-ცხოვრების ამსახველი ეთნოგრაფიული ექსპონატები, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მოწოდებული გადასახლებასთან დაკავშირებული საარქივო მასალა, ასევე გადასახლებული მოსახლეობის შთამომავლებში მოძიებული ფოტოები.
„ოკუპაციის მუზეუმში ჩვენთან სტუმრად არიან სხვადასხვა ქვეყნიდან ჩამოსული ის ადამიანები, რომელთა წინაპრებიც საბჭოთა ხელისუფლების მიერ რეპრესირებულნი და მესხეთიდან გადასახლებულნი იყვნენ. ესენი არიან მუსლიმი ქართველების, მუსლიმი თურქების, აზერბაიჯანელების, ქურთების და სხვა იმ ოჯახების შთამომავლები, რომელთაც საკუთარი მიწა-წყალი სამი ღამის განმავლობაში დაატოვებინეს.
„ჩვენ თანაგრძნობა გამოვხატეთ და კიდევ ერთხელ გამოვთქვით იმედი, რომ ისინი არასოდეს დაკარგავენ ფესვებს, რომლებიც საქართველოსთან აკავშირებთ. ამავდროულად, კიდევ ერთხელ წარმოვადგინეთ საქართველოს ხელისუფლების მზაობა, რომ ჩვენს დემოკრატიულ ქვეყანაში, სადაც ადამიანი ყველაზე მნიშვნელოვანია, კანონმდებლობის ფარგლებში, ჩამოსახლების მსურველთათვის, ყველა კარი ღიაა.
„1999 წელს, ევროპის საბჭოში გაწევრიანებისას, საქართველოს ხელისუფლებამ აიღო ვალდებულება საბჭოთა რეჟიმის მიერ დეპორტირებული მესხი მოსახლეობის რეპატრიაციისა უფლების შესახებ სამართლებრივი ბაზის შექმნასთან დაკავშირებით. ჩვენმა სახელმწიფომ, თავისი კომპეტენციის ფარგლებში, სრულად შეასრულა ევროპის საბჭოს წინაშე აღებული ვალდებულებით გათვალისწინებული ყველა კომპონენტი, რაც ასახულია მათი მონიტორინგის ანგარიშებიც“, - განაცხადა ლია გიგაურმა.
მოგეხსენებათ, 1944 წლის 15-17 ნოემბრის ღამეს, სსრკ-ის ხელისუფლების მიერ, სამხრეთ საქართველოდან, კერძოდ, მესხეთის რეგიონიდან, შუა აზიის რესპუბლიკებში - ყაზახეთში, ყირგიზეთსა და  უზბეკეთში 19 818 ოჯახი გადაასახლეს. სულ 100 000-მდე ადამიანი, რომელთაგან 10 000 პირი გზაში დაიღუპა. რეგიონის მრავალფეროვანი ეთნიკური შემადგენლობიდან გამომდინარე, გადასახლებულთა შორის იყვნენ ეთნიკურად ქართველი მუსულმანები, იეზიდები, თურქები, აზერბაიჯანებელი, ხემშილები, ყარაფაფახები, თარაქანები და ბოშები.
გამოფენა ორგანიზებული იყო საქართველოს ეროვნული მუზეუმისა და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო აპარატის მიერ, თურქეთის საელჩოს მხარდაჭერით.

Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури выступила в Музее советской оккупации по случаю 75-летия переселения месхетинцев из региона Самцхе-Джавахети. В мероприятии приняли участие потомки переселённых лиц из разных стран. На выставке были представлены этнографические экспонаты о жизни населения региона Самцхе-Джавахети, также фотографии связанные с переселением, архивные материалы, которые были предоставлены Министерством внутренних дел Грузии.
«В Музее оккупации у нас в гостях, люди из разных стран, чьи предки были репрессированы советскими властями и высланы из Самцхе-Джавахети. Это потомки грузин-мусульман, турок, азербайджанцев, курдов и других семей, которых заставили покинуть свою землю в течении трёх ночей. Мы выразили поддержку и еще раз выразили надежду, что они не потеряют свои корни, которые связывают их с Грузией. В то же время мы еще раз высказали готовность властей Грузии, что  в нашей демократической стране, где человек является самым важным, в рамках закона открыты двери всем, кто хочет поселиться. В 1999 году, вступив в Совет Европы, власти Грузии обязались создать правовую основу для права репатриации месхетинцев, депортированных советским режимом. Наше государство в рамках своей компетенции полностью выполнило все компоненты взятых обязанностей перед Советом Европы, что отмечено в их отчётах по мониторингу», - заявила Лия Гигаури.
Как известно, в ночь с 15 на 17 ноября 1944 года власти СССР депортировали 19 818 семей из южной части Грузии, в частности из региона Месхети в республики Центральной Азии - Казахстан, Кыргызстан и Узбекистан. В общей сложности 100 000 человек, из которых 10 000 погибли в пути. Исходя из многообразного этнического состава региона, среди переселённых были грузины-мусульмане, езиды, турки, азербайджанцы, хемшилы, карапапаки, терекеми и рома. Выставка была организована Национальным музеем Грузии и Аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия при поддержке посольства Турции.