ქეთევან ციხელაშვილმა ვაჟა გაფრინდაშვილის საკითხი ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის გენარალურ მდივანთან განიხილა
15 ნოემბერი 2019
კოპენჰაგენში ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის გენერალურ მდივანთან შეხვედრის მთავარ თემას ცხინვალის რეგიონში არსებული ვითარება, გადაადგილების შეზღუდვა და უკანონოდ დაკავებული ვაჟა გაფრინდაშვილის საკითხი წარმოადგენდა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის გენერალურ მდივანს რობერტო მონტელას ცხინვალისა რეგიონში შექმნილი კრიზისული ვითარება დეტალურად გააცნო.
„საუბრის მთავარი თემა ცხადია იყო ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობა. და ჩვენი სამშვიდობო ძალისხმევები. დეტალურად განვიხილეთ ცხინვალის რეგიონში შექმნილი მდგომარეობა, 2 თვეზე მეტია მიმოსვლა ჩაკეტილია, რაც ადამიანებს ფაქტობრივად კრიზისულ სიტუაციაში აგდებს პროდუქტების, მედიკამენტებისა და გადაადგილების აუცილებლობის თვალსაზრისით. ეს ეხებათ პირველ რიგში ახალგორელ ქართველებს და ასევე ოსებს, რადგან ეს შეზღუდვა მთლიანად რეგიონს აქცევს სრულ იზოლაციაში.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ ეს ცდება ჰუმანურობისა და ჰუმანიტარულ პრინციპებს. საერთაშორისო თანამეგობრობა და ცხადია ჩვენი პარტნიორებიც ეუთოში სრულიად ერთსულოვანია. ვისაუბრეთ სწორედ ვაჟა გაფრინდაშვილის დაკავებაზეც, რომელიც ასევე გარდა იმისა რომ უკანონოა, რაციონალიზმისა და ჰუმანიზმის პრინციპებს ცდება, როდესაც ექიმის დაკავება ხდება და ასეთი ხელოვნური მიზეზებით და ბრალდებებით. ცხადია ჩვენი მცდელობა და ძალისხმევა და ნაბიჯები მიმართულია მის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებისკენ“ - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.

KETEVAN TSIKHELASHVILI DISCUSSED VAZHA GAPRINDASHVILI CASE WITH THE SECRETARY GENERAL OF THE OSCE PARLIAMENTARY ASSEMBLY
15 November 2019
The main topic of the meeting with the Secretary General of the OSCE Parliamentary Assembly in Denmark was the situation in Tskhinvali region, the restriction of movement and the issue of illegally detained Vazha Gaprindashvili.
State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili briefed Secretary General of the OSCE Parliamentary Assembly Roberto Montella on the crisis situation in Tskhinvali and Akhalgori regions.
“The main topic of conversation was the situation on the occupied territories. We discussed in detail the situation in Tskhinvali region.
For more than two months the checkpoints are locked. Such situation puts people in crisis in terms of products, medicines, movement. First of all this applies to Akhalgori Georgians, but also to Ossetians. It turns the whole region into complete isolation.
It was noted at the meeting that such steps are far from principles of humanity and humanitarianism and that no other position could exist. The international community and, of course, our partners in the OSCE are completely unanimous. We also talked about the illegal detention of Vazha Gaprindashvili. In addition to being illegal, it also violates the principles of rationalism and humanism when a doctor is arrested and for such incomprehensible reasons and accusations. Our partners are eager to immediately release of Vazha Gaprindashvili”, - said Ketevan Tsikhelashvili.