სამცხე-ჯავახეთის რეგიონიდან მოსახლეობის გადასახლების 75 წლისთავთან დაკავშირებით, ქალაქ ახალციხეში, დაბრუნებულ, გადასახლებული მესხების შთამომავლებთან შეხვედრა გაიმართა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის სამოქალაქო თანასწორობის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე რუსუდან ასათიანმა, დამსწრე საზოგადოებას, ინფორმაცია მიაწოდა რეპატრიაციის პოლიტიკის ფარგლებში მიმდინარე პროცესების შესახებ.
შეხვედრის მონაწილეებმა, უწყების წარმომადგენლებთან, საკუთარი პრობლემების, გამოწვევებისა და საჭიროებების შესახებ ისაუბრეს. დასვეს კითხვები, რომლებზეც ამომწურავი პასუხი მიიღეს.
„ამ ადამიანებმა, რეპატრიაციის კანონის ფარგლებში, რეპატრიანტის სტატუსი და შემდგომ, გამარტივებული წესით, საქართველოს პირობადებული მოქალაქეობა მიიღეს. დღეს მათ საკუთარი საჭიროებები გაგვიზიარეს. ეს შეხვერდები სწორედ პრობლემების იდენტიფიკაციასა და მათ გადასაჭრელად ერთობლივი გზის მოძებნას ემსახურება. ჩვენი მიზანია მათ მხარდასაჭერად მაქსიმუმი გავაკეთოთ.
„უნდა აღნიშნოს, რომ საქართველომ, თავისი კომპეტენციის ფარგლებში, სრულად შეასრულა 1999 წელს, ევროპის საბჭოს წინაშე აღებული ვალდებულება საბჭოთა რეჟიმის მიერ დეპორტირებული მესხი მოსახლეობის რეპატრიაციისა უფლების შესახებ სამართლებრივი ბაზის შექმნასთან დაკავშირებით, რაც მათი მონიტორინგის ანგარიშებიც ასახულია “, - განაცხადა რუსუდან ასათიანმა.

В АХАЛЦИХЕ СОСТОЯЛАСЬ ВСТРЕЧА С ПОТОМКАМИ ПЕРЕСЕЛЁННЫХ МЕСХЕТИНЦЕВ
В Ахалцихе состоялась встреча с потомками вернувшихся месхетинцев, которая была посвящена 75-летию переселения месхетинцев из региона Самцхе-Джавахети. Русудан Асатиани, заместитель руководителя департамента гражданского равноправия  Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия проинформировала собравшихся о текущих вопросах в рамках политики по репатриации. Участники встречи высказались о своих проблемах, вызовах и нуждах.
«Эти люди в соответствии с законом о репатриации получили статус репатрианта, а затем, в упрощенном порядке, статус условного гражданства Грузии. Сегодня они поделились своими нуждами. Эти встречи служат для выявления проблем и поиска пути их решения. Наша цель - сделать все возможное, чтобы поддержать их. Следует отметить, что Грузия в рамках своей компетенции полностью выполнила все компоненты взятых в 1999 году обязанностей перед Советом Европы в связи с созданием правовой основы для права репатриации месхетинцев, депортированных советским режимом, что также отмечено в их мониторинговых отчётах», - заявила Русудан Асатиани.