„ამ ძალიან რთულ პირობებში ხელისუფლება აკეთებს მაქსიმუმს, რათა საკუთარი მოქალაქეების უსაფრთხოება და ინტერესი დაიცვას. ამ შემთხვევაში, ბატონი ვაჟა გაფრინდაშვილის, რათა ის დაუყოვნებლივ გათავისუფლდეს. ამაზე მაღალი ინტერესი, ამ ეტაპზე, არ გვაქვს“ - ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა უკანონოდ დაკავებული ექიმის, ვაჟა გაფრინდაშვილის ოჯახში სტუმრობის შემდეგ გააკეთა.
სახელმწიფო მინისტრი, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის პირველ მოადგილესთან, თამარ გაბუნიასთან ერთად, ვაჟა გაფრინდაშვილის მეუღლესა და ქალიშვილებს შეხვდა და მათ ყველა ფორმალური თუ არაფორმალური არხით მუშაობის შესახებ ინფორმაცია დეტალურად მიაწოდა.
„ნებისმიერი უკანონო დაკავება, რა თქმა უნდა, ძალიან მტკივნეულია. მითუფრო, როდესაც საქმე ეხება ექიმს, ადამიანს, რომელსაც თავად აქვს უზარმაზარი გამოცდილება უმკურნალოს ყველას, განურჩევლად ეთნიკურობისა. მათ შორის, ცხინვალის რეგიონის მაცხოვრებლებს. რა თქმა უნდა, არც სხვა ექიმები, მისი კოლეგები, რომლებიც ამ დღეების განმავლობაში ძალიან შეშფოთებულები არიან, არ აპირებენ იმას, რომ თუნდაც ამის გამო ჰიპოკრატეს ფიცს უღალატონ. არ გამოვრიცხავ, რომ ის, ვინც საოკუპაციო რეჟიმის მხრიდან ამ გადაწყვეტილებას იღებს, ფიქრობს, ამით ჩრდილს მიაყენებს რეფერალურ პროგრამას, რომელსაც საქართველო ახორციელებს. რა თქმა უნდა, ის გაგრძელდება. ვიცი ისიც, რომ ბევრი ოსისათვის ეს ფაქტი ნამდვილად ძალიან შემაშფოთებელია. მათი ღირსების შემლახავია, რომ ექიმი, ამდენი დღის განმავლობაში, უკანონოდაა დაკავებული“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
მისივე თქმით, 9 ნოემბერს, ვაჟა გაფრინდაშვილის დაკავებისა და ამის შესახებ ინფორმაციის გავრცელებისთანავე, მყისიერად ჩაერთო ყველა შესაბამისი უწყება - სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური, საგარეო საქმეთა სამინისტრო. ინფორმირებულ იყვნენ ჟენევის თანათავმჯდომარეები, ყველა საერთაშორისო აქტორი. არაერთხელ გააქტიურდა ცხელი ხაზი.
„ჩვენ ოკუპაციის ფაქტს ვხედავთ, 2008 წელიდან მოყოლებული ამ რეჟიმთან გვაქვს საქმე. ცხადია, პასუხისმგებლობა საოკუპაციო რეჟიმს ეკისრება. ეს ცალსახად უნდა ითქვას. ამ ძალიან რთულ პირობებში ხელისუფლება აკეთებს მაქსიმუმს, რათა პირველ რიგში, საკუთარი მოქალაქეების უსაფრთხოება და ინტერესი დაიცვას. ამ შემთხვევაში, ბატონი ვაჟა გაფრინდაშვილის, რათა ის დაუყოვნებლივ გათავისუფლდეს. ამაზე მაღალი ინტერესი, ამ ეტაპზე, არ გვაქვს. ზოგადად, მოსახლეობა იქ ძალიან მძიმე მდგომარეობაშია. მოგეხსენებათ, არაერთ პირს სჭირდება სამედიცინო დახმარება და ცხინვალის რეგიონი, ფაქტობრივად, იზოლატორად იქცა. ამით, პირველ რიგში, ახალგორის მოსახლეობა ზარალდება. თუმცა, ასევე ზარალდება ოსი მოსახლეობაც, რომელიც დანარჩენ ტერიტორიაზე ცხოვრობს.
„წინა დღეების განმავლობაში მე პირადად მქონდა შეხვედრები ეუთოს ადამიანის უფლებების დამცველებთან. ჩვენმა პარტნიორებმა თავიანთი პოზიცია ძალიან ღიად გამოხატეს იმასთან დაკავშირებით, რომ ექიმი დაუყოვნებლივ უნდა გათავისუფლდეს. კიდევ ერთხელ მინდა მოვუწოდო ყველას, ვინც ამ გადაწყვეტილების თანამონაწილეა, რომ ძალიან მძიმე გადაწყვეტილებაა, მითუფრო საქმე ეხება ექიმს და მათ უზენაეს ვალდებულებას - პაციენტებს უმკურნალონ ყველა შემთხვევაში და ყველგან. ამის გათვალისწინებით“, - დასძინა ქეთევან ციხელაშვილმა.

«Я ХОЧУ ВЫРАЗИТЬ БОЛЬШУЮ НАДЕЖДУ И УВЕРЕННОСТЬ В ТОМ, ЧТО Г-Н ВАЖА ГАПРИНДАШВИЛИ БУДЕТ НЕМЕДЛЕННО ОСВОБОЖДЕН»
16 November 2019
«В этих очень сложных обстоятельствах Правительство делает все возможное для защиты безопасности и интересов своих граждан, в данном случае г-на Гаприндашвили, чтобы его немедленно освободили. На данном этапе у нас нет другого более важного вопроса», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили после посещения семьи незаконно задержанного врача Важи Гаприндашвили.
Государственный министр вместе с Первым заместителем министра по делам вынужденно перемещенных лиц с оккупированных территорий, труда, здравоохранения и социальной защиты Тамарой Габунией встретилась с супругой и дочерьми Важи Гаприндашвили и предоставила им подробную информацию, полученную по всем формальным и неформальным каналам.
«Любое незаконное задержание, очень болезненно. Особенно когда дело касается врача, человека, который имеет огромный опыт лечения людей независимо от их этнической принадлежности, в том числе населения Цхинвальского региона. Конечно, другие врачи - его коллеги, которые глубоко обеспокоены в эти дни, также не собираются предавать клятву Гиппократа. Я не исключаю, что тот, кто принимает это решение со стороны оккупационного режима, считает, что это бросит тень на реферальную программу, осуществляемую Грузией. Программа безусловно продолжится. Я также знаю, что для многих этнических осетин этот факт очень тревожный. Унизительно то, что в течение стольких дней врача незаконно задержали», - заявила Государственный министр.
По её словам, 9 ноября, как только Важа Гаприндашвили был арестован и об этом распространилась  информация, немедленно были задействованы все соответствующие ведомства - Аппарат государственного министра, Служба государственной безопасности, Министерство иностранных дел Грузии. Были проинформированы сопредседатели Женевских международных дискуссий, все международные акторы. Горячая линия была задействована не раз. «Мы видим факт оккупации, мы имеем дело с этим режимом с 2008 года. Очевидно, что ответственность лежит на оккупационном режиме. Это надо однозначно сказать. В этих очень сложных обстоятельствах Правительство делает все возможное для защиты безопасности и интересов своих граждан, в данном случае г-на Гаприндашвили, чтобы его немедленно освободили. На данном этапе у нас нет другого более важного вопроса. В целом, население там находится в очень сложной ситуации. Как вы знаете, многие люди нуждаются в медицинской помощи, а Цхинвальский регион фактически стал изолятором. От этого, в первую очередь, страдает население Ахалгори. Хотя также страдают этнические осетины, проживающее на остальной территории Грузии. В предыдущие дни я лично встречалась с правозащитниками ОБСЕ. По этому поводу наши партнеры выразили свою позицию очень открыто - врача должны немедленно освободить. Я ещё раз, хочу призвать всех, кто является участником этого решения – это очень сложное решение,  тем более когда дело касается врача и его высшей обязанности лечить пациентов во всех случаях и везде», - заявила Кетеван Цихелашвили.