''არსებულ გამოწვევებს განათლებითა და მშვიდობით ვპასუხობთ''
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა, გამყოფი ხაზისპირა სოფელ მეჯვრისხევში, ინგლისური ენის შემსწავლელი კლუბის მესამე ეტაპი გახსნა.
საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში, 13 საზოგადოებრივ ცენტრში, ინგლისური ენის შემსწავლელი კლუბის მესამე ეტაპი ბრიტანეთის საბჭოს ორგანიზებითა და სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მხარდაჭერით დაიწყო. ახალგაზრდები, სოფლიდან გაუსვლელად, ინგლისურ ენას შეისწავლიან, ხოლო ინგლისური ენის მასწავლებლები პროფესიულ გადამზადებას გაივლიან.
პროექტი კონფლიქტით დაზარალებული ახალგაზრდების გაძლიერებასა და სოფლებში ინგლისური ენის შესწავლის ხელმისაწვდომობას ისახავს მიზნად. მასში აქტიურად ჩაერთვება 25 სკოლა და  ინგლისურის 35 პედაგოგი.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ პროექტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ იგი მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ საგანმანათლებლო მიზნებიდან გამომდინარე, არამედ იმ მხრივაც, რომ აღნიშნული წამოწყებით ის ოჯახები და ის ბავშვები ისარგებლებენ, რომლებიც ოკუპაციას საკუთარ სოფლებში ცხოვრებითა და განვითარებით  პასუხობენ.
„მათთვის ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს შეიქმნას თანასწორი პირობები განვითარებისათვის და მომავალი პერსპექტივები, შესაძლებლობები უფრო ხელშესახები გახდეს. „მინდა მადლობა გადავუხადო ჩვენს სტუმრებს, განსაკუთრებით ბრიტანეთის ხელისუფლებას, რომელიც ყოველწლიურად, ამ პროექტის ინიცირებისას გვეხმარება. წელს უკვე სამწლიანი პროექტი იწყება, რაც იმას ნიშნავს, რომ ჩვენს ახალგაზრდებს, მოზარდებს ექნებათ არა მხოლოდ ენის სწავლის შესაძლებლობა, არამედ იმ რესურსებთან წვდომის საშუალება, რომლებიც თანამედროვე განათლებისთვის აუცილებელია. რაც მთავარია, ეს იქნება მესიჯი მავთულხლართების მეორე მხარეს მცხოვრები ახალგაზრდებისათვის, რომ ჩვენ არსებულ გამოწვევებს განათლებითა და მშვიდობით ვპასუხობთ“, - აღნიშნა ლია გიგაურმა.
მეჯვრისხევის საზოგადოებრივ ცენტრში გამართულ პროექტის პრეზენტაციას აგრეთვე ესწრებოდნენ  საქართველოში ბრიტანეთის ელჩის მოადგილე ალექსანდრა ქოლი, ორგანიზაციის – „ბრიტანეთის საბჭო საქართველოში“ − დირექტორი ზაზა ფურცელაძე,სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს თავმჯდომარე ზურაბ სანიკიძე,  გორის მერი კონსტანტინე თავზარაშვილი და ა.შ.
ბრიტანეთის საბჭოს პროექტი „ინგლისური ენის კლუბები,“ ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს მთავრობის კონფლიქტების, სტაბილურობისა და უსაფრთხოების ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით, 2018 წლიდან ხორციელდება. ერთი წლის განმავლობაში, ამ ფაზის ფარგლებში, ინგლისური ენის კურსი 2 500-ზე მეტმა მოზარდმა გაიარა.
მესამე ფაზის დაწყების შესახებ ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი იუსტიციის სამინისტროსა და ბრიტანეთის საბჭოს შორის მიმდინარე წლის 7 ნოემბერს გაფორმდა.

«НАШ ОТВЕТ НА СУЩЕСТВУЮЩИЕ ВЫЗОВЫ - ОБРАЗОВАНИЕ И МИР»
Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури, открыла третью фазу Клуба английского языка в селе Меджврисхеви у разделительной линии. Третий этап Клуба английского языка, который организован Британским Советом при поддержке Аппарата государственного министра, начался в 13 общественных центрах в разных регионах Грузии.
Молодые люди будут изучать английский язык, не оставляя села, где они проживают, а учителя английского языка пройдут профессиональную подготовку. Целью проекта является усиление возможностей молодых людей, пострадавших от конфликта и обеспечение доступа к английскому языку в селах. В проекте активно будут участвовать 25 школ и 35 педагогов английского языка. Заместитель государственного министра говорила о важности проекта и сказала, что он важен не только исходя из образовательных целей, но также и тем, что им воспользуются семьи и дети, которые реагируют на оккупацию, проживая и развивая свои сёла. «Для них очень важно создать равные условия для развития и будущих перспектив, чтобы возможности стали более ощутимыми. Я хочу поблагодарить наших гостей, особенно власти Великобритании, которые ежегодно помогают нам иницировать этот проект. В этом году начинается трехлетний проект, что означает, что у молодых людей и подростков будет возможность не только изучать язык, но и иметь доступ к тем ресурсам, которые необходимы для современного образования. Самое главное донести наш посыл молодежи, проживающей по другую сторону колючей проволоки, что наш ответ на существующие вызовы - образование и мир», - заявила Лия Гигаури.
На презентации проекта в общественном центре села Меджврисхеви, также присутствовали заместитель посла Великобритании в Грузии Александра Колл, директор Британского совета в Грузии Заза Пурцеладзе, председатель Агентства развития государственных услуг Зураб Саникидзе, мэр Гори Константин Тавзарашвили и др. Проект Британского совета «Клубы английского языка», финансируемый Фондом правительства Соединенного Королевства Северной Ирландии по конфликтам, стабильности и безопасности, осуществляется с 2018 года. В течение года в рамках данного этапа, более 2500 подростков прошли курс английского языка. О начале третьей фазы проекта 7 ноября текущего года был подписан меморандум о взаимосотрудничестве между Министерством юстиции Грузии и Британским Советом