„რაც უფრო მეტი ქალია ჩართული სამშვიდობო პროცესში, მით მეტად იქნება შესაძლებელი მშვიდობის უზრუნველყოფა მსოფლიოში”
4 დეკემბერი 2019
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, რომში, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მიერ, იტალიის საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან თანამშრომლობით გამართულ საერთაშორისო კონფერენციაზე - "სამშვიდობო პროცესებში ქალთა მონაწილეობის გაძლიერება" მოხსენებით წარსდგა.
მაღალი დონის სემინარი წარმოადგენს პლატფორმას მონაწილეთათვის, რათა ერთმანეთს გაუზიარონ  გამოცდილება სამშვიდობი პროცესებში ქალთა ჩართულობის შესახებ.  იგი გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციას ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე - “13 25” მიეძღვნა, რომელიც მშვიდობისა და უსაფრთხოების სფეროში ქალების ჩართულობის როლს უკავშირდება.
სახელმწიფო მინისტრმა თავის გამოსვლაში აღნიშნა, რომ ხშირად, ქალები, კონფლიქტის პირველი მსხვერპლნი არიან, თუმცა ამავდროულად, სამშვიდობო პროცესის ძალიან აქტიურ მონაწილეებად გვევლინებიან. მისი თქმით, რაც უფრო მეტი ქალია ჩართული სამშვიდობო პროცესში, მით მეტად იქნება შესაძლებელი მშვიდობის უზრუნველყოფა მსოფლიოში.
„დღეს, როცა ჩვენ ამ პრობლემებზე ვსაუბრობთ, დანარჩენი აუდიტორიისთვის აუცილებლად უნდა გახდეს ცნობილი უფლებათა დარღვევის იმ ფაქტების შესახებ, რომელთაც, საუბედუროდ, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში აქვს ადგილი. ამ მაღალი ტრიბუნიდან ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობაზე, მოსახლეობისთვის, მათ შორის, ქალების, ბავშვებისა და მოხუცებისთვის, სხვადასხვა მოწყვლადი ჯგუფისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან პრობლემებსა და მათ ფუნდამენტურ უფლებებზე ვისაუბრე. იმ პრობლემებზე, რომლებიც ახალგორის მიმართულებით გადასასვლელის ჩაკეტვას უკავშირდება, რაც ათასობით ადამიანს პრობლემას უქმნის.
„ვისაუბრე უკანონო დაკავებებზე. რა თქმა უნდა, ექიმ ვაჟა გაფრინდაშვილის საკითხზე, რომელიც ბოლო პერიოდის ძალიან მძიმე თემაა. აგრეთვე, უკანონო ე.წ. ბორდერიზაციის ფაქტებზე და ა.შ. ეს ყველაფერი ხდება დღეს, ევროპაში, ჩვენს ქვეყანაში და რა თქმა უნდა, აუცილებელია მთელი საერთაშორისო თანამეგობრობის ძალისხმევის გაერთიანება, რათა  ფუნდამენტური უფლებების დარღვევის ფატქები აღმოიფხვრას.
„მე დღეს ვისაუბრე იმაზეც, რომ სახელმწიფო მინისტრის აპარატი კონფლიქტის დროს უგზო-უკვლოდ გაუჩინარებული პირების ბედისა და ადგილსამყოფელის მოძიების საკითხზეც მუშაობს და აქ არის ყველაზე მძაფრი, ტკივილიანი და შთამაგონებელი მაგალითი იმისა, თუ რა შეუძლიათ ქალებს - დედები, რომლებმაც საკუთარი შვილები დაკარგეს, დღეს დაკარგულთა ბედის მოძიებაში სხვებს ეხმარებიან. ისინი არიან მაგალითი, თუ როგორ უნდა ვიაროთ მშვიდობისა და შერიგების გზით. მათ საკუთარი ძალებით მოწყობილ მუზეუმში, საკუთარი შვილების ფოტოების გვერდით, ომში გარდაცვლილი აფხაზი ახალგაზრდების სურათები აქვთ გამოფენილი, სანთელს ანთებენ და მათი ხსოვნისთვის ლოცულობენ. ამაზე დიდი გზავნილი, არც მშვიდობისა და არც შერიგებისთვის, არ არსებობს.
„დღეს იმ ქალების სახელითაც ვისაუბრე, რომლებიც გადაუჭრელი კონფლიქტით ყოველდღიურად ზარალდებიან. იმ ქალების სახელით, რომლებიც მაგალითად გალში მშობლიურ ენას ვერ ასწავლიან, ცხინვალში ვერ გადაადგილდებიან და ოჯახის წევრებთან შეხვედრას ვერ ახერხებენ. ზოგს კი ჯანმრთელობის პრობლემები აქვს და მკურნალობა და მედიკამენტები ესაჭიროება. ასევე, ვისაუბრე ვაჟა გაფრინდაშვილის ოჯახის წევრების სახელით, რომლებიც უკვე ამდენი ხანია მის გათავისუფლებას ელოდებიან,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშილმა და აქვე საერთაშორისო ორგანიზაციებს ჰუმანიტარული პრობლემების გადაჭრაში ერთიანი ძალებით დახმარებისაკენ მოუწოდა.
მაღალი დონის კონფერენციაში 130-მდე წარმომადგენელი მონაწილეობდა. მათ შორის, სხვადასხვა ქვეყნის ოფიციალური პირები, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციისა და რეგიონალური ორგანიზაციების წევრები.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили, предстала с отчётом на международной конференций «Усиление участия женщин в мирных процессах», организованной в Риме ООН Женщины в сотрудничестве с Министерством иностранных дел Италии.
Семинар высокого уровня - это платформа для участников поделиться опытом участия женщин в мирных процессах. Он был посвящен резолюции Совета Безопасности ООН о женщинах, мире и безопасности - «13-25», которая посвящена роли женщин в вопросах мира и безопасности. В своем выступлении государственный министр отметила, что зачастую женщины являются первыми жертвами в конфликтах, однако, в то же время являются очень активными участниками мирного процесса. По её словам, чем больше женщин вовлечено в мирный процесс, тем будет больше возможностей обеспечить мир во всем мире. «Сегодня, когда мы говорим об этих проблемах, остальная часть аудитории должна быть осведомлена о фактах нарушения прав человека, которые, к сожалению, происходят в Абхазии и Цхинвальском регионе.
С этой высокой трибуны я говорила о ситуации на оккупированных территориях, жизненно важных проблемах и основных прав населения, включая женщин, детей, пожилых и различных уязвимых групп людей. О проблемах, связанных с закрытием перехода в направление Ахалгори, это создает проблемы для тысячи людей. Говорила о незаконных арестах. Конечно, о вопросе Доктора Важи Гаприндашвили, который был очень сложной темой в последнее время. Кроме того, о фактах незаконный так называемой бордеризации и т.д. Все это происходит сегодня, в Европе, в нашей стране и конечно, необходимо объединить усилия всего международного сообщества, чтобы искоренить факты нарушения основных прав человека. Сегодня я также говорила, что Аппарат государственного министра также работает над судьбой и местонахождением лиц, пропавших без вести во время конфликта и это самый сильный, болезненный и вдохновляющий пример того, что могут сделать женщины - матери, которые потеряли своих детей, они сегодня помогают другим узнать судьбу пропавших.
Они являются примером того, как надо двигаться в направлении мира и примирения. В музее, созданным своими силами, вместе с фотографиями их детей они выставили фотографии абхазской молодежи, которая погибла на войне, зажигают свечи и молятся за них. Большего послания ни о мире, ни о примирении не существует. Сегодня я говорила и от имени тех женщин, которые ежедневно страдают от неразрешенных конфликтов. Это женщины, которые например в Гали не могут выучить свой родной язык, не могут передвигаться в Цхинвали и не могут встретиться с членами семьи. Некоторые имеют проблемы со здоровьем и нуждаются в лечении и лекарственных препаратах.
Также я говорила от имени членов семьи Важи Гаприндашвили, которые уже долгое время ждут его освобождения» - заявила Кетеван Цихелашвили и здесь же призвала международные организации к решению гуманитарных проблем объединёнными силами. В конференции высокого уровня приняли участие около 130 представителей, в том числе чиновники из разных стран, члены ООН и региональных организаций.