ვაჟა გაფრინდაშვილის უკანონო პატიმრობა, ახალგორის მიმართულებით ჩაკეტილი ე.წ. გამშვები პუნქტი და ამით გამოწვეული ჰუმანიტარული კრიზისი, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მძიმე ვითარება, გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრები ადამიანების გამოწვევები და საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკა - ეს იმ თემების არასრული ჩამონათვალია, რომლებზეც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საერთაშორისო კონფერენციაზე "აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმი" გამოსვლისას ისაუბრა.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, ბოლო წლების განმავლობაში საქართველომ ევროინტეგრაციის კუთხით ძალიან ბევრს მიაღწია. რეფორმების თვალსაზრისით იგი რეგიონში წამყვანი ქვეყანაა და არაერთი ხელშესახები შედეგი არსებობს. მათ შორის ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების ფარგლებში, საკანონმდებლო დაახლოების, ადამიანის უფლებების, ტურიზმის, ეკონომიკური გაძლიერების თვალსაზრისით და რაც ძალიან მნიშვნელოვანია, საქართველოს მოქალაქეებისათვის, უვიზო მიმოსვლის მიღწევით.
თუმცა, ქეთევან ციხელაშვილმა იმაზეც გაამახვილა ყურადღება, რომ მაშინ, როდესაც საქართველოს მოქალაქეები უვიზოდ მოგზაურობენ ათასობით კილომეტრის იქით, მოსახლეობის ნაწილი საკუთარ სახლებში, რამდენიმე მეტრში ვერ ახერხებს გადაადგილებას რათა სამეურნეო მიწაზე მივიდეს, სასაფლაო მოინახულოს, ან მეზობელს ხელი ჩამოართვას, რადგან რუსეთის საოკუპაციო რეჟიმი ორი რეგიონის იზოლირებას ახდენს.
„დღეს ვისაუბრე კონკრეტულ პრობლემებზე, ადამიანებზე, რომლებიც სამედიცინო დახმარებას ვერ იღებენ იმ პირობებში, როცა ერთადერთი გადასასვლელი ახალგორის მიმართულებით უკვე მესამე თვეა ჩაკეტილია და ადგილზე ჰუმანიტარული კრიზისი გვაქვს. სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებს, ისევე როგორც ჩვენს პარტნიორებს, ვთხოვე, რომ ამის თაობაზე ძალისხმევა კიდევ უფრო გააძლიერონ, რადან ეს კრიტიკული ჰუმანიტარული საკითხია.
„ვისაუბრე ექიმ ვაჟა გაფრინდაშვილზე, რომელიც ყველა მცდელობის მიუხედავად დღემდე უკანონო პატიმრობაში რჩება, რაც მიუღებელი და გაუმართლებელია. საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებამ აქცია გამართა მის მხარდასაჭერად და პროტესტის გამოსახატავად იმ უკანონობის მიმართ, რომელსაც ადგილი აქვს. მე მივმართე სამოქალაქო საზოგადოების წევრებს სხვა ქვეყნებიდან, რომ მათაც შეუერთონ ხმა, რადგან ეს არის გამოვლინება არა მხოლოდ ერთი კონკრეტული პირის მიმართ, რომელიც აუცილებლად უნდა გათავისუფლდეს, არამედ მთლიანად იმ პოლიტიკისა, რომელსაც საოკუპაციო რეჟიმი ახორციელებს.
„მთავარი გამოწვევა, რომელიც დღეს საქართველოს აქვს, განგრძობითი ოკუპაცია და გადაუჭრელი კონფლიქტია. ევროკავშირთან ურთიერთობების ახალი დღის წესრიგში ეს თემა ერთ-ერთი პრიორიტეტული უნდა იყოს. კიდევ უფრო მეტი ნაბიჯი უნდა გადაიდგას, რათა დავეხმაროთ კონფლიქტით დაზარალებულ ადამიანებს, შევძლოთ ერთიანად და ქმედითად ვუპასუხოთ მძიმე ჰუმანიტარულ გამოწვევებს - გადაადგილების თავისუფლების უზრუნველყოფით, ადამიანის უფლებების დაცვით და იმ მახინჯი პრაქტიკის შეწყვეტით, რომელიც ადამიანების უკანონო დაკავებას უკავშირდება. ამ საკითხების წამოჭრა რუსეთთან, აბსოლუტურად ყველა პარტნიორის მხრიდან, ძალიან მნიშვნელოვანია.
„ასევე, ვიმუშაოთ კონფლიქტის მშვიდობიანი გადაჭრის უფრო კომპლექსურ ხედვებზე. ჩვენ ამისთვის პროაქტიული სამშვიდობო ინიციატივები გვაქვს, რასაც მთელი მსოფლიო და მათ შორის ევროკავშირი მხარს უჭერს. სამოქალაქო საზოგადოებას ძალიან კონკრეტული და განსაკუთრებული როლის შესრულება შეუძლია ხალხთა შორის კონტაქტისა და ნდობის აღდგენაში. ამით დაიმსხვრევა ის ხილული თუ უხილავი კედლები, რასაც რუსეთი მავთულხლართებითა და პროპაგანდით აგებს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
წელს აღმოსავლეთ პარტნიორობის 10 წლის იუბილე აღინიშნა. აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმი 2009 წლიდან მოყოლებული ყოველწლიურად ტარდება. იგი სამოქალაქო საზოგადოების 200-ზე მეტ წარმომადგენელს აერთიანებს, აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონიდან და ევროკავშირიდან. აქ აგრეთვე იკრიბებიან სხვადასხვა ქვეყნის ოფიციალური პირები.

Civil society can play a special role in confidence building, breaking down the visible or invisible walls that Russia is building with barbed wire and propaganda
5 December 2019
Illegal detention of Vazha Gaprindashvili, closure of the so-called checkpoint in Akhalgori direction and the humanitarian crisis caused by it, the difficult situation on the occupied territories, the challenges of people living along the dividing lines and Georgia's peace policy - these are an incomplete list of topics on which State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili talked during the international conference “The Eastern Partnership Civil Society Forum”.
According to the State Minister, in recent years Georgia has achieved much in terms of European integration. In terms of reforms, it is the leading country in the region and there are many tangible results. Including deep and comprehensive free trade agreement in terms of legislative approximation, human rights, tourism, economic empowerment and, most importantly, visa-free travel for Georgian citizens.
Ketevan Tsikhelashvili also noted that while Georgian citizens travel thousands of kilometers without a visa, some residents cannot move within a few meters of their homes to visit a farm, visit a cemetery, or shake hands with a neighbor because of the Russia's occupation of two regions.
“Today I talked about specific problems, people who do not receive medical care in conditions when the only checkpoint to Akhalgori is closed for the third month and there is a humanitarian crisis on the ground. I have asked civil society representatives, as well as our partners, to double their efforts to do this, as this is a critical humanitarian issue.
I spoke about Vazha Gaprindashvili, a doctor who remains in illegal custody despite all attempts, which is unacceptable and unjustified. The Georgian civil society has taken a rally in support of him and protesting against the lawlessness that is taking place.
The main challenge facing Georgia today is continued occupation and unresolved conflict. In the new agenda of relations with the European Union, this topic should be one of the priorities. Further steps need to be taken to help those affected by the conflict, to be able to respond effectively to the grave humanitarian challenges - ensuring freedom of movement, protection of human rights and the abolition of ugly practices involving the illegal detention of persons. Raising these issues with Russia, by absolutely all partners, is very important.
Also, in is necessary to work on more complex visions of a peaceful resolution of the conflict. We have proactive peace initiatives that are backed by the whole world, including the European Union. Civil society can play a very specific and special role in building contact and trust between people. This will break down the visible or invisible walls that Russia is building with barbed wire and propaganda”, - said Ketevan Tsikhelashvili.
This year the Eastern Partnership marks the 10th anniversary. The Eastern Partnership Civil Society Forum has been held annually since 2009. It brings together more than 200 civil society representatives from the Eastern Partnership region and the European Union. Officials from different countries also gather here.