ვაჟა გაფრინდაშვილის უკანონო პატიმრობა, ახალგორის მიმართულებით ჩაკეტილი ე.წ. გამშვები პუნქტი და ამით გამოწვეული ჰუმანიტარული კრიზისი, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მძიმე ვითარება, გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრები ადამიანების გამოწვევები და საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკა - ეს იმ თემების არასრული ჩამონათვალია, რომლებზეც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საერთაშორისო კონფერენციაზე "აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმი" გამოსვლისას ისაუბრა.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, ბოლო წლების განმავლობაში საქართველომ ევროინტეგრაციის კუთხით ძალიან ბევრს მიაღწია. რეფორმების თვალსაზრისით იგი რეგიონში წამყვანი ქვეყანაა და არაერთი ხელშესახები შედეგი არსებობს. მათ შორის ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების ფარგლებში, საკანონმდებლო დაახლოების, ადამიანის უფლებების, ტურიზმის, ეკონომიკური გაძლიერების თვალსაზრისით და რაც ძალიან მნიშვნელოვანია, საქართველოს მოქალაქეებისათვის, უვიზო მიმოსვლის მიღწევით.
თუმცა, ქეთევან ციხელაშვილმა იმაზეც გაამახვილა ყურადღება, რომ მაშინ, როდესაც საქართველოს მოქალაქეები უვიზოდ მოგზაურობენ ათასობით კილომეტრის იქით, მოსახლეობის ნაწილი საკუთარ სახლებში, რამდენიმე მეტრში ვერ ახერხებს გადაადგილებას რათა სამეურნეო მიწაზე მივიდეს, სასაფლაო მოინახულოს, ან მეზობელს ხელი ჩამოართვას, რადგან რუსეთის საოკუპაციო რეჟიმი ორი რეგიონის იზოლირებას ახდენს.
„დღეს ვისაუბრე კონკრეტულ პრობლემებზე, ადამიანებზე, რომლებიც სამედიცინო დახმარებას ვერ იღებენ იმ პირობებში, როცა ერთადერთი გადასასვლელი ახალგორის მიმართულებით უკვე მესამე თვეა ჩაკეტილია და ადგილზე ჰუმანიტარული კრიზისი გვაქვს. სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებს, ისევე როგორც ჩვენს პარტნიორებს, ვთხოვე, რომ ამის თაობაზე ძალისხმევა კიდევ უფრო გააძლიერონ, რადან ეს კრიტიკული ჰუმანიტარული საკითხია.
„ვისაუბრე ექიმ ვაჟა გაფრინდაშვილზე, რომელიც ყველა მცდელობის მიუხედავად დღემდე უკანონო პატიმრობაში რჩება, რაც მიუღებელი და გაუმართლებელია. საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებამ აქცია გამართა მის მხარდასაჭერად და პროტესტის გამოსახატავად იმ უკანონობის მიმართ, რომელსაც ადგილი აქვს. მე მივმართე სამოქალაქო საზოგადოების წევრებს სხვა ქვეყნებიდან, რომ მათაც შეუერთონ ხმა, რადგან ეს არის გამოვლინება არა მხოლოდ ერთი კონკრეტული პირის მიმართ, რომელიც აუცილებლად უნდა გათავისუფლდეს, არამედ მთლიანად იმ პოლიტიკისა, რომელსაც საოკუპაციო რეჟიმი ახორციელებს.
„მთავარი გამოწვევა, რომელიც დღეს საქართველოს აქვს, განგრძობითი ოკუპაცია და გადაუჭრელი კონფლიქტია. ევროკავშირთან ურთიერთობების ახალი დღის წესრიგში ეს თემა ერთ-ერთი პრიორიტეტული უნდა იყოს. კიდევ უფრო მეტი ნაბიჯი უნდა გადაიდგას, რათა დავეხმაროთ კონფლიქტით დაზარალებულ ადამიანებს, შევძლოთ ერთიანად და ქმედითად ვუპასუხოთ მძიმე ჰუმანიტარულ გამოწვევებს - გადაადგილების თავისუფლების უზრუნველყოფით, ადამიანის უფლებების დაცვით და იმ მახინჯი პრაქტიკის შეწყვეტით, რომელიც ადამიანების უკანონო დაკავებას უკავშირდება. ამ საკითხების წამოჭრა რუსეთთან, აბსოლუტურად ყველა პარტნიორის მხრიდან, ძალიან მნიშვნელოვანია.
„ასევე, ვიმუშაოთ კონფლიქტის მშვიდობიანი გადაჭრის უფრო კომპლექსურ ხედვებზე. ჩვენ ამისთვის პროაქტიული სამშვიდობო ინიციატივები გვაქვს, რასაც მთელი მსოფლიო და მათ შორის ევროკავშირი მხარს უჭერს. სამოქალაქო საზოგადოებას ძალიან კონკრეტული და განსაკუთრებული როლის შესრულება შეუძლია ხალხთა შორის კონტაქტისა და ნდობის აღდგენაში. ამით დაიმსხვრევა ის ხილული თუ უხილავი კედლები, რასაც რუსეთი მავთულხლართებითა და პროპაგანდით აგებს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
წელს აღმოსავლეთ პარტნიორობის 10 წლის იუბილე აღინიშნა. აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმი 2009 წლიდან მოყოლებული ყოველწლიურად ტარდება. იგი სამოქალაქო საზოგადოების 200-ზე მეტ წარმომადგენელს აერთიანებს, აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონიდან და ევროკავშირიდან. აქ აგრეთვე იკრიბებიან სხვადასხვა ქვეყნის ოფიციალური პირები.

Гражданское общество может сыграть особую роль в восстановлении доверия, это сокрушит те видимые или невидимые стены, которые Россия строит с помощью колючей проволоки и пропаганды.
5 December 2019
Незаконное задержание Важи Гаприндашвили, закрытия так называемого контрольно-пропускного пункта в направление Ахалгори и вызванный этим гуманитарный кризис, тяжелая ситуация на оккупированных территориях, проблемы людей, живущих вдоль разделительных линий и мирная политика Грузии - это неполный список тем, о которых в своём выступлении говорила государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили на международной конференции «Форум гражданского общества Восточного партнерства».
По словам государственного министра, за последние годы Грузия многого достигла в плане евроинтеграции. С точки зрения реформ, это ведущая страна в регионе, и есть много ощутимых результатов. Среди них, глубокое и всеобъемлющее соглашение о свободной торговле, сближение в сфере законодательства, права человека, туризм, экономические возможности и, что самое важное, безвизовый режим для граждан Грузии.
Тем не менее, Кетеван Цихелашвили также подчеркнула, что, хотя грузинские граждане путешествуют без визы за тысячи километров, часть населения не может передвигаться на несколько метров в свой дома, сельскохозяйственные земли, посетить кладбище или пожать руку соседу, потому что российский оккупационный режим изолирует два региона.
«Сегодня я говорила о конкретных проблемах, о людях, которые не получают медицинской помощи в условиях, когда единственный переход в Ахалгори заблокирован уже третий месяц и на месте имеем гуманитарный кризис. Я попросила представителей гражданского общества, так же как и наших партнеров еще больше активизировать свои усилия в данном направлении, потому что это - критическая гуманитарная проблема.
Я говорила о враче Важа Гаприндашвили, который, несмотря на все попытки, до сих пор находится в незаконном заключении, что недопустимо и неоправданно. Гражданское общество Грузии выступило в его поддержку и протестует против происходящего беззакония. Я призвала представителей гражданского общества из других стран к присоединению их голосов, поскольку это является проявлением не только по отношению к одному конкретному человеку, который обязательно должно быть освобожден, но и всей политики, которую реализует оккупационный режим.
Основной вызов, стоящий перед Грузией сегодня - это продолжающаяся оккупация и неразрешенный конфликт. В новой повестке дня отношений с Евросоюзом эта тема должна стать одним из приоритетов. Необходимо предпринять дальнейшие шаги, чтобы помочь пострадавшим от конфликта, суметь единодушно и эффективно ответить на тяжелые гуманитарные вызовы - обеспечивая свободу передвижения, защиту прав человека и отменой той уродливой практики, связанной с незаконным задержанием людей. Очень важно поднятие этих вопросы с Россией абсолютно всеми партнерами.
Также, мы должны работать над более сложным видением мирного разрешения конфликта. Для этого у нас имеются проактивные мирные инициативы, которые поддерживаются всем миром, включая Европейский Союз. Гражданское общество может сыграть конкретную и особую роль в восстановлении контактов и доверия между людьми. Это сокрушит те видимые или невидимые стены, которые Россия строит из колючей проволоки и пропаганды» - заявила Кетеван Цихелашвили.
В этом году Восточное партнерство отметило свой 10 летний юбилей. Форум гражданского общества Восточного партнерства проводится ежегодно с 2009 года. Он объединяет более 200 представителей гражданского общества из региона Восточного партнерства и Европейского Союза. Здесь также собираются официальные лица из разных стран.