ქეთევან ციხელაშვილი ბრიუსელში შეხვედრებს მართავს
ბრიუსელში სამუშაო ვიზიტით მყოფი სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი შეხვედრებს მართავს, რომლებზეც საუბრის მთავარი თემა განგრძობითი ოკუპაცია და მისით გამოწვეული მძიმე შედეგებია.
თავდაპირველად სახელმწიფო მინისტრი ევროპარლამენტის სოციალ-დემოკრატიული ფრაქციის საერთაშორისო მდივანს კატი პირისა და ევროპარლამენტის სამხრეთ კავკასიის დელეგაციის ხელმძღვანელს, მარინა კალიურანდს  შეხვდა.
მოგვიანებით კი  ქეთევან ციხელაშვილმა შეხვედრა ევროპარლამენტარ პეტრას აუსტრევიჩიუსთან და ევროპარლამენტის ადამინის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარესთან, მარია არენასთან გამართა, რომელმაც განაცხადა, რომ საქართველო მნიშვნელოვანი ქვეყანაა დაადამიანის უფლებათა კომიტეტი მას თვალს აქტიურად ადევნებს.
მარია არენამ სახელმწიფო მინისტრს ასევე გაუზიარა, რომ 2020 წლის დასაწყისში, თემის სენსიტიურობისა და აქტუალურობის გათვალისწინებით, ადამიანის უფლებათა კომიტეტში იგეგმება საკომიტეტო მოსმენა თემაზე “ადამიანის უფლებების მდგომარეობა საქართველოს ოკუპირებულ ტორიტერიებზე.”
„დღეს გაიმართა შეხვედრები ევროპის პარლამენტში, პარლამენტის წევრებთან. ჩვენი საუბრის თემა, რა თქმა უნდა, იყო ის გამოწვევები, რომელიც თან ახლავს განგრძობით რუსულ ოკუპაციასა და გადაუჭრელ კონფლიქტს. მათ შორის მიმდინარე გამოწვევები,  როგორიცაა ექიმ ვაჟა გაფრინდაშვილის უკანონო დაკავება და მისი პატიმრობაში ყოფნა დღემდე, მიუხედავად იმისა, რომ სახელმწიფო და ჩვენი პარტნიორები ყველა დონეზე ჩართულნი არიან. ასევე, იმ ერთადერთი ე.წ. გადასასვლელი პუნქტის გადაკეტვა, რომელიც ცხინვალის რეგიონს დანარჩენ საქართველოსთან აკავშირებს. ეს, პრდაპირი გაგებით, ჰუმანტიარულ კრიზისს ქმნის მთლიანად რეგიონში და მიუთითებს ადამიანის უფლებების დარღვევის რეგულარულ პრაქტიკაზე, რომელიც უსაფრთხოების გამოწევებთან ერთად, ჰუმანიტარულ გამოწვევებს ქმნის.
„ამ შეხვედრების მთავარი მიზანი ის გახლავთ, რომ მომავალში ევროკავშირის დღის წესრიგში ჯეროვნად იყოს ასახული კონფლიქტის მოგვარებისა და იმ ნაბიჯების აუცილებლობა, რომელიც ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დაცვისა და ჰუმანიტარული ზიანის შემცირებისაკენ იქნება მიმართული.
„დღესვე ძალიან მნიშვნელოვანი შეხვედრა შედგა ევროპარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარესთან, რომელთანაც შექმნილ ვითარებაზე დეტალური საუბარი გვქონდა. ევროკავშირმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა მხარდაჭერა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მიმართ. გადაწყვეტილია ჩაინიშნოს საკომიტეტო მოსმენა სპეციალურად ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შექმნილი ადამიანის უფლებების მდგომარეობის შესახებ. ეს ძალიან მნიშვნელოვანი ახალი ნაბიჯია, მრაც ქართულ მხარესა და ჩვენს ევროპელ პარტნიორებს საშუალებას მისცემს, რომ ადამიანის უფლებრივი მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად უფრო ქმედითი ნაბიჯები დაიგეგმოს. ჩვენთვის ეს ძალიან მნიშვნელოვანი გახლავთ. დღევანდელი შეხვედრების ძალიან ხელშესახები შედეგია და რა თქმა უნდა, მუშაობას გავაგრძელებთ“, - განაცხადა ქეთევალ ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის შეხვედრები ბრიუსელში გრძელდება. ხვალ იგი შეხვედრებს უკვე ევროკავშირის პოლიტიკისა და უსაფრთხოების კომიტეტში ხორვატიის წარმომადგენელთან მარინა კუიუნძიჩთან და ევროკავშირის პოლიტიკისა და უსაფრთხოების კომიტეტის თავმჯდომარესთან ელჩ, სოფი ფრომ-ემესბერგთან გამართავს.

Государственный министр Кетеван Цихелашвили, находится с рабочим визитом в Брюссели, проводит встречи, главной темой которых является продолжающаяся оккупация и ее тяжелые последствия.
Первоначально государственный министр встретилась с Кати Пирс, международным секретарем социал-демократической фракции Европейского парламента, и Мариной Калиуранд, главой делегации Европейского парламента в Южном Кавказе.
Позже Кетеван Цихелашвили провела встречу с членом Европарламента Петрой Аустревич и председателем комитета Европейского парламента по правам человека Марией Ареной, которая заявила, что Грузия является важной страной и что Комитет по правам человека активно наблюдает за процессами в Грузии.
Мария Арена также сообщила Государственному министру, что в начале 2020 года, учитывая сенситив и актуальность темы, Комитет по правам человека планирует провести слушания на тему «Ситуация по правам человека на оккупированных территориях Грузии».
«Сегодня в Европарламенте состоялись встречи с членами парламента. Темой нашего разговора, конечно же, были проблемы, присущие продолжающейся российской оккупации и неразрешенному конфликту, включая такие вызовы, как незаконное задержание и заключение в тюрьму доктора Важи Гаприндашвили. Несмотря на то, что государство и наши партнеры задействованы на всех уровнях, также, закрытие того единственного так называемого переходного пункта, связывающего Цхинвальский регион с остальной частью Грузии. Это, в буквальном смысле, создает гуманитарный кризис в регионе в целом, и указывает на регулярную практику нарушений прав человека, что, наряду с последствиями для безопасности, создает гуманитарные проблемы.
Основная цель этих встреч - чтобы в будущей повестке дня ЕС были отражены необходимость разрешения конфликта и те шаги, которые необходимо предпринять для защиты основных прав человека и уменьшения гуманитарного вреда.
«Сегодня состоялась очень важная встреча с председателем комитета Европейского парламента по правам человека, с которым мы подробно обсудили существующую ситуацию. ЕС еще раз подтвердил свою поддержку территориальной целостности и суверенитета Грузии. Решено провести слушания комитета по ситуации с правами человека на оккупированных территориях. Это очень важный новый шаг, который позволит грузинской стороне и нашим европейским партнерам планировать более эффективные шаги по улучшению ситуации с правами человека. Это очень важно для нас. Это ощутимый результат сегодняшних встреч, и, конечно, мы будем продолжать работать» - заявила Кетеван Цихелашвили.
Встречи государственного министра продолжаются в Брюсселе. Завтра она проведет встречи с Мариной Куюндзич, представителем Хорватии в комитете по политике и безопасности ЕС, и послом Софи Фром-Эмсберг, председателем комитета безопасности.