შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, ბრიუსელში ვიზიტის მეორე დღეს,  ევროკავშირის პოლიტიკისა და უსაფრთხოების კომიტეტში ხორვატიის წარმომადგენელს მარინა კუიუნძიჩსა და ევროკავშირის პოლიტიკისა და უსაფრთხოების კომიტეტის თავმჯდომარეს ელჩ, სოფი ფრომ-ემესბერგს შეხვდა.
საუბრის მთავარი თემა ვაჟა გაფრინდაშვილის უკანონო ტყვეობაში ყოფნა და ის მძიმე ვითარება იყო, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზეა შექმნილი. განსაკუთრებით ცხინვალის რეგიონში, ახალგორის მიმართულებით ე.წ. გამშვები პუნქტის ჩაკეტვის გამო.
„ვისაუბრეთ იმაზეც, რომ ამ ძალიან სასწრაფო პრობლემების მოსაგვარებლად ევროკავშირის მხარდაჭერა აუცილებელია. პრობლემების, რომლებიც დიდ  გამოწვევებს ქმნის, ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებს არღვევს. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ფორმატში, ისევე როგორც საქართველოსთან ორმხრივ და სექტორულ თანამშრომლობაში,  კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარება პრიორიტეტული ამოცანა იყოს. ეს გულისხმობს როგორც უფრო მოკლევადიან ამოცანებს -  ადამიანის უფლებების დარღვევაზე ეფექტურ პასუხს, ჰუმანიტარული გამოწვევების დაძლევისათვის ყველა არსებული მექანიზმის ეფექტურად გამოყენებას ჟენევის დისკუსიებიდან დაწყებული, ევროკავშირის სხვადასხვა პროექტით დასრულებული, ისე გრძელვადიანად კონფლიქტის ტრანსფორმაციისაკენ მოძრაობას.
„საქართველო ევროკავშირისათვის მნიშვნელოვანი პარტნიორია. საქართველო რჩება ევროკავშირთან ინტეგრაციის კურსის ერთგული და რეფორმების თვალსაზრისით სამეზობლოში წამყვან ქვეყნად. ჩვენი პარტნიორების მხარდაჭერა გვაქვს და დარწმუნებული ვარ, ეს მომავალშიც აუცილებლად გაგრძელდება“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Во второй день своего визита в Брюссель, в Комитете по политике и безопасности ЕС государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с представителем Хорватии Мариной Куюндзич и председателем Комитета по политике и безопасности ЕС, послом Софи Фром-Эмесберг.
Главной темой беседы стало незаконное задержание Важи Гаприндашвили и сложившаяся сложная ситуация на оккупированных территориях. Особенно в Цхинвальском регионе, из-за закрытия так называемого контрольно-пропускного пункта в направлении Ахалгори.
«Мы также говорили о необходимой поддержке ЕС для решения проблем, которые создают серьезные вызовы и нарушают основные права человека. Очень важно, чтобы мирное урегулирование конфликта было приоритетной задачей как в формате Восточного партнерства, так и в двустороннем и секторном сотрудничестве с Грузией. Это включает в себя как краткосрочные задачи - эффективный ответ на нарушения прав человека, эффективное использование всех существующих механизмов для преодоления гуманитарных проблем, начиная с женевских дискуссий и заканчивая различными проектами ЕС, так и долгосрочные - движение к трансформации конфликта.
Грузия является важным партнером для ЕС. Грузия остается верной курсу интеграции в ЕС и ведущей страной по соседству с точки зрения реформ. У нас есть поддержка наших партнеров, и я уверена, что это обязательно продолжится и в будущем» - заявила Кетеван Цихелашвили.