შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, ბრიუსელში ვიზიტის მეორე დღეს,  ევროკავშირის პოლიტიკისა და უსაფრთხოების კომიტეტში ხორვატიის წარმომადგენელს მარინა კუიუნძიჩსა და ევროკავშირის პოლიტიკისა და უსაფრთხოების კომიტეტის თავმჯდომარეს ელჩ, სოფი ფრომ-ემესბერგს შეხვდა.
საუბრის მთავარი თემა ვაჟა გაფრინდაშვილის უკანონო ტყვეობაში ყოფნა და ის მძიმე ვითარება იყო, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზეა შექმნილი. განსაკუთრებით ცხინვალის რეგიონში, ახალგორის მიმართულებით ე.წ. გამშვები პუნქტის ჩაკეტვის გამო.
„ვისაუბრეთ იმაზეც, რომ ამ ძალიან სასწრაფო პრობლემების მოსაგვარებლად ევროკავშირის მხარდაჭერა აუცილებელია. პრობლემების, რომლებიც დიდ  გამოწვევებს ქმნის, ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებს არღვევს. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ფორმატში, ისევე როგორც საქართველოსთან ორმხრივ და სექტორულ თანამშრომლობაში,  კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარება პრიორიტეტული ამოცანა იყოს. ეს გულისხმობს როგორც უფრო მოკლევადიან ამოცანებს -  ადამიანის უფლებების დარღვევაზე ეფექტურ პასუხს, ჰუმანიტარული გამოწვევების დაძლევისათვის ყველა არსებული მექანიზმის ეფექტურად გამოყენებას ჟენევის დისკუსიებიდან დაწყებული, ევროკავშირის სხვადასხვა პროექტით დასრულებული, ისე გრძელვადიანად კონფლიქტის ტრანსფორმაციისაკენ მოძრაობას.
„საქართველო ევროკავშირისათვის მნიშვნელოვანი პარტნიორია. საქართველო რჩება ევროკავშირთან ინტეგრაციის კურსის ერთგული და რეფორმების თვალსაზრისით სამეზობლოში წამყვან ქვეყნად. ჩვენი პარტნიორების მხარდაჭერა გვაქვს და დარწმუნებული ვარ, ეს მომავალშიც აუცილებლად გაგრძელდება“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

On the second day of her visit to Brussels, the State Minister for Reconciliation and Civic Equality, Ketevan Tsikhelashvili, met with Marina Kujundzic, Croatia's Representative to the EU Policy and Security Committee and Ambassador Sophie From-Emmesberger, the Chair of the EU Policy and Security Committee
The main topic of the conversation was Vazha Gaprindashvili’s illegal detention and the difficult situation created on the occupied territories. Especially in the Tskhinvali region, because of the closure of Akhalgori so-called crossing point.
"We have also talked about the need for EU support to solve these very urgent problems. Problems that pose major challenges violate fundamental human rights. It is very important that the peaceful resolution of the conflict in the Eastern Partnership format, as well as bilateral and sectoral cooperation with Georgia, be a priority task. This includes both shorter-term tasks - an effective response to human rights abuses, effective use of all existing humanitarian mechanisms, starting with the Geneva discussions and ending with various EU projects - and with a long-term transformation of the conflict.
“Georgia is an important partner for the EU. Georgia remains the leading country in the neighborhood in terms of its EU integration course and reforms. We have the support of our partners and I am sure it will continue in the future”, - said Ketevan Tsikhelashvili.