შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ნორვეგიის სამეფოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან საქართველოში, ჰელენ სანდ ანდერსენთან გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა გამართა.
საუბრის მთავარი თემა ვაჟა გაფრინდაშვილის უკანონო პატიმრობა იყო, რომელიც უკვე ერთი თვეა გრძელდება. ხაზი გაესვა მისი უპირობოდ გათავისუფლების აუცილებლობას.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმართან ახალგორის მიმართულებით ე.წ. გამშვები პუნქტის ჩაკეტვაზეც გაამახვილა ყურადღება, რაც ახალგორის რაიონისა და მთლიანად ცხინვალის რეგიონის მოსახლეობას მესამე თვეა იზოლაციაში ამყოფებს. ქეთევან ციხელაშვილმა აღნიშნა, რომ რეგიონში კრიზისია შექმნილი და მოსახლეობას მნიშვნელოვანი ჰუმანიტარული პრობლემები აქვს. ხაზი გაესვა საერთაშორისო პარტნიორების ძალისხმევის მნიშვნელობას აღნიშნული საკითხების დროულად მოგვარების საქმეში.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა საქართველოს სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ისაუბრა. ელჩს ინიციატივის არსი და მისი განხორციელების პროცესი გააცნო.
ჰელენ სანდ ანდერსენმა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მიმართ სრული მხარდაჭერა გამოხატა. შეხვედრის ბოლოს მხარეები თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ. დაისახა სამომავლო გეგმები.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили провела встречу ознакомительного характера с Хелен Санд Андерсен, чрезвычайным и полномочным послом королевства Норвегии в Грузии.
Главной темой разговора было незаконное задержание Важи Гаприндашвили, которое длится уже месяц. Была подчеркнута необходимость его безоговорочного освобождения.
Государственный министр сосредоточила внимание на закрытие так называемого контрольно-пропускного пункта в направление Ахалгори, в результате чего все население Цхинвальского региона находится в изоляции уже третий месяц. Кетеван Цихелашвили отметила, что в регионе кризис, и у населения серьезные гуманитарные проблемы. Была подчеркнута важность усилий международных партнеров по своевременному решению этих вопросов.
На встрече госминистр рассказала о мирной инициативе Грузии "Шаг к лучшему будущему". Посол был ознакомлен с сутью инициативы и процессом ее реализации.
Хелен Санд Андерсен выразила полную поддержку территориальной целостности и суверенитету Грузии. В конце встречи стороны договорились о сотрудничестве. Были намечены планы на будущее.