“მავთულხლართებს მიღმა ადამიანის უფლებები და ღირსება ფასეულობებს არ წარმოადგენს,“ -ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ტოლერანტობისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღეებისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე გააკეთა.
ღონისძიებაზე, სახელმწიფო მინისტრთან ერთად, დამსწრე აუდიტორიას სიტყვით ასევე მიმართეს საქათველოში აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელმა პიტერ ვიბლერმა და ევროსაბჭოს ოფისის ხელმძღვანელმა კრისტიან ურსემ.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტო და ევროსაბჭო ტრადიციული პარტნიორები არიან როგორც კონფლიქტის მშვდობიანი მოგვარებისა და მათ შორის, ადამიანის უფლებების დაცვის მიმართულებით, ისე სამოქალაქო ინტეგრაციის კუთხით.
„დღეს იმ მთავარ გამოწვევებზე ვისაუბრე, რომლებიც ქვეყანას გააჩნია. საუბედუროდ, ადამიანის უფლებებს საქართველოში რუსული ოკუპაციით განსაზღვრული გეოგრაფია აქვს. მავთულხლართებს მიღმა ადამიანის უფლებები და ღირსება ფასეულობებს არ წარმოადგენს და სამწუხაროდ, ბერკეტებიც არ არის, რომლითაც ჩვენ მათ პირდაპირ დაცვას უზრუნველვყოფდით.
„თუმცა, სწორედ დღეს, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებზე, საქართველოს დელეგაცია და ჩვენი პარტნიორები იმ საკითხებს აყენებდნენ, რომლებიც ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების უშუალო დაცვას ეხება. ვაჟა გაფრინდაშვილი ერთ თვეზე მეტია უკანონო პატიმრობაში რჩება და რა თქმა უნდა, ეს არის ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევა, რომელსაც დღეს ჩვენ და მთელი მსოფლიო პასუხობს. მოგეხსენებათ, აბსოლუტურად ყველა აქტორია ამაში ჩართული.
„ახალგორის მიმართულებით გადასასვლელის გადაკეტვის გამო ათასობით ადამიანი, ფაქტობრივად, ჰუმანიტარულ კრიზისშია. ეს არის ფუნდმენტური უფლებების დარღვევა. ასევე, გალის მოსახლეობა, რომელიც ეთნიკურ დისკრიმინაციას განიცდის და საერთოდ, მთლიანად აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონში მოსახლეობა იზოლაციისა და მილიტარიზაციის მძევალია. არც მათ უფლებებს, არც მათ ინტერესებს და არც მათ სამომავლო პერსპექტივებს არ პასუხობს ის მდგომარეობა, რომელიც დღესაა შექმნილი“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
აქვე მან სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ ტოლერანტობისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღეებთან დაკავშირებით გამოცხადებული ფოტოკონკურსისა და მედიაკონკურსის გამარჯვებულებიც დააჯილდოვა და მათ სიგელები და სამახსოვრო საჩუქრები გადასცა.
ღონისძიების მხარდამჭერია გაეროს ასოციაციის (UNAG), „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამა“ (PITA), აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID) და ევროსაბჭოს ოფისი საქართველოში.

«За колючей проволокой права человека и достоинство не являются ценностями»-заявила государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили на мероприятии, посвященном Международному дню толерантности и прав человека.
Наряду с государственным министром к аудитории обратились Питер Виблер, директор миссии Агентства США по международному развитию в Грузии, и Кристиан Урсэ, глава офиса Совета Европы в Грузии.
Госминистр заявила, что Агентство США по международному развитию и Совет Европы являются традиционными партнерами как в мирном разрешении конфликта, включая права человека, так и в сфере гражданской интеграции.
«Сегодня я говорила об основных вызовах, стоящих перед страной. К сожалению, права человека в Грузии имеют географию, определяемую российской оккупацией. За колючей проволокой права человека и достоинство не являются ценностями и, к сожалению, нет рычагов, позволяющих нам защитить их напрямую.
Однако сегодня, на Женевских международных дискуссиях грузинская делегация и наши партнеры подняли те вопросы, которые непосредственно касаются основных прав человека. Важа Гаприндашвили находится в незаконном заключении более месяца, и, конечно, это один из главных вызовов на который мы и весь мир отвечаем сегодня. Как вам известно, в этот процесс освобождения, вовлечены абсолютно все акторы.
Тысячи людей фактически находятся в гуманитарном кризисе из-за закрытия перехода в направлении Ахалгори. Это является нарушением основных прав. Кроме того, население Гали, которое сталкивается с этнической дискриминацией, и в целом, население во всей Абхазии и Цхинвальском регионе, является заложником изоляции и милитаризации. Ситуация, которая существует сегодня, не отвечает ни их правам, ни их интересам, ни их будущим перспективам»- заявила Кетеван Цихелашвили.
Она также наградила победителей фото и медиа конкурсов, объявленных Аппаратом государственного министра по случаю Международного дня толерантности и прав человека, и вручила им сертификаты и памятные подарки.
Мероприятие было проведено при поддержке Ассоциации ООН (UNAG), в рамках «Программы поддержки толерантности, гражданской осведомленности и интеграции» (PITA), Агентства США по международному развитию (USAID) и офиса Совета Европы в Грузии.