10-11 დეკემბერს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების 50-ე რაუნდი გაიმართა
2019 წლის 10-11 დეკემბერს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების 50-ე რაუნდი გაიმართა. მოლაპარაკებებზე  განხილვის მთავარი თემა უკანონოდ დაკავებული ექიმის, ვაჟა გაფრინდაშვილის გათავისუფლების საკითხი იყო. ქართულმა მხარემ, ასევე ევროკავშირის, გაეროს, ეუთოსა და აშშ-ის წარმომადგენლებმა, ერთხმად მოითხოვეს ქართველი ექიმის ტყვეობიდან უპირობო გათავისუფლება.
საქართველოს დელეგაციამ მწვავედ დასვა ახალგორის მიმართულებით ე.წ. გამშვები პუნქტის ჩაკეტვისა და მოძრაობის შეზღუდვის საკითხი, რაც უკვე სამი თვეა გერძელდება. აღინიშნა ახალგორის რაიონსა და ზოგადად, ცხნვალის რეგიონში არსებული მძიმე ჰუმანიტარული სიტუაცია და გაზი გაესვა ე.წ. პუნქტის დაუყოვნებლივი გახსნის აუცილებლობას.
განსაკუთრებული განხილვის საგანი იყო გალისა და ახალგორის ქართველი მოსახლეობის ეთნიკური დისკრიმინაციის მძიმე შედეგები და ამ გამოწვევის დაუყოვნებლივ გადაჭრის აუცილებლობა.
დისკუსიების დროს განხილულ იქნა ბოლო დროს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში, ისევე, როგორც საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში, უსაფრთხოებისა და ადამიანის უფლებების კუთხით გართულებული ვითარება. ქართული მხარის მიერ დაყენებულ იქნა გამყოფი ხაზების სიახლოვეს ადამიანების გატაცების შემთხვევები და საოკუპაციო ძალების მიერ ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის (EUMM) მონიტორების უკანონო დაკავება  საქართველოს მთავრობის კონტროლირებულ ტერიტორიაზე.
მოლაპარაკებების მიმდიმარეობისას  საუბარი გალსა და ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმების (IPRM) უპირობოდ აღდგენის აუცილებლობასაც შეეხო. ხაზგასმით აღინიშნა მისი გაგრძელების მნიშვნელობა.
საქართველოს წარმომადგენლებმა კვლავ დასვეს დავით ბაშარულის, გიგა ოთხოზორიასა და არჩილ ტატუნაშვილის მკვლელობის საქმეებზე მართლმსაჯულების აღსრულების აუცილებლობა. განხილულ იქნა, ასევე, აფხაზეთის რეგიონში უკანონოდ განთავსებულ რუსულ სამხედრო ბაზაზე საქართველოს მოქალაქის, ირაკლი კვარაცხელიას, გარდაცვალების საკითხი.
მოლაპარაკებების უმნიშვნელოვანეს ნაწილს წარმოადგენდა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებიდან ეთნიკური წმენდის შედეგად იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნება. ევროკავშირის, გაეროს, ეუთოს, აშშ-ისა და საქართველოს წარმომადგენლებმა ვრცლად ისაუბრეს ამ ჰუმანიტარულ საკითხზე ჟენევის ფორმატში საგნობრივი განხილვისა და ხელშესახები შედეგების მიღწევის აუცილებლობაზე. თუმცა მონაწილეებმა მოსკოვიდან, სოხუმიდან და ცხინვალიდან დღის წესრიგის ამ მნიშვნელოვანი საკითხის განხილვისას დატოვეს მოლაპარაკებები.

10-11 декабря состоялся 50-й раунд Женевских международных дискуссий.
10-11 декабря 2019 года состоялся 50-й раунд Женевских международных дискуссий. Главной темой обсуждения было освобождение незаконно задержанного врача Важи Гаприндашвили. Грузинская сторона, а также представители ЕС, ООН, ОБСЕ и США единогласно потребовали безоговорочного освобождения грузинского врача.
Грузинская делегация подняла вопрос о блокировании так называемого контрольно-пропускного пункта в направлении Ахалгори и ограничении передвижения, что продолжается уже три месяца. Была подчеркнута тяжёлая гуманитарная ситуация в Ахалгорском районе и Цхинвальском регионе в целом, а также необходимость немедленного открытия так называемого переходного пункта.
Предметом особого рассмотрения стали серьезные последствия этнической дискриминации грузинского населения Гали и Ахалгори и необходимость немедленного решения этих проблем.
Также обсудили осложнившуюся ситуацию в области безопасности и прав человека в Абхазии и Цхинвальском регионе, а также в деревнях, прилегающих к линии оккупации. Грузинская сторона подняла вопросы о случаях похищения людей возле демаркационных линий и незаконного задержания наблюдателей EUMM оккупационными силами на территории, контролируемой правительством Грузии.
В процессе переговоров также обсуждалась необходимость безоговорочного восстановления механизмов предотвращения и реагирования на инциденты (IPRM) в Гали и Эргнети, была подчеркнута важность продолжения процесса.
Представители грузинской делегации вновь заявили о необходимости свершения правосудия в делах об убийстве Давида Башарули, Гиги Отхозория и Арчила Татунашвили. Был также обсужден вопрос смерти гражданина Грузии Ираклия Кварацхелия на российской военной базе, незаконно дислоцированной в Абхазском регионе.
Важнейшей частью переговоров был вопрос о безопасном и достойном возвращении вынужденно перемещенных лиц и беженцев из Абхазии и Цхинвальского региона. Представители ЕС, ООН, ОБСЕ, США и Грузии подробно обсудили необходимость всестороннего обсуждения этого гуманитарного вопроса в женевском формате для достижения ощутимых результатов. Однако при обсуждении этого важного вопроса участники из Москвы, Сухуми и Цхинвали покинули переговоры.