შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა ესეების კონკურში „მე ვარ ტოლერანტი - მრავალფეროვანი სამყაროს თავისუფალი ადამიანი“ მონაწილე სტუდენტები დააჯილდოვა.
კონკურსი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ახალგაზრდული ცენტრის ინიციატივით, ტოლერანტობის კვირეულის ფარგლებში, „1+4 საგანმანათლებლო პროგრამის“ მონაწილე სტუდენტებისათვის, მთელი საქართველოს მასშტაბით, 25 ნოემბერს გამოცხადდა. მასში მონაწილეობას იღებდნენ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, ილიაუნის, ტექნიკური, სამედიცინო, აფხაზეთის, ბათუმის, გორის, თელავის, ქუთაისის უნივერსიტეტებისა და საქართველოს თავდაცვის აკადემიის ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი სტუდენტები.
ამ დროის განმავლობაში სტუდენტებს შესაძლებლობა ჰქონდათ მოესმინათ და მონაწილეობა მიეღოთ საჯარო ლექციებსა და დისკუსიებში ტოლერანტობისა და მრავალფეროვნების თემაზე. მათ ესეს სტრუქტურისა და წერის ხელოვნების შესახებ ტრენინგიც ჩაუტარდათ.
სპეციალურად შერჩეულმა ჟიურიმ ესეების კონკურსში 3 გამარჯვებული გამოავლინა, რომლებიც სპეციალური პრიზებით დაჯილდოვდნენ. თითოეულ მონაწილეს კი სიგელები გადაეცა.
ღონისძიება თსუ-ს ახალგაზრდული ცენტრის მიერ, გაეროს ასოციაციის PITA-სთან თანამშრომლობით, ეუთოს ეროვნულ უმცირესობათა უმაღლესი კომისრის ოფისის ფინანსური მხარდაჭერით, პროექტის „საქართველოს ახალგაზრდობის მრავალფეროვნებისა და ტოლერანტობისათვის მომზადება“ ფარგლებში გაიმართა.

Лиа Гигаури наградила студентов, участвовавших в конкурсе эссе
Заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Лиа Гигаури наградила студентов, участвовавших в конкурсе сочинений на тему «Я толерантный свободный человек многообразного мира».
Конкурс был объявлен 25 ноября по инициативе молодежного центра Тбилисского государственного университета в рамках Недели толерантности для студентов, участвующих в «Образовательной программе 1 + 4». В нем приняли участие студенты из Тбилисского государственного университета, Технического университета, Медицинского университета, Абхазского университета, университетов Батуми, Гори, Телави, Кутаиси, а также студенты из Илия государственного университета, Академии обороны Грузии.
В течение этого времени студенты имели возможность участвовать в публичных лекциях и дискуссиях о толерантности и многообразии. Они также прошли обучение по структуре написания эссе и искусству письма.
Жюри определило трех победителей конкурса эссе, которым были вручены специальные призы, а каждый участник конкурса был награжден сертификатом.
Мероприятие было организовано Молодежным центром ТГУ в сотрудничестве с Ассоциацией ООН PITA при финансовой поддержке Управления Верховного комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств в рамках проекта «Подготовка молодежи Грузии к многообразию и толерантности».