წარჩინებულ სტუდენტებს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დიმიტრი გულიასა და კოსტა ხეთაგუროვის სახელობის სტიპენდიები გადაეცათ
26 დეკემბერი 2019
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა, წარჩინებულ სტუდენტებს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან, დიმიტრი გულიასა და კოსტა ხეთაგუროვის სახელობის სტიპენდიები გადასცა.
სტიპენდია განკუთვნილია სტუდენტებისთვის ოკუპირებული ტერიტორიებიდან, რომლებმაც ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე ყველაზე მაღალი ქულები მიიღეს. იგი სახელმწიფო მინისტრის ინიციატივითა და განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით,  გასულ წელს დაარსდა და წელს დაჯილდოების უკვე მეორე ღონისძიება გაიმართა.
წლევანდელი გამარჯვებულები შავი ზღვის  საერთაშორისო უნივერსიტეტის სტუდენტი მარიამ გვაგვალია  და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტი ქეთი ილურიძე გახდნენ. ისინი ოკუპირებული აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან არიან. სტუდენტები სტიპენდიის სახით 300 ლარს, ყოველთვიურად მიიღებენ.
„წელს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან უპრეცედენტო რაოდენობის აბიტურიენტები გვყავდა. ასევე, უპრეცედენტო რაოდენობის პირველკურსელები გვყავს, რომლებიც სხვადასხვა პროგრამის ფარგლებში, მათ შორის სახელმწიფოს გადაწყვეტილებით, უმაღლეს სასწავლებლებში გამოცდების გარეშე ჩაირიცხნენ. მათგან გამორჩეული იყო 92 ახალგაზრდა, რომლებმაც ეროვნულ გამოცდებზე ძალიან მაღალი შედეგი აჩვენეს. ეს იმას ნიშნავს, რომ მიუხედავად განათლებისა და მშობლიური ენის შეზღუდვასთან დაკავშირებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული სირთულეებისა, მათ არ დაიშურეს ძალისხმევა, შეძლეს კონტროლირებად ტერიტორიაზე სკოლადამთავრებულებისათვის კონკურენცია გაეწიათ და ასეთი მაღალი შედეგი მიეღოთ“ , -განაცხადა ლია გიგაურმა.
გასულ წელს სტიპენდიები საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის პირველი კურსის სტუდენტს გიორგი ციკოლიასა და კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სტუდენტს რობიზონ ილურიძეს გადაეცათ. ისინი სტიპენდიას წელსაც იღებენ.
ღონისძიებას აგრეთვე ესწრებოდნენ განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს უმაღლესი განათლების და მეცნიერების განვითარების დეპარტამენტის უფროსი ნინო წერეთელი, სამხერთ ოსეთის  ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი დიმიტრი სანაკოევი, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის  მინისტრის პირველი მოადგილე მანანა ქვაჩახია, შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორი, თსუ-ს რექტორის მოადგილე, პროფესორები და სტუდენტები.
დიმიტრი გულია აფხაზი მწერალი, აფხაზური ლიტერატურის ფუძემდებელი, აფხაზეთის სახალხო პოეტი და სსრკ IV-V მოწვევების უმაღლესი საბჭოს დეპუტატი იყო. კოსტა ხეთაგუროვი კი  საყოველთაოდ მოიაზრება, როგორც ოსური ლიტერატურის დამფუძნებელი, პოეტი, განმანათლებელი და  მხატვარი.

Успешным студентам с оккупированных территорий были вручены стипендии имени Дмитрия Гулия и Косты Хетагурова
26 December 2019
Заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Лиа Гигаури вручила стипендии Дмитрия Гулия и Косты Хетагурова успешным студентам с оккупированных территорий.
Стипендия предназначена для студентов с оккупированных территорий, которые получили самые высокие баллы на Единых национальных экзаменах. Стипендия была учреждена в прошлом году по инициативе Государственного министра и при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта. Это уже второе награждение в этом году.
В этом году победителями стали Мариам Гвагвалия, студентка Международного Черноморского университета, и Кети Илуридзе, студентка Тбилисского государственного университета. Они из оккупированных Абхазии и Цхинвальского региона. Студенты будут получать ежемесячную стипендию в размере 300 лари.
«В этом году у нас было беспрецедентное количество абитуриентов с оккупированных территорий. Также, беспрецедентное количество первокурсников поступило в высшие учебные заведения без экзаменов, как по различным программам, так и по решению государства. Среди них выделялись 92 абитуриента, которые показали очень хорошие результаты на национальных экзаменах. Это означает, что, несмотря на трудности на оккупированных территориях в сфере образования и ограничения на изучения родного языка, они приложили все усилия и  смогли составить достойную конкуренцию выпускникам школ с контролируемых территорий и показали такие высокие результаты»-заявила Лиа Гигаури.
В прошлом году стипендии были присуждены студентам первого курса Грузинского технического университета Георгию Циколиа и студенту Кавказского международного университета Робизону Илуридзе. Они получают стипендии и в этом году.
На мероприятии также присутствовали начальник отдела высшего образования и развития науки Министерства образования, науки, культуры и спорта Грузии Нино Церетели, глава администрации Южной Осетии Дмитрий Санакоев, первый заместитель министра образования и культуры Автономной Республики Абхазия Манана Квачахия, ректор Международного Черноморского Университета, проректор Тбилисского государственного университета, профессора и студенты.
Дмитрий Гулия был абхазским писателем, основателем абхазской литературы, народным поэтом Абхазии и членом Верховного Совета СССР IV-V призыва. Коста Хетагуров широко известен как основатель осетинской литературы, поэт и художник.