შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, საქართველოში ვიზიტად მყოფ წმინდა საყდრის სახელმწიფო მდივან კარდინალ პიეტრო პაროლინისთან ერთად, გამყოფი ხაზისპირა სოფელ გუგუტიანთკარსა და წეროვანის დევნილთა დასახლებაში იმყოფებოდა.
გუგუტიანთკარში სახელმწიფო მინისტრი და კარდინალი იმ ადგილას იმყოფებოდნენ, სადაც სულ ცოტა ხნის წინ უკანონო ბარიერები აღიმართა. ქეთევან ციხელაშვილმა სტუმარს ადგილზე არსებული ვითარება და გამყოფი ხაზისპირა სოფლის საჭიროებები გააცნო. დეტალურად ისაუბრა მავთულხლართების პირისპირ ცხოვრებით გამოწვეულ სირთულეებზე და ადამიანებზე, გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს, რომლებიც ამ უკანონო გადაწყვეტილებით ყოველდღიურად ზარალდებიან.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს ოკუპირებული ახალგორის მიმართულებით ე.წ. გამშვები პუნქტის შესახებაც მიაწოდა ინფორმაცია, რომელიც 4 სექტემბრიდან უკანონოდაა ჩაკეტილი და რამაც რეგიონში სრული ჰუმანიტარული კრიზისი შექმნა. სწორედ ამ თემაზე გაგრძელდა საუბარი მოგვიანებით წეროვანის დევნილთა დასახლებაში, სადაც ქეთევან ციხელაშვილი, წმინდა საყდრის სახელმწიფო მდივან პიეტრო პაროლინისთან ერთად, ოკუპირებული ახალგორიდან დევნილ მოსახლეობას შეხვდა.
შეხვედრაზე, ე.წ. გამშვები პუნქტის ჩაკეტვით გამოწვეულ სირთულეებსა და მოსახლეობის საჭიროებებზე უშუალოდ ადგილობრივებისგან მოისმინეს. ისაუბრეს ოჯახებზე, რომლებიც აღნიშნული შეზღუდვის გამო უკვე მეოთხე თვეა გაყოფილია და ახალგორის მოსახლეობაზე, რომლებიც ვერ იღებენ სამედიცინო მომსახურებას, მედიკამენტებსა და საკვებ პროდუქტებს. ხაზი გაესვა მიმოსვლის დაუყოვნებლივ აღდგენის აუცილებლობას.
„წმინდა საყდრის სახელმწიფო მდივნის, კარდინალ პიეტრო პაროლინის ვიზიტი კიდევ ერთი გამოხატულებაა საქართველოს მიმართ რომის პაპის მხარდაჭერისა. ჩვენ ვიმყოფებოდით გუგუტიანთკარში, სოფელში, რომელიც მავთულხლართებითაა გაყოფილი ასამდე სხვა სოფლის მსგავსად და ასევე წეროვანში, სადაც ახალგორიდან დევნილი მოსახლეობა ცხოვრობს - იმ ოჯახების ნაწილი, რომლებიც დღეს სრულ იზოლაციაში, ახალგორში, უკვე ოთხი თვის განმავლობაში იმყოფება. მისი აქ ვიზიტით, წმინდა საყდარმა, რა თქმა უნდა, კიდევ ერთხელ გამოხატა მყარი მხარდაჭერა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მიმართ, რაც არაერთხელ მოგვისმენია, მათ შორის, სწორედ სახელმწიფო მდივნისგან, ორი წლის წინ, წმინდა საყდარში ჩემი ვიზიტისას. ისინი არიან და იყვნენ ჩართულნი 2008 წლის შემდგომ დაზარალებული, იძულებით გადაადგილებული პირების დახმარებაში.
„დღეს მთავარი გზავნილი, რომელიც ჩვენ მოსახლეობას, დევნილებს მთელი მსოფლიოს, რომის პაპისა და მისი წარმომადგენლის მიმართ აქვთ, არის ის, რომ გვინდა მშვიდობა, ამ კონფლიქტის მშვიდობიანი გადაჭრა, ჰუმანიტარული გამოსავლები და იმ ადამიანური ტანჯვის დასრულება, რომელიც ამ ხალხისათვის, ფაქტობრივად, ყოველდღიური სიმძიმეა. კონკრეტულად კი, რა თქმა უნდა, ის პრობლემები, რომლებიც უკავშირდება მავთულხლართებით სამეურნეო მიწების ჩამოჭრას, მეზობლებისა და ნათესავების ერთმანეთისაგან გაყოფას, ახალგორის გადასასვლელის დაკეტვას და მისი გახსნის აუცილებლობას. ეს ის საკითხებია, რაზეც დღეს უფრო კონკრეტულად ვისაუბრეთ. ასევე, უკანონონო დაკავებებზე, თავისუფლების აღკვეთის ფაქტებზე, რომლებიც ჩვენს არაერთ მოქალაქეს ეხება და შეეხო წარსულში.
„ახალგორელების თხოვნა და სურვილი, დღეისათვის, გახლავთ ის ერთადერთი რამ, რომ გადაადგილების შესაძლებლობა მიეცეთ სამედიცინო დახმარებისათვის, პროდუქტებისათვის, ოჯახებთან კონტაქტისათვის და სხვა საჭიროებებისათვის. დარწმუნებული ვარ და პაპის წარმომადგენელმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ ისინი მაქსიმალურად იქნებიან ჩართულნი ამ საქმეში - დაეხმარონ საქართველოს, მის მოსახლეობას, რათა ასეთი აბსოლუტურად ჰუმანიტარული და ადამიანებისათვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი გამოსავლები იქნას მოძებნილი“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с кардиналом Пьетро Паролином, государственным секретарем Святого Престола, посетила поселения внутренне перемещённых лиц вдоль разделительной линии Гугутианткари и Церовани.
Государственный министр и кардинал в Гугутианткари посетили то место, где недавно были установлены незаконные барьеры. Кетеван Цихелашвили проинформировала гостя о ситуации на месте и потребностях села, находящегося возле разделительной линии. Она подробно рассказала о трудностях, с которыми сталкиваются люди, проживающие вдоль колючей проволоки по обе стороны разделительной линии, они ежедневно страдают от этого незаконного решения.
Государственный министр также проинформировала гостя о так называемом контрольно-пропускном пункте в направлении оккупированного Ахалгори, который незаконно закрыт с 4 сентября, что привело к полному гуманитарному кризису в регионе. На эту тему разговор продолжился позже в поселении Церовани, где Кетеван Цихелашвили вместе с государственным секретарем Святого Престола Пьетро Паролином встретилась с внутренне перемещёнными лицами из оккупированного Ахалгори.
На встрече они непосредственно от местных жителей услышали о потребностях населения и о трудностях, вызванных закрытием так называемого контрольно-пропускного пункта. Они говорили о семьях, которые уже четвертый месяц разделены из-за этого ограничения и о населении Ахалгори, которое не получает медицинской помощи, медикаментов и продуктов питания. Была подчеркнута необходимость немедленного восстановления свободы передвижения.
«Визит кардинала Пьетро Паролина, государственного секретаря Святого Престола, является еще одним выражением поддержки Грузии со стороны Римского Папы. Мы находились в Гугутианткари, селе разделённом колючей проволкой, как и сотни других сёл, а также в Церовани, где живут внутренне перемещённые лица из Ахалгори- часть семей которых находится в полной изоляции в Ахалгори уже четыре месяца. Визитом кардинала Святой Престол вновь заявил о своей поддержке территориальной целостности и суверенитету Грузии, что мы слышали не один раз, в том числе и от государственного секретаря, во время моего визита в Святой Престол два года назад. Они оказывали и оказывают помощь внутренне перемещённым лицам, пострадавшим в 2008 году.
Главное послание, которое мы сегодня имеем для населения, беженцев, всего мира, Папы и его представителя, заключается в том, что мы хотим мира, мирного урегулирования этого конфликта, гуманитарных решений и прекращения человеческих страданий, которые фактически являются ежедневным бременем для этих людей. Проблемы связанные с ограждением сельскохозяйственных земель колючей проволокой, разделение соседей и родственников, закрытие перехода в Ахалгори и необходимость его открытия-это вопросы, которые мы обсудили сегодня. Кроме этого, мы говорили о незаконных арестах, фактах лишения свободы, с которыми многие наши граждане сталкиваются и сталкивались в прошлом.
Сегодня, единственная просьба и желание жителей Ахалгори это, чтобы у них была возможность свободного передвижения для получения медицинской помощи, общения с семьями, доступа к продуктам и другим потребностям. Я уверена, и представитель Папы еще раз подтвердил, что они будут максимально оказывать помощь Грузии и её народу найти абсолютно гуманитарные и жизненно важные решения проблем»-заявила Кетеван Цихелашвили.