შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი წეროვანის დევნილთა დასახლებაში, ახალგორის რაიონიდან დევნილ ბაშარულების მრავალშვილიან ოჯახს ესტუმრა, სიმბოლური საახალწლო საჩუქრები გადასცა და დამდეგი ახალი წელი მიულოცა.
ბაშარულების ოთხშვილიანი ოჯახის მსგავსად, სახელმწიფო მინისტრის აპარატისგან საჩუქრები, ახალგორის რაიონიდან დევნილმა, კიდევ 21-მა მრავალშვილიანმა ოჯახმა მიიღო.
ქეთევან ციხელაშვილმა, წეროვანის დევნილთა დასახლებიდან ახალი წელი მიულოცა ახალგორელებს, რომლებიც მეოთხე თვეა ე.წ. გამშვები პუნქტის ჩაკეტვის გამო სრულ იზოლაციაში იმყოფებიან და ოჯახის წევრებთან შეხვედრას ახალ წელსაც კი ვერ ახერხებენ.
„დღეს წეროვანში ბაშარულების მრავალშვილიან ოჯახს ვესტუმრეთ, სადაც ოთხი არაჩვეულებრივი პატარა იზრდება. ახალგორიდან დევნილ ყველა მრავალშვილიან ოჯახს მივულოცეთ ახალი წელი და მათთან ერთად, რა თქმა უნდა, ყველა ოჯახს, ყველა პატარას ვულოცავ. განსაკუთრებით კი იმ ადამიანებს, რომლებიც ჩვენი ქვეყნის მთავარი გამოწვევის - მიმდინარე ოკუპაციისა და გადაუჭრელი კონფლიქტის სიმძიმეს ყოველდღურად გრძნობენ. მე დღეს წეროვანიდან გილოცავთ. იმ დასახლებიდან, სადაც დევნილობაში მყოფი ჩვენი მოსახლეობაა. ძირითადად ახალგორიდან დევნილი.
„დღეს ოჯახების ნაწილი გაყოფილია. ახალგორის მიმართულებით მიმოსვლა შეზღუდულია. მე მინდა იმ ადამიანებს, რომლებიც მავთულხლართებს მიღმა, ახალგორში ცხოვრობენ, მივულოცო ახალი წელი. გამძლეობისათვის, სიმტკიცისათვის მადლობა ვუთხრა და გამოვთქვა იმედი, ასევე მივცე პირობა, რომ მუშაობას, მათი ძალიან მძიმე პირობების შესამსუბუქებლად, აუცილებლად გავაგრძელებთ. იმისთვის, რომ ჰქონდეთ გადაადგილების, საკუთარ ოჯახებთან შეერთებისა და მათი საჭიროებებისა და ინტერესების განხორციელების შესაძლებლობა.
„ასევე მივულოცავ ყველას გალის რაიონში, კოდორში, მთლიანად აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ყველას, განურჩევლად ეთნიკური წარმომავლობისა, რადგანაც დარწმუნებული ვარ, რომ ჩვენ ყველას, ქართველებს, ოსებს, აფხაზებს და საქართველოს სხვა ნებისმიერი ეროვნების მოქალაქეს გვაერთიანებს მინიმუმ ის, რომ გვინდა მშვიდობა შვილებისათვის, განვითარებული მომავალი და კეთლდღეობა. ამისათვის მუშაობს დღეს საქართველოს ხელისუფლება, ესაა საზოგადოების მთავარი დაკვეთა და გისურვებთ, რომ 2020 წელი განსაკუთრებით წარმატებული ყოფილიყოს“ , -განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили посетила многодетную семью внутренне перемещённых лиц из Ахалгорского района в посёлке Церовани, подарила символические новогодние подарки и поздравила с наступающим Новым годом.
Как и четырёхдетная семья Башарули, ещё 21 многодетных семей из Ахалгорского района получили подарки от Аппарата государственного министра.
Кетеван Цихелашвили из поселения внутренне перемещённых лиц в Церовани поздравила с Новым годом жителей Ахалгори, которые вот уже четвёртый месяц находятся в изоляции из-за закрытия так называемого контрольно-пропускного пункта и не могут встретиться с членами своих семей даже в Новый год.
«Сегодня мы посетили многодетную семью Башарули в Церовани, где подрастают четыре необыкновенных ребёнка. Поздравляю все многодетные семьи внутренне перемещённых лиц из Ахалгори с Новым годом и вместе с ними все семьи и всех маленьких. Особенно тех людей, кто ежедневно ощущает главную проблему нашей страны - текущую оккупацию и тяготы неразрешенного конфликта. Сегодня я поздравляю вас из Церовани. Из поселения, где наше население живет в изгнании, ето в основном внутренне перемещённые лица из Ахалгори.
Сегодня некоторые семьи разделены. Движение в направлении Ахалгори ограничено. Я хотела бы поздравить людей, которые живут за колючей проволокой в Ахалгори с Новым годом. Поблагодарить их за стойкость и выносливость и дать обещание что мы будем продолжать работать над облегчением их очень сложных условий, чтобы они имели возможность свободно передвигаться и воссоединиться со своими семьями.
Я также поздравляю всех в Гальском районе, в Кодори, во всей Абхазии и Цхинвальском регионе, независимо от их этнического происхождения, поскольку я уверена, что все мы, грузины, осетины, абхазы и граждане любой другой национальности в Грузии хотим мира для своих детей, развития и процветания. Именно над этим сегодня работает правительство Грузии, это основной заказ общества, и я хочу, чтобы 2020 год был особенно успешным»-заявила Кетеван Цихелашвили.