ქეთევან ციხელაშვილი: მზად ვართ და ნაბიჯებსაც ვდგამთ დიალოგისკენ აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებთან
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი სოხუმში განვითარებულ მოვლენებს ეხმიამება. ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, საქართველოს მთავრობა მზად არის და ნაბიჯებსაც დგამს დიალოგისკენ აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებასთან.
„ჩვენ ძალიან დიდი ხანია, გაცხადებული გვაქვს და ნაბიჯებსაც ვდგამთ აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებთან დიალოგის გაფართოებისაკენ. ეს აუცილებელია და, ვფიქრობ, ამის შესაბამისი ფორმებიც არსებობს. ისევე, როგორც არსებობს სივრცე და საკითხები.
ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკის (მათ შორის, ახალი სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“) და, საერთოდ, ჩართულობის პოლიტიკის მთავარი ღერძი გახლავთ ის, რომ უნდა აეწყოს დიალოგი, თანამშრომლობა საერთო ინტერესების გარშემო. მათ შორის, რა თქმა უნდა, ისეთი სფეროები, როგორიც არის ეკონომიკური და სავაჭრო ურთიერთობების წახალისება ადამიანებს შორის.
არსებობს განათლების, ჯანდაცვის, გარემოს, სოფლის მეურნეობის და სხვა საკითხების ირგვლივ ასევე დაილოგის სივრცე და კიდევ უფრო ფართო, რა თქმა უნდა. კიდევ ერთხელ, ამის შესაბამისი ფორმები გამოძებნადია. ეს ჩვენი სამშვიდობო ინიციატივის „დაუწერელი თავიც“ კი არის. იმიტომ რომ არაერთი მოსაზრება, მათ შორის, არაფორმალურად თუნდაც აფხაზური საზოგადოების წარმომადგენლებთან განგვიხილავს კიდეც.
თუ ეს მოხდება, რა თქმა უნდა, არის მისასალმებელი. ფორმებიც არის სხვადასხვა. ეს შეიძლება იყოს ნებისმიერ ადგილას. შესაძლებელია იყოს თბილისში ან თუნდაც სოხუმში. მთავარია შინაარსი და მზაობა სწორედ ამ მიმართულებით“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Кетеван Цихелашвили: Мы уже давно предпринимаем шаги для расширения диалога с абхазским и осетинским обществами согласно объявленному нами курсу.
16 January 2020
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили прокомментировала последния события в Сухуми. Как заявила Кетеван Цихелашвили, правительство Грузии готово к диалогу с абхазским и осетинским обществами и уже давно предпринимает шаги к этому.
«Мы уже давно предпринимаем шаги для расширения диалога с абхазским и осетинским обществами согласно объявленному нами курсу. Это необходимо, и я думаю, что для этого есть соответствующие формы, также как есть пространство и вопросы для обсуждения. Главным стержнем нашей мирной политики, в том числе новой мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему», в целом политики вовлечения, является выстраивание диалога, сотрудничества вокруг взаимных интересов. В том числе в таких сферах, как поощрение экономических и торговых взаимоотношений между людьми.
Есть пространство для диалога по таким вопросам, как образование, здравоохранение, экология и другим. Для этого можно найти соответствующие формы. Можно даже сказать, что это «неписанная глава» нашей мирной инициативы потому, что многие мнения мы даже обсуждали, в том числе в неформальной обстановке, с представителями абхазского общества.
Если это произойдет, то безусловно, можно будет приветствовать. Есть различные формы. Это может быть где угодно. Возможно в Тбилиси или даже в Сухуми. Главное – это содержание и готовность в этом направлении, заявила Кетеван Цихелашвили.