დონორების ყოველწლიურ ფორუმში, რომელიც პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ გახსნა, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა მონაწილეობა მიიღო. ქეთევან ციხელაშვილმა სიტყვით გამოსვლისას ყურადღება შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის მიმდინარეობასა და დონორთა დახმარებაზე გაამახვილა.
ხაზი გაესვა პროექტის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ მნიშვნელობას, რასაც უპრეცედენტოდ მაღალი მხარდაჭერა აქვს საერთაშორისო თანამეგობრობის მხრიდან.
აღინიშნა, რომ პროექტის მიმართ ინტერესი მაღალია აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებიდან და აუციელებელია ამ ინტერესის შემხვედრი ნაბიჯების გადადგმა, სადაც პარტნიორების დახმარება მნიშვნელოვანია. მთავარი პრიორიტეტი სწორედ ხელოვნური გამყოფი ხაზების გასწვრივ კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის დახმარება და ხალხთაშორისი კონტაქტების, თანამშრომლობის წახალისებაა.
რაც შეეხება სამოქალაქო ინტეგრაციის საკითხს, სახელმწიფო მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა, რომ საქართველოს მოსახლეობის 13 % სხვადასხვა ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელია. მოსახლეობის ეს ნაწილი, მისი შესაძლებლობები და უნარები თანაბრად მნიშვნელოვანია ჩვენი ქვეყნისთვის, რადგან საქართველოს მთავარ რესურსს ადამიანური კაპიტალი წარმოადგენს და თითოეული მოქალაქის ჩართულობა და უნარების მაქსიმალური რეალიზება ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში პროგრესის წინაპირობაა.
სადისკუსიო პანელის ფორმატში აღინიშნა, რომ 2020 წელი იქნება საეტაპო, რადგან მოხდება დღემდე არსებული პოლიტიკის შეფასება, შედეგებისა და გამოწვევების შეჯამება და ამის საფუძველზე, გაიწერება ახალი სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა. სახელმწიფო მინისტრმა დონორებს პროცესში ჩართულობისაკენ მოუწოდა.
ქეთევან ციხელაშვილმა პარტნიორი ქვეყნებისა და დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებს კონფლიქტით დაზარალებული, განსაკუთრებით მოწყვლადი მოსახლეობის დახმარება სთხოვა. ყველაზე კრიტიკულად დღეს ახალგორში ფაქტობრივ იზოლაციაში მცხოვრები პირების მძიმე ჰუმანიტარული მდგომარეობა შეფასდა. ქეთევან ციხელაშვილმა დონორებს გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრები მოსახლეობის დახმარების პროგრამებში თანადგომა სთხოვა, რადგან ამ ადამიანებს აქვთ ყოველდღიური და განსაკუთრებული გამოწვევა მავთულხლართების პირისპირ.
დასკვნისას, მინისტრმა პარტნიორებს მიმდინარე მხარდაჭერისა და კონკრეტული პროგრამებისათვის მადლობა გადაუხადა და პარტნიორების მხრიდან სამშვიდობო პოლიტიკის მხარდაჭერით, საქართველოს მთავარ გამოწვევასთან, რუსულ ოკუპაციასა და გადაუჭრელ კონფლიქტთან მშვიდობიანი და კონსტრუქციული გზით გამკლავების იმედი გამოთქვა.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия приняла участие в ежегодном форуме доноров, который открыл премьер-министр Грузии Георгий Гахария. В своей речи Кетеван Цихелашвили акцентировала внимание на поддержку доноров в реализации политики примирения и вовлечения.
Министр отметила важность проекта «Шаг к лучшему будущему», который имеет беспрецедентную поддержку со стороны международного сообщества.
Интерес к проекту в Абхазии и Цхинвалском регионе высок, так что необходимо предпринять встречные шаги. Основным приоритетом является оказание помощи пострадавшему от конфликта населению, которое проживает вдоль разделительных линий и налаживание контактов и сотрудничества между людьми.
Что касается гражданской интеграции, то Государственный министр отметила, что 13% населения Грузии составляют представители этнических меньшинств. Это та часть населения, способности и навыки которой одинаково важны для нашей страны, поскольку основным ресурсом Грузии является человеческий капитал и активная вовлеченность каждого гражданина и максимальная реализация его навыков во всех сферах жизни страны является предпосылкой прогресса.
В ходе обсуждения было отмечено, что в 2020 году будет проведена оценка текущей политики, будут подведены итоги, на основе чего и будет разработана новая стратегия и план действий на последующие годы. Госминистр призвала доноров подключится к этому процессу.
Кетеван Цихелашвили обратилась к представителям стран-партнеров и донорских организаций с просьбой помочь пострадавшему от конфликтов населению. Наиболее критически была оценена гуманитарная ситуация тех людей, кто сегодня проживет в изоляции в Ахалгори. Кетеван Цихелашвили обратилась к донорам с просьбой оказания помощи жителям, проживающим вдоль разделительных линий, поскольку эти люди ежедневно сталкиваются с теми трудностями, которые связаны с колючей проволоки.
В заключение министр выразила надежду на мирное и конструктивное решение главной проблемы Грузии-российской оккупаций и урегулирование неразрешенного конфликта при поддержке партнеров и поблагодарила их за содействие.