ქალაქ ბორჯომში სახელმწიფო უწყებათშორისი კომისიის გასვლითი სხდომა მიმდინარეობს.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, სახალხო დამცველთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოსთან და ექსპერტებთან ერთად სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის მიმართულებით განვლილი 5 წლის შედეგებს, მიღწევებსა და გამოწვევებს განიხილავს. სხდომას საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი ადამიანის უფლებების და გენდერული თანასწორობის საკითხებში ლელა აქიაშვილი ესწრება.
სახელმწიფო მინისტრის განცხადებით, 2020 წელი არის განსაკუთრებული სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკისათვის. წელს ფასდება განვლილი 5 წლის შედეგები და იგეგმება სახელმწიფოს ახალი პოლიტიკის და სამოქმედო გეგმის შემუშავება.
"დღევანდელი შეხვედრა აი ამ კონკრეტულ მიზანს ემსახურება, არის ძალიან წარმომადგენლობითი და ჩართულობითი. დღეს ჩვენ ამ პოლიტიკას განვიხილავთ, როგორც კომისიის ფარგლებში, ასევე სახალხო დამცველთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოსთან, რომელიც წარმოდგენს სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციას. ასევე განვიხილავთ ექსპერტებთან რომლებიც ჩართული არიან პოლიტიკის შემუშავებაში და ვფიქრობ, რომ მხოლოდ ასეთი ფართო ჩართულობით არის შესაძლებელი პოლიტიკის მაქსიმალურად ეფექტურად დაგეგმვა. ჩვენ ვცდილობთ, რომ ვიყოთ თვითკრიტიკულები და ობიექტურები, იმიტომ რომ შეუძლებელია ეფექტური პოლიტიკის დაგეგმვა და წარმართვა, თუ ჩვენ არა გვაქვს არსებულ სურათზე ობიექტური ინფორმაცია. არ გავუბრივართ ბუნებრივია გამოწვევებს, მაგრამ ძალიან მიხარია, რომ ყველა ერთიანია შეფასებაში, ჩვენ ყველა მიმართულებით გვაქვს პროგრესი, გვაქვს წინავლა, გვაქვს ძალიან კარგი გამოცდილება, მათ შორის უნიკალური ინსტრუმენტებით მოქმედების, ძალიან ბევრი ისეთი პროექტი განხორციელდა შარშანაც და ამ წლების განმავლობაში, რომლებიც მართლა უნიკალურია საქართველოსათვის. ჩვენ დღეს თვისობრივად სხვა მოცემულობა გვაქვს, ვიდრე გვქონდა 2015 წელს, სრულიად ახალი თაობაა ჩვენი სხვადასხვა ეთნიკური წარმომადგენლების ახალგაზრდების, რომლებმაც არამხოლოდ მშობლიური ენა იციან და ფლობენ პროფესიულ უნარჩვევებს, არამედ ძალიან კარგად ფლობენ სახელმწიფო ენას, ჩვენი სტაჟირების პროგრამით უკვე აქვთ გამოცდილება სხვადასხვა საჯარო სამსახურში საკუთარი შესაძლებლობების მოსინჯვის და მზად არიან, რომ ჩაერთონ ქვეყნის ცხოვრების ყვლა სფეროში.
"ეს ერთი მაგალითია იმ ბევრთაგან, რომლის განხორციელებაც ჩვენ მოვახერხეთ, რა თქმა უნდა სამუშაო არის ძალიან ბევრი, ჩვენ ამაზე ვიმსჯელებთ და ვფიქრობ, რომ აი ამ შეხვედრიდან დაწყებული კიდევ უფრო ფართოდ, რეგიონებშიც გავშლით ჩვენს დისკუსიას. ჩვენ ღია ვართ ყველა დაინტერესებული პირისთვის. იმედი გვაქვს ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორების დახმარების. ეს ძალისხმევა ემსახურება ერთ ამოცანას ერთ ხედვას, რომ ჩვენ ვცხოვრობდეთ ერთიან, ევროპული ყაიდის საქართველოში, სადაც თითოეული ადამიანის და ჯგუფის უფლებები და იდენტობა არის დაცული. ეს არის ჩვენი მიზანიც, გზავნილიც, მათ შორია დღეს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ადამიანების მიმართ, რომელთაც მავთულხლართებს მიღმა ძალიან სერიოზული გამოწვევები აქვთ, როგორც იდენტობის, ისე ზოგადად ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დაცვის თვალსაზრისით"- აცხადებს ქეთევან ციხელაშვილი
ღონისძიების მხარდამჭერია აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა (USAID) და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG), „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამა“ (PITA)

В Боржоми проходит заседание Государственной межведомственной комиссии.
Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, совместно с Советом национальных меньшинств при Народном защитнике и экспертами обсуждают результаты, достижения и проблемы в области гражданского равноправия и интеграции за последние 5 лет. В заседании принимает участие Лела Акиашвили, советник премьер-министра Грузии по правам человека и гендерному равноправию.
По словам Государственного министра, 2020 год является особым для политики гражданского равноправия и интеграции. В этом году оцениваются результаты последних 5 лет и планируется разработка новой политики и плана действий.
«Сегодняшняя встреча служит этой конкретной цели, является очень представительной. Сегодня мы обсуждаем эту политику, как в рамках Комиссии, так и с Советом национальных меньшинств при Народном защитнике, который представляет различные неправительственные организации. Также обсуждаем с экспертами, участвующими в разработке политики. Я думаю, что только при таком многостороннем участии планирование политики может быть эффективно. Мы стараемся быть самокритичными и объективными, потому что невозможно планировать и осуществлять эффективную политику, не имея объективной информации о картине в целом. Мы, конечно, не избегаем проблем, но я рада, что все едины в своих оценках. У нас есть прогресс во всех направлениях, есть очень хороший опыт, включая действия уникальными инструментами. За эти годы были реализованы многие проекты, которые действительно уникальны для Грузии. Сегодня у нас качественно иная ситуация чем в 2015 году - есть новое поколение молодых людей из разных этнических групп, которые не только говорят на своем родном языке и имеют профессиональные навыки, но и очень хорошо владеют государственным языком. Благодаря нашей программе стажировки они уже имеют опыт работы в различных государственных учреждениях и готовы участвовать во всех сферах жизни страны.
Это один из примеров того, чего мы достигли. Конечно, предстоит много работы, мы обсудим это на этой встрече и продолжим нашу дискуссию в регионах. Мы открыты для всех заинтересованных сторон. Рассчитываем на помощь наших международных партнеров. Эти усилия служат одной цели - чтобы мы все жили в единой европейской стране, где права и индивидуальность каждого человека защищены. Это наша цель, а также послание. В том числе людям, живущим на оккупированных территориях, которые сталкиваются с очень серьезными проблемами, как с точки зрения идентичности, так и с точки зрения основных прав человека в целом»,-заявляет Кетеван Цихелашвили.
Мероприятие поддерживается Агентством США по международному развитию (USAID) и Ассоциацией ООН в Грузии (UNAG) в рамках «Программы поддержки толерантности, гражданской осведомленности и интеграции»(PITA).