შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიებისა და გადმოსვენების უწყებათაშორისი კომისიის პირველი შეხვედრა გაიმართა. სახელმწიფოს სხვადასხვა უწყების წარმომადგენლებმა საკოორდინაციო მექანიზმების ფარგლებში მიმდინარე საქმიანობა, მიღწეული შედეგები და არსებული გამოწვევები განიხილეს.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის განცხადებით, მექანიზმი შეიქმნა იმისთვის, რომ ამ მნიშვნელოვანი ჰუმანიტარული მიმართულებით მუშაობა გახდეს უფრო კოორდინირებული. ციხელაშვილის განცხადებით, სამუშაო პროცესში ძალიან აქტიურად არის ჩართული წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტი.
„ეს არის პირველი სხდომა ამ კომისიის, ეს მექანიზმი შეიქმნა ახლახანს იმისათვის, რომ ჩვენი მუშაობა ამ ძალიან მნიშვნელოვანი ჰუმანიტარული მიმართულებით გახდეს უფრო კოორდინირებული, მასში ჩართულია ყველა შესაბამისი უწყება. ამ სამუშაოს კოორდინაციას უწევს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი. საუბედურო და ტკივილიანი გამოცდილების გამო, რომელიც ჩვენ გვაქვს, სამწუხაროდ 2300-ზე მეტი პირი არის უგზო-უკვლოდ გაუჩინარებული. დღეისათვის ჩვენ მოვახერხეთ 500-ზე მეტი ნეშტის ექსგუმირება ორი ჰუმანიტარული მექანიზმის ფარგლებში, ეს არის ორმხრივი ქართულ-აფხაზური და სამმხრივი ქართულ-რუსულ-ოსური კომისიები. წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტი არის ძალიან აქტიურად ჩართული ამ სამუშაოში და მე მინდა მათ მადლობა გადავუხადო უდიდესი წვლილისთვის, რომელიც ამ ორგანიზაციამ ნამდვილად შეიტანა ძალიან მნიშვნელოვან საქმეში. ბევრი ოჯახისთვის ისიც კი, რომ მათ იციან სად არის ახლობლის საფლავი ამ უმძიმეს ვითარებაში არის ერთგვარი შვება. ჩვენ კიდევ ბევრი ადამიანი გველოდება და ელოდება საკუთარი ახლობლის ბედის გარკვევას და მგონია, რომ მთელი საზოგადოება უნდა ჩაერთოს რა თქმა უნდა მაქსიმალურად, მათ შორის ინფორმაციის გაზიარებით, სადაც ანონიმურობა ცხადია დაცულია, თუ უბრალოდ გაცხადებით აი ამ პირების შესახებ. ჩვენ ვფიქრობთ, რომ დაკარგულთა რიცხვი საგრძნობლად აღემატება მათ რიცხვს, რომლებიც დღეს სიაში არიან.“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიებისა და გადმოსვენების უწყებათაშორისი კომისია 2019 წლის 24 ოქტომბერს საქართველოს მთავრობის დადგენილებით შეიქმნა. წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით მოქმედი, შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირებთან დაკავშირებული საკოორდინაციო მექანიზმების ფარგლებში აქტიურად მიმდინარეობს 1990-ანი წლების და 2008 წლის საბრძოლო მოქმედებების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიების, იდენტიფიკაციის და ოჯახებისთვის გადაცემის პროცესი.

Состоялась первая встреча межведомственной комиссии по розыску и перезахоронению лиц, пропавших без вести в результате вооруженных конфликтов
25 February 2020
Состоялась первая встреча межведомственной комиссии по розыску и перезахоронению лиц, пропавших без вести в результате вооруженных конфликтов. Представители различных государственных органов обсудили текущую деятельность, достижения и существующие проблемы в рамках координационных механизмов.
По словам Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, механизм был создан для того, чтобы сделать работу в этой важной гуманитарной области более скоординированной. Цихелашвили заявила, что Международный комитет Красного Креста очень активно участвует в этом процессе.
«Это первое заседание комиссии. Механизм, был создан недавно для того, чтобы сделать нашу работу в этой очень важной гуманитарной области более скоординированной с участием всех соответствующих ведомств. Работа комиссии координируется Аппаратом министра. Исходя из болезненного опыта, который мы имеем, к сожалению, более 2300 человек числятся пропавшими без вести. На сегодняшний день нам удалось эксгумировать более 500 останков в рамках двух гуманитарных механизмов, а именно двусторонних грузино-абхазских и трехсторонних грузино-российско-осетинских комиссий. Международный комитет Красного Креста очень активно участвует в этой работе, и я хотела бы поблагодарить их за тот большой вклад, который эта организация внесла в эту очень важную миссию. Для многих семей даже знание того, где находится могила их близкого человека, в это трудное время, является облегчением. Многие люди все еще ждут новостей о судьбах своих любимых, и я думаю, что все сообщество должно быть вовлечено в этот процесс в максимально возможной степени. В том числе, путем обмена информацией о пропавших, где анонимность гарантирована. Мы считаем, что число пропавших без вести значительно выше, чем цифра в списке, который мы имеем сегодня», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Межведомственная комиссия по розыску и перезахоронению лиц, пропавших без вести в результате вооруженных конфликтов, была создана постановлением правительства Грузии 24 октября 2019 года. Под эгидой Международного комитета Красного Креста, в рамках координационных механизмов, связанных с лицами, пропавшими без вести в результате вооруженных конфликтов, продолжается процесс поиска и идентификации лиц, пропавших без вести в результате военных действий 1990-х и 2008 годов.