შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოს იეზიდ მოსახლეობას კლოჩე სარე სალეს დღესასწაულს ულოცავს.
„მინდა ჩვენს იეზიდ თანამოქალაქეებს გულითადად მივულოცო გაზაფხულის დღესასწაული - კლოჩე სარე სალე და თითოეული მათგანის ოჯახს ბედნიერება და კეთილდღეობა ვუსურვო. დღეს იმ რთული ვითარების ფონზე, რომელსაც კორონავირუსის გავრცელების საფრთხე ქმნის მსოფლიოში, თითოეულს ჯანმრთელობას გისურვებთ და მჯერა, რომ ამ გამოწვევას ერთობლივით ძალისხმევით და სოლიდარობით აუცილებლად დავძლევთ. დაე, ამ დღეს მშვიდობა, სიკეთე და სიხარული მოეტანოს ყველასთვის, ჩვენი სამშობლოსათვის.“
„კლოჩე“ ნამცხვარს ნიშნავს, ხოლო „სარე სალე“ – წლის დასაწყისს. ამ დღესათან დაკავშირებით, ეზიდთა ოჯახებში კლოჩს, ანუ საახალწლო ნამცხვარს აცხობენ, რომელშიც მძივის ერთი ბურთულაა დამალული, დილით კი ნამცხვარი შვიდი წმინდანის და ოჯახის წევრების სახელზე იჭრება. თუკი ნამცხვრის დაჭრის შემდეგ მძივის ბურთულა წმინდანის სახელზე დაჭრილ ნაჭერში აღმოჩნდა, ეზიდებს სჯერათ, რომ ეს წმინდანი მთელი წელი მათი მფარველი იქნება, ხოლო თუ ბურთულა ოჯახის წევრის ნაჭერში იყო, ის მთელი წლის მანძილზე ოჯახის მეკვლედ ითვლება.

КЕТЕВАН ЦИХЕЛАШВИЛИ ПОЗДРАВЛЯЕТ ЕЗИДОВ ПРОЖИВАЮЩИХ В ГРУЗИИ С ПРАЗДНИКОМ «КЛОЧЕ САРЕ САЛЕ»
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили поздравляет езидов, проживающих в Грузии с праздником «Клоче саре сале».
«Я хотела бы сердечно поздравить наших езидских соотечественников с весенним праздником – Клоче Саре Сале и пожелать каждой семье счастья и процветания. Сегодня, в свете сложных обстоятельств, связанных с распространением коронавируса во всем мире, я желаю всем крепкого здоровья и верю, что мы, совместными усилиями и солидарностью обязательно справимся с этой проблемой. Пусть этот день принесет мир, доброту и радость всем нам и нашей родине».
«Клоче» означает пирог, а «саре сале» – начало года. В честь этого праздника в семье пекут клоч-новогодний пирог, в котором спрятана бусинка, а утром пирог разрезают во имя семи святых и всех членов семьи.  Если бусинка выпадает на имя святого, то считается, что он будет покровителем семьи в течение всего года, а если бусинка выпадает на имя члена семьи, то он считается Меквле.