სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან, კელი დეგნანთან დისტანციური წესით, ვიდეო-შეხვედრა გამართა
27 მარტი 2020
სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან, კელი დეგნანთან დისტანციური წესით, ვიდეო-შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკაზე, მის ფარგლებში დაგეგმილ და გადადგმულ ნაბიჯებზე ისაუბრეს. ქეთევან ციხელაშვილმა ელჩს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა ახალი კორონავირუსის გავრცელების საფრთხის ფონზე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით, მათ შორის იქ მცხოვრები ადამიანების საჭიროებების შესახებ. მინისტრმა დიპლომატს მადლობა გადაუხადა აშშ-ს ჩართულობისა და მხარდაჭერისთვის და აღნიშნა, რომ ამ პროცესში ძალიან მნიშვნელოვანია საერთაშორისო პარტნიორების დახმარება, მათ შორის ამერიკის შეერთებული შტატების, როგორც სტრატეგიული პარტნიორის, რომელიც ამ დრომდე აფხაზეთის რეგიონში მნიშვნელოვან პროექტებს ახორციელებს, მათ შორის ჯანდაცვის კუთხით.
საუბარი აგრეთვე შეეხო ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტებს, ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების შემდგომ სავარაუდო რაუნდს, ასევე საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ და მის სამომავლო განხორციელებას იმისთვის, რომ გაუმჯობესდეს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა. კელი დეგნანმა სრული მხარდაჭერა გამოთქვა სამშვიდობო ინიციატივის მიმართ.
შეხვედრაზე ასევე განხილული იქნა სახელმწიფო პოლიტიკა ეთნიკური უმცირესობების ინტეგრაციის მიმართულებით. ამ მხრივ, მინისტრმა ელჩს მადლობა გადაუხადა ამერიკის შეერთებული შტატების მხრიდან გაწეული დახმარებისთვის. მათ შორის USAID-ის მიერ ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში კორონავირუსთან დაკავშირებული აზერბაიჯანულ და სომხურენოვანი საინფორმაციო მასალის დამზადებაში შეტანილი წვლილისთვის.
შეხვედრის ბოლოს ქეთევან ციხელაშვილმა ელჩს ამერიკის შეერთებული შტატების, როგორც სტრატეგიული პარტნიორის მხრიდან, საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისადმი, ასევე სამშვიდობო პოლიტიკისადმი გამოხატული მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა. მხარეები თანამშრომლობის გაგრძელებასა და გაღრმავებაზე შეთანხმდნენ

State Minister Ketevan Tsikhelashvili held a video meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Georgia Kelly Degnan.
At the meeting participants discussed the state policy of reconciliation and engagement, planned activities and steps taken within its framework. Ketevan Tsikhelashvili provided the Ambassador with detailed information on the current situation in the occupied territories, including the needs of the people living there, in light of the threat of COVID-19 spread. The State Minister thanked the diplomat for US involvement and support, noting that the assistance of international partners is crucial in this process, including the United States as a strategic partner, which has been carrying out important projects in Abkhazia.
Discussions also focused on human rights violations in the occupied territory, the Geneva talks, as well as of the Government’s peace initiative “A Step to a Better Future” and its future implementation in order to improve the conditions of population living in the occupied territories. Kelly Degnan expressed her full support for the peace initiative.
The state policy on integration of ethnic minorities also was discussed. In this regard, the Minister thanked the Ambassador for the assistance provided by the United States. Including USAID’s contribution to the production of related to Koronavirus news materials on Azeri and Armenian languages.
At the end of the meeting, Ketevan Tsikhelashvili thanked the Ambassador for the U.S. support of Georgia’s sovereignty and territorial integrity, as well as for its support for peace policy. The sides agreed to continue and deepen cooperation