სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან, კელი დეგნანთან დისტანციური წესით, ვიდეო-შეხვედრა გამართა
27 მარტი 2020
სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან, კელი დეგნანთან დისტანციური წესით, ვიდეო-შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკაზე, მის ფარგლებში დაგეგმილ და გადადგმულ ნაბიჯებზე ისაუბრეს. ქეთევან ციხელაშვილმა ელჩს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა ახალი კორონავირუსის გავრცელების საფრთხის ფონზე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით, მათ შორის იქ მცხოვრები ადამიანების საჭიროებების შესახებ. მინისტრმა დიპლომატს მადლობა გადაუხადა აშშ-ს ჩართულობისა და მხარდაჭერისთვის და აღნიშნა, რომ ამ პროცესში ძალიან მნიშვნელოვანია საერთაშორისო პარტნიორების დახმარება, მათ შორის ამერიკის შეერთებული შტატების, როგორც სტრატეგიული პარტნიორის, რომელიც ამ დრომდე აფხაზეთის რეგიონში მნიშვნელოვან პროექტებს ახორციელებს, მათ შორის ჯანდაცვის კუთხით.
საუბარი აგრეთვე შეეხო ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტებს, ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების შემდგომ სავარაუდო რაუნდს, ასევე საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ და მის სამომავლო განხორციელებას იმისთვის, რომ გაუმჯობესდეს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა. კელი დეგნანმა სრული მხარდაჭერა გამოთქვა სამშვიდობო ინიციატივის მიმართ.
შეხვედრაზე ასევე განხილული იქნა სახელმწიფო პოლიტიკა ეთნიკური უმცირესობების ინტეგრაციის მიმართულებით. ამ მხრივ, მინისტრმა ელჩს მადლობა გადაუხადა ამერიკის შეერთებული შტატების მხრიდან გაწეული დახმარებისთვის. მათ შორის USAID-ის მიერ ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში კორონავირუსთან დაკავშირებული აზერბაიჯანულ და სომხურენოვანი საინფორმაციო მასალის დამზადებაში შეტანილი წვლილისთვის.
შეხვედრის ბოლოს ქეთევან ციხელაშვილმა ელჩს ამერიკის შეერთებული შტატების, როგორც სტრატეგიული პარტნიორის მხრიდან, საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისადმი, ასევე სამშვიდობო პოლიტიკისადმი გამოხატული მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა. მხარეები თანამშრომლობის გაგრძელებასა და გაღრმავებაზე შეთანხმდნენ

Государственный министр Кетеван Цихелашвили провела видео-встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединенных Штатов Америки в Грузии Келли Дегнан
27 March 2020
Государственный министр Кетеван Цихелашвили провела видео-встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединенных Штатов Америки в Грузии Келли Дегнан.
На встрече обсуждалась государственная политика по примирению и вовлеченности, намеченные и предпринятые шаги в этом направлении. Кетеван Цихелашвили проинформировала посла о текущей ситуации на оккупированных территориях, в том числе о потребностях населения, в свете угрозы распространения нового коронавируса. Министр поблагодарила дипломата за участие и поддержку со стороны США и отметила, что помощь международных партнеров очень важна в этом процессе. Кетеван Цихелашвили отметила особую роль США как стратегического партнера, который осуществляет важные проекты в абхазском регионе, в том числе в сфере здравоохранения.
В ходе разговора также были затронуты факты нарушений прав человека на оккупированных территориях и предстоящий раунд женевских дискуссий. Кетеван Цихелашвили и Келли Дегнан обсудили мирную инициативу правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему» и процесс ее реализации с целью улучшения социально-экономического положения жителей на оккупированных территориях. Келли Дегнан выразила свою полную поддержку мирной инициативе.
На встрече также обсуждалась государственная политика в сфере интеграции этнических меньшинств. Министр поблагодарила посла за помощь, оказанную Соединенными Штатами в этом направлении, в том числе за вклад USAID в издании информационных материалов, связанных с коронавирусом на армянском и азербайджанском языках.
В конце встречи Кетеван Цихелашвили поблагодарила посла за поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии со стороны США. Стороны высказались за продолжение и углубление сотрудничества.