დღეს არჩილ ტატუნაშვილის დაბადების დღეა, ის 37 წლის გახდებოდა
„დღეს არჩილ ტატუნაშვილის დაბადების დღეა, ის 37 წლის გახდებოდა, გვახსოვს და მუდამ გვემახსოვრება“- ქეთევან ციხელაშვილი.
სახელმწიფო მინისტრი მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე იმყოფებოდა. ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, დღემდე არჩილ ტატუნაშვილის მკვლელები, დამნაშავეები არიან დაუსჯელნი, მიუხედავად იმისა, რომ ქართულ სამართლებრივ სივრცეში მისჯილი აქვთ შესაბამისი სასჯელი.
„დღეს არჩილ ტატუნაშვილის დაბადების დღეა, ის 37 წლის გახდებოდა, გვახსოვს და მუდამ გვემახსოვრება მისი თავგანწირვის და მისი გმირობის ამბავი. მისი სიცოცხლე, ყველაზე ძვირფასი რაც ადამიანს გააჩნია, მან დათმო ფაქტობრივად სამშობლოსთვის ბრძოლაში და ღირსებისთვის ბრძოლაში.
"ოკუპირებულ ცხინვალში შეგახსენებთ, რომ ეს ახალგაზრდა კაცი სასტიკი წამებით რეჟიმმა ფაქტობრივად მოკლა და დღემდე მისი მკვლელები, დამნაშავეები არიან დაუსჯელნი, მიუხედავად იმისა, რომ ქართულ სამართლებრივ სივრცეში მისჯილი აქვთ შესაბამისი სასჯელი. ეს არის კიდევ ერთი ძალიან სასტიკი და ტრაგიკული მაგალითიც და შეხსენებაც იმისა, თუ რასთან გვაქვს საქმე.
"ალბათ, დღეს აი ამ რთულ პერიოდში ყველამ კიდევ ერთხელ უნდა გავაცნობიეროთ, რომ არ არსებობს ადამიანის სიცოცხლეზე და ჯანმრთელობაზე უფრო მაღალი ღირებულება. დაუშვებელია ის, რომ ადამიანები იყვნენ ტყვეობაში რეჟიმის მაშინ, როდესაც სიცოცხლესა და ჯანმრთელობა ემუქრება საფრთხე.
" დღეს მაინც, მინდა გამოვთქვა იმედი, რომ გარკვეული გონივრული ნაბიჯები გადაიდგმება და აღარ დავუშვებთ მსხვერპლს ახალგაზრდების, მოხუცების თუ ბავშვების, რომელთაც სჭირდებათ დახმარება, სჭირდებათ გამკლავება თუნდაც პანდემიასთან, რომელსაც დღეს მთელი მსოფლიო ებრძვის და ჩვენ გვექნება ამის შესაძლებლობა ხელოვნური ბარიკადები, დაუნდობელი შეზღუდვები თუ რეჟიმი არ გახდება ამის დაბრკოლება“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

«Сегодня день рождения Арчила Татунашвили, ему исполнилось бы 37 лет, мы всегда будем помнить его», - Кетеван Цихелашвили.
Госминистр посетила сегодня братское кладбище в Мухатгверди. По словам Кетеван Цихелашвили, убийцы Арчила Татунашвили до сих пор остаются безнаказанными, несмотря на то, что они были осуждены по грузинскому законодательству.
«Сегодня день рождения Арчила Татунашвили, ему исполнилось бы 37 лет, мы всегда будем помнить историю его героизма и его самопожертвование. Свою жизнь, самое ценное, что есть у человека, он отдал за свою родину и достоинство.
Этот молодой человек был зверски убит в оккупированном Цхинвали, а его убийцы, преступники, до сих пор остаются безнаказанными, несмотря на то, что они были осуждены по грузинскому законодательству. Это еще один пример и напоминание того, с чем мы имеем дело.
Сегодня, в это трудное время, все должны еще раз осознать, что нет никакой, более высокой ценности, чем жизнь и здоровье человека. Недопустимо, чтобы люди содержались в плену режима, где их жизнь и здоровье находятся в опасности.
Я хотела бы выразить надежду на то, что будут предприняты определённые разумные шаги и что мы больше не допустим жертв среди молодежи, пожилых людей или детей. Среди тех, кто нуждается в помощи в борьбе с пандемией, с которой сегодня борется весь мир», - заявила Кетеван Цихелашвили.