სამოქალაქო საზოგადოების საკონსულტაციოს საბჭოს სხდომა დისტანციურად გაიმართა
ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლობით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, სამოქალაქო საზოგადოების საკონსულტაციოს საბჭოს სხდომა დისტანციურად გაიმართა. საბჭოს შეხვედრას სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა უხელმძღვანელა.
ონლაინ სამუშაო შეხვედრაზე კორონავირუსთან ბრძოლისთვის ეთნიკური უმცირესობების საჭიროებებისა და გამოწვევების შესახებ იმსჯელეს. საბჭოს წევრებმა სახელმწიფო მინისტრს მიმდინარე პროცესებზე რეგიონების მიხედვით საკუთარი ხედვები და მოსაზრებები გაუზიარეს, წარმოადგინეს წინადადებები და ინიციატივები. გაიმართა დისკუსია. სახელმწიფო მინისტრის აპარატის თანამშრომლებმა საბჭოს წევრებს თავის მხრივ ინფორმაცია მიაწოდეს უკვე გაწეული საქმიანობისა და დაგეგმილი აქტივობების შესახებ. დისტანციურ შეხვედრაზე დაიგეგმა თემატურ ჯგუფებთან შეხვედრები: მედიის, ეკონომიკის, განათლების და სოფლის მეურნეობის მიმართულებებით.
ხაზი გაესვა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ წარმოებულ საინფორმაციო კამპანიას, რომლის ფარგლებშიც კორონავირუსის შესახებ 400 000-მდე საინფორმაციო მასალა ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ ყველა მუნიციპალიტეტში მათთვის მშობლიურ ენებზე დარიგდა, მომზადდა და გავრცელდა მასალები სათემო რადიოებისა და ადგილობრივი ტელევიზიებისთვის, ითარგმნა საინფორმაციო ვიდეო-რგოლები, გავრცელდა ხმოვანი და მოკლე ტექსტური შეტყობინებები.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის ინიციატივით ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონების განვითარებისა და გაძლიერების, სამოქალაქო ჩართულობის ხელშეწყობის მიზნით სამოქალაქო საზოგადოებასთან საკონსულტაციო საბჭო ერთი წლის წინ შეიქმნა.
საბჭოში სამოქალაქო საზოგადოების, მათ შორის ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები შედიან, რომლებიც ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონების განვითარებასა და გაძლიერებასთან დაკავშირებული აქტივობების შემუშავების, არსებული გამოწვევების დასაძლევი საპასუხო ნაბიჯების განხილვისა და მოსახლეობის ინტერესების კიდევ უფრო მეტად გათვალისწინების მიზნით, სახელმწიფო მინისტრთან ინტენსიურად თანამშრომლობენ.

В целях предотвращения распространение коронавируса, в регионах компактного проживания этнических меньшинств, состоялось дистанционное заседание Общественного консультативного совета. Заседание прошло под председательством госминистра Кетеван Цихелашвили.
На онлайн заседании обсуждались потребности и проблемы этнических меньшинств в борьбе с коронавирусом. Члены Совета поделились с госминистром своими взглядами и мнениями о текущих процессах в регионах, представили предложения и инициативы. Состоялась дискуссия. Сотрудники Аппарата госминистра, в свою очередь, предоставили членам Совета информацию о проведенных и запланированных мероприятиях. На дистанционном заседании были запланированы встречи с тематическими группами, в направлениях: СМИ, экономики, образования и сельского хозяйства.
Была подчеркнута важность информационной кампании, проводимой Аппаратом госминистра, в рамках которой было распространено около 400 000 информационных материалов о коронавирусе во всех муниципалитетах, населенных этническими меньшинствами, на их родных языках. Были подготовлены и распространены материалы для общинных радиостанций и местных телевидений, переведены информационные видеоролики, распространились голосовые и короткие текстовые сообщения.
Общественно консультативный совет был создан год назад по инициативе Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, с целью содействования развития и укрепления регионов, компактного проживания этническими меньшинствами, поощрения вовлеченности населения в общественную жизнь.
В совет входят представители гражданского общества, в том числе этнических меньшинств, которые интенсивно сотрудничают с госминистром в разработке мероприятий, связанных с развитием и укреплением регионов, в целях реагирования на существующие вызовы и учета интересов населения.