ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში მცხოვრებ ებრაელებს პასექის დღესასწაულს ულოცავს
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში მცხოვრებ ებრაელებს პასექის (ფესახი) დღესასწაულს ულოცავს.
„გილოცავთ ამ მნიშვნელოვან დღესასწაულს - პასექს, რომელიც ებრაელთა მონობისგან თავის დაღწევის, ფიზიკური და სულიერი გათავისუფლების აღმნიშვნელია. ამ დღეს დიდი სიმბოლური დატვირთვა აქვს, რადგან იგი ხაზს უსვამს ებრაელი ხალხის თავისუფლებისმოყვარე ბუნებას.
ვისურვებდი, რომ თითოეული თქვენგანის ოჯახში იყოს მშვიდობა, წარმატება და კეთილდღეობა. ქართველებისა და ებრაელების მეგობრობა უნიკალური და უძვირფასესია და მას მრავალსაუკუნოვანი ისტორია აქვს. ებრაელი მოქალაქეების კულტურა და რელიგია კი ჩვენი ქვეყნის განუყოფელი ნაწილია. საუკუნეების განმავლობაში საქართველო ებრაელების სამშობლოა და მათი კულტურა და რელიგია ჩვენს ქვეყანას კიდევ უფრო მდიდარსა და მრავალფეროვანს ხდის. თითოეულ თქვენგანს გისურვებთ ჯანმრთელობას  და მჯერა, რომ კორონავირუსის გავრცელების საფრთხეს ერთობლივი ძალისხმევით აუცილებლად დავძლევთ“ -  აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
პასექი, ანუ ფესახი ებრაული და სამარიული დღესასწაულია, რომელიც ებრაელი ხალხის ეგვიპტელთა მონობიდან გამოხსნას ეძღვნება. ეს ბიბლიური დღესასწაული ძვირფასი და მნიშვნელოვანია ყველა ებრაელისათვის. ამ დღეს მორწმუნეები ფიზიკური და სულიერი გადარჩენის ნიშნად უფლისგან მოსულ ხსნას ზეიმობენ და იერუსალიმის ტაძარს მოილოცავენ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили поздравляет евреев, проживающих в Грузии, с праздником Песах.
«Поздравляю вас с этим важным праздником – Песах, который знаменует собой исход евреев из рабства, физическое и духовное освобождение. Этот день имеет большое символическое значение, поскольку подчеркивает свободолюбивый характер еврейского народа.
«Желаю вашим семьям мира, успеха и процветания. Дружба между грузинами и евреями является уникальным и ценным достоянием и имеет многовековую историю. Культура и религия евреев, проживающих в Грузии, являются неотъемлемой частью нашей страны. Грузия веками была родиной евреев, а их культура и религия делают нашу страну еще богаче и разнообразнее. Желаю каждому из вас крепкого здоровья и верю, что совместными усилиями мы обязательно преодолеем угрозу распространения коронавируса », - отметила Кетеван Цихелашвили.
Песах – это еврейский и самаритянский праздник, связанный с Исходом евреев из египетского рабства. Этот библейский праздник дорог и важен для всех евреев. В этот день верующие празднуют спасение и освобождение их Всевышним и молятся за Иерусалимский Храм.