შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენლებთან და გარდაბნის მუნიციპალიტეტის მერთან რამაზ ბუდაღაშვილთან ერთად დღეს 50 ამანათი სოფელ გაჩიანში ბოშათა ოჯახებს გადასცა. ლია გიგაურმა ბოშათა თემის წარმომადგენელის ელენე პროშკიანის ჩართულობით ადგილობრივებს მათთვის მშობლიურ ენაზე კორონავირუსის გავრცელების პრევენციასთან დაკავშირებული წესები და მოთხოვნები გააცნო.
პროექტი UNICEF -ის (გაეროს ბავშვთა ფონდის) ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. ამანათები ასევე დარიგდება თბილისის, ქუთაისის, ფოთის და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის ბოშათა დასახლებებში. აღნიშნული კალათები ოჯახებს კარდაკარ ადგილობრივი თვითმმართველობისა და საქართველოს წითელი ჯვრის დახმარებით გადაეცემა.
საკვები პროდუქტებისა და ჰიგიენური საშუალებების კალათები დღეს დამატებით გადაეცათ ასევე აზერბაიჯანთან საზღვრისპირა სოფელ ვახტანგისში და თეთრი წყაროს მუნიციპალიტეტში მცხოვრებ მრავალშვილიან ოჯახებს.
ლია გიგაურის თქმით, ეს პროცესი გაგრძელდება და როგორც ამანათები, ასევე ინფორმაცია კორონავირუსთან ბრძოლის შესახებ, მთელი ქვეყნის მასშტაბით სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში გაფანტულ ყველა თემს მიეწოდება.
"კორონავირუსის გავრცელების მასშტაბები პირდაპირ პროპორციულად არის დამოკიდებული იმაზე, თუ რამდენად დაიცავს რეკომენდაციების ჩვენი ქვეყნის მოსახლეობა, განურჩევლად მათი ეთნიკური კუთვნილების. სწორედ ამიტომ დღეს ჩვენ სოფელ გაჩიანში ბოშათა თემს ვაცნობთ იმ შეზღუდვებს და წესებს, რომლებიც მოქმედებს საგანგებო და საკარანტინო რეჟიმში. იმისთვის რომ გაითვალისწინონ რეკომენდაციები, დარჩნენ სახლში, იმის გამო, რომ არ აქვთ ყოველდღიური შემოსავალი, მოვამზადეთ ორი ტიპის სასაჩუქრე პაკეტი, ჰიგიენური საშუალებების და საკვები პროდუქტების კალათები, რომელიც არის საკმაოდ მოცულობითი“-განაცხადა ლია გიგაურმა.

380 корзин продуктов питания и предметов гигиены будут розданы в поселениях рома
Сегодня заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури, вместе с представителями Детского фонда Организации Объединенных Наций и мэром муниципалитета Гардабани Рамазом Будагашвили, передали 50 посылок семьям рома в деревне Гачиани. При участии представителя общины рома Елены Прошкиян, Лиа Гигаури ознакомила местных о правилах и требованиях по предотвращению распространения коронавируса на их родном языке.
Проект финансируется UNICEF (Детский фонд ООН). Посылки также будут розданы в поселениях рома Тбилиси, Кутаиси, Поти и Дедоплисцкаро. Корзины будут переданы семьям с помощью органов местного самоуправления и Грузинского Красного Креста.
Сегодня корзины с продуктами питания и предметами гигиены были также переданы многодетным семьям, проживающим в Тетри-Цкаро и приграничном селе Вахтангиси.
По словам Лиа Гигаури, этот процесс будет продолжаться, посылки и информационные материалы о борьбе с Коронавирусом будут переданы всем общинам по всей стране.
«Масштабы распространения коронавируса напрямую зависят от того, насколько население нашей страны придерживается рекомендаций, независимо от их этнической принадлежности. Вот почему сегодня мы информируем общину рома в деревне Гачиани об ограничениях и правилах, которые действуют в рамках чрезвычайного положения в Грузии. Мы подготовили два вида подарочных наборов, корзины с гигиеническими средствами и продовольственными продуктами, чтобы оставшиеся без ежедневного дохода граждане смогли следовать рекомендациям и оставаться дома», - заявила Лиа Гигаури.