შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოს მოქალაქეებს ქართული ენის დღეს ულოცავს
14 აპრილი 2020
„თითოეულ მოქალაქეს გილოცავთ მრავალსაუკუნოვანი ისტორიის მქონე ქართული ენის დღეს. 1978 წლის 14 აპრილი არის ნათელი მაგალითი იმისა, რომ ერთად დგომით ჩვენ შევძლებთ დავიცავთ ჩვენი ეროვნული ინტერესები. ენა აძლიერებს სახელმწიფოს და დღეს ჩვენი ვალია დავიცვათ ქართული ენა, განვავითაროთ, შევქმნათ შესაძლებლობა ყველა მოქალაქისათვის, რათა იგი სრულფასოვნად შეისწავლონ. სამწუხაროდ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე იზღუდება ქართულ ენაზე განათლების მიღების შესაძლებლობა, ჩვენ ყველა ძალისხმევას მივმართავთ იმისთვის, რომ ჩვენს თანამოქალაქეებს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონში შეეძლოთ განათლების მიღება მშობლიურ ენაზე.
მნიშვნელოვანია ქართული ენის დაცვა და განვითარება. დღეს ბევრმა ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელმა უკვე იცის სახელმწიფო ენა, რაც ნამდვილად სასიხარულოა. ეთნიკური უმცირესობებისთვის ქართული ენის საფუძვლიანი ცოდნა არის მათი წარმატების, საზოგადოებაში სრულფასოვანი ინტეგრაციის ერთ-ერთი მთავარი წინაპირობა.“
ქართული ენის დღე 1978 წლის 14 აპრილის მოვლენების აღსანიშნავად 1990 წლიდან დაწესდა. 1978 წლის 14 აპრილს თბილისში გამართულმა საპროტესტო გამოსვლამ ქართულ ენას სახელმწიფო ენის სტატუსი შეუნარჩუნა და ხელი შეუშალა საბჭოთა ხელმძღვანელობას, საბჭოთა საქართველოს კონსტიტუციაში სახელმწიფო ენის შესახებ მუხლი გამქრალიყო.

«Поздравляю каждого гражданина с Днем грузинского языка, имеющего многовековую историю. 14 апреля 1978 года является ярким примером того, что, собравшись вместе, мы сможем защитить наши национальные интересы. Язык укрепляет государство, и мы обязаны защищать и развивать грузинский язык, создавать для всех граждан возможности его изучения. К сожалению, на оккупированных территориях возможность получения образования на грузинском языке ограничена, и мы приложим все усилия, чтобы наши сограждане могли получать образование на своем родном языке в Абхазии и Цхинвальском регионе.
Важно защищать и развивать грузинский язык. Сегодня многие этнические меньшинства свободно владеют государственным языком, что не может не радовать. Глубокое знание грузинского языка для этнических меньшинств является одной из главных предпосылок их успеха и полной интеграции в общество».
День грузинского языка был учрежден с 1990 года в память событий 14 апреля 1978 года. В этот день, акция протеста в Тбилиси не позволила советскому руководству отменить статью о государственном языке в Конституции Советской Грузии и сохранила статус Грузинского языка.