ქეთევან ციხელაშვილი აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მისიის ხელმძღვანელს პიტერ ვიბლერს შეხვდა
21 მაისი 2020
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მისიის ხელმძღვანელს პიტერ ვიბლერს შეხვდა. ვიდეო შეხვედრაზე საუბარი შეეხო კორონავირუსთან დაკავშირებით არსებულ გამოწვევებს და მოსახლეობისთვის გაწეულ დახმარებას, როგორც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, ისე გამყოფი ხაზების სიახლოვეს.
დისტანციურ შეხვედრაზე გლობალური პანდემიის ფონზე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მძიმე ვითარებაზე ისაუბრეს. ყურადღება გამახვილდა ახალგორისა და გალის რაიონებში არსებულ ჰუმანიტარულ კრიზისსა და ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტებზე. მინისტრმა მისიის ხელმძღვანელს ინფორმაცია მიაწოდა ახალგორიდან ტრანსპორტირებისას გარდაცვლილი 63 წლის მამაკაცის შესახებ, რომლის კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოყვანაც, მიუხედავად არაერთი მცდელობისა და გაწეული ძალისხმევისა, დროულად ვერ მოხერხდა. ამ შეფერხებამ ძალიან მძიმე გავლენა იქონია მის ჯანმრთელობაზე და ადამიანი საავადმყოფოში მიყვანამდე გარდაიცვალა. პიტერ ვიბლერმა მწუხარება გამოთქვა საქართველოს მოქალაქის გარდაცვალების გამო.
საუბარი შეეხო გამყოფი ხაზების მიმდებარედ სოფლებში არსებულ ვითარებასაც, განხილულ იქნა მოსახლეობის სამომავლო დახმარების შესაძლებლობები. მხარეები შეთანხმდნენ, რომ კიდევ უფრო მჭიდროდ ითანამშრომლებენ და მეტად მოხდება ფოკუსირება გამყოფ ხაზთან მცხოვრებლებზე და მათ საჭიროებებზე.
შეხვედრაზე აგრეთვე მიმოიხილეს აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტები. საუბარი შეეხო თანამშრომლობის გაღრმავებისა და ორმხრივი ურთიერთობების განვითარების მნიშვნელობას. განიხილეს USAID-ის პროგრამები, რომლებსაც მისია ახორციელებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ იმისთვის, რომ დახმარება გაეწიოს იქ მცხოვრებ მოსახლეობას.
სახელმწიფო მინისტრმა მისიის ხელმძღვანელს მადლობა გადაუხადა უკვე გაწეული დახმარებისთვის, მათ შორის ეთნიკური უმცირესობების მიმართულებით მათი ჩართულობით განხორციელებული საინფორმაციო კამპანიისთვის, ასევე ხაზი გაუსვა ორგანიზაციის როლის მნიშვნელობას კონფლიქტის მშვიდობიანად მოგვარების საქმეში. აღნიშნა, რომ ძალიან მნიშვნელოვანია USAID-ის მიერ სხვადასხვა პროექტის განხორციელება, რომელთა მიზანიც არის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და მათ მიმდებარედ მცხოვრები ადამიანების დახმარება და ნდობის აღდგენის პროცესის ხელშეწყობა.

Кетеван Цихелашвили встретилась с главой Агентства США по международному развитию (USAID) Питером Виблером
21 May 2020
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с главой Агентства США по международному развитию (USAID) Питером Виблером. Видео-встреча была посвящена проблемам, связанным с пандемией коронавируса и оказываемой населению помощи как на оккупированных территориях, так и в непосредственной близости от разделительных линий.
В ходе дистанционной встречи обсуждалась сложная ситуация на оккупированных территориях на фоне глобальной пандемии. Основное внимание было уделено гуманитарному кризису в Ахалгорском и Гальском районах и нарушениям прав человека. Госминистр проинформировала главу миссии о 63-летнем мужчине, которого несмотря на многочисленные попытки и усилия, так и не удалось вовремя перевести на контролируемую територию, он скончался по дороге из Ахалгори. Эта задержка очень серьезно повлияла на его здоровье и мужчина скончался до того, как его доставили в больницу. Питер Виблер выразил соболезнование в связи с кончиной гражданина Грузии.
Также обсуждалась ситуация в селах вдоль разделительных линий и возможности оказания помощи населению в будущем. Стороны договорились продолжить сотрудничество и сосредоточиться на потребностях жителей, проживающих вблизи линии оккупации.
На встрече также были рассмотрены текущие и запланированные проекты Агентства США по международному развитию. Разговор был посвящен важности углубления сотрудничества и развитию двусторонних отношений. Были обсуждены программы USAID, которые осуществляются миссией на оккупированных территориях и вблизи линии оккупации для оказания помощи населению.
Госминистр поблагодарила главу миссии за уже оказанную помощь, включая поддержку в работе с этническими меньшинствами, также подчеркнула важность роли организации в мирном урегулировании конфликта. Госминистр отметила, что реализация различных проектов USAID, направленных на оказание помощи людям, проживающим на оккупированных территориях, и содействие процессу укрепления доверия, очень важна.