ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოში ევროკავშირის ელჩთან, კარლ ჰარცელთან ონლაინ შეხვდრა გამართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოში ევროკავშირის ელჩთან, კარლ ჰარცელთან ონლაინ შეხვდრა გამართა. შეხვედრის მთავარი თემა კორონავირუსის პანდემიის ფონზე ევროკავშირის მხარდაჭერა და მის ფარგლებში დაგეგმილი სამომავლო ღონისძიებები იყო.
ვიდეო შეხვედრაზე საუბარი შეეხო კორონავირუსთან დაკავშირებით არსებულ გამოწვევებს და მოსახლეობისთვის გაწეულ დახმარებას, როგორც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, ისე გამყოფი ხაზების სიახლოვეს. მხარეებმა განიხილეს გამყოფი ხაზების მიმდებარე სოფლებში COVID-19-ის ფონზე მოსახლეობის დახმარების სამომავლო შესაძლებლობები.
ყურადღება გამახვილდა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მძიმე სოციალურ და ჰუმანიტარულ ვითარებაზე, ასევე რუსეთის უკანონო ქმედებებსა და პროპაგანდაზე, რომელიც მათ შორის მიმართულია საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის (EUMM) წინააღმდეგ.
სახელმწიფო მინისტრმა ელჩს მიაწოდა განახლებული ინფორმაცია სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ფარგლებში ამოქმედებული მშვიდობის ფონდის საქმიანობის თაობაზე.
შეხვედრაზე ხაზი გასვა ევროკავშირის როლს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისა და ნდობის აღდგენის პროცესში. აღინიშნა, რომ ძალიან მნიშვნელოვანია ევროკავშირის მიერ სხვადასხვა პროექტის განხორციელება, რომელთა მიზანიც არის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და მათ მიმდებარედ მცხოვრები ადამიანების დახმარება და ნდობის აღდგენის პროცესის ხელშეწყობა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ელჩს მადლობა გადაუხადა COVID-19-ის პანდემიის პირობებში საქართველოსთვის გაწეული დახმარებისთვის. მხარეები შემდგომ მჭიდრო თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ.

Кетеван Цихелашвили провела онлайн-встречу с послом ЕС в Грузии Карлом Харцелем
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили провела онлайн-встречу с послом ЕС в Грузии Карлом Харцелем. Главной темой встречи была поддержка Евросоюза на фоне пандемии коронавируса и будущих мероприятий, запланированных в этом направлении.
Видео-встреча была посвящена проблемам, связанным с пандемией коронавируса и оказываемой населению помощи как на оккупированных территориях, так и в непосредственной близости от разделительных линий. Также обсуждалась ситуация в селах вдоль разделительных линий и возможности помощи населению в будущем.
Основное внимание было уделено сложной социальной и гуманитарной ситуации на оккупированных территориях, а также незаконным действиям и пропаганде со стороны  России, которые также направлены против Миссии Наблюдателей ЕС в Грузии (EUMM).
Госминистр предоставила послу обновленную информацию о деятельности Фонда мира, созданного в рамках мирной инициативы Грузии «Шаг к лучшему будущему».
На встрече была подчеркнута роль Евросоюза в мирном урегулировании конфликта и восстановлении доверия. Было отмечено, что очень важна реализация различных проектов ЕС, направленных на оказание помощи людям, проживающим на оккупированных территориях, и содействие процессу укрепления доверия.
Кетеван Цихелашвили поблагодарила посла за помощь, оказанную Грузии в борьбе с пандемией COVID-19. Стороны договорились о тесном сотрудничестве в будущем.