გამყოფ ხაზთან საჩხერის მუნიციპალიტეტის 71 სოციალურად დაუცველ ოჯახს საკვები პროდუქტებისა და ჰიგიენური საშუალებების პაკეტები გადაეცათ
25 მაისი 2020
სახელმწიფო მინისტრი საოკუპაციო ხაზთან სოფელ პერევში ჩავიდა. ქეთევან ციხელაშვილი იმერეთის სახელმწიფო რწმუნებულთან ზვიად შალამბერიძესთან ერთად სოფელ პერევში სოციალურად დაუცველ ოჯახებს ესტუმრა. საჩხერის მუნიციპალიტეტის გამყოფი ხაზის სოფლების ყველა სოციალურად დაუცველ ოჯახს საკვები პროდუქტებისა და ჰიგიენური საშუალებების კალათები გადაეცათ. დახმარების აქცია კომპანია Duty Free Georgia-ს ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა. ქეთევან ციხელაშვილი და ზვიად შალამბერიძე საჩხერის მუნიციპალიტეტის მერთან ბენიამენ ფალავანდიშვილთან ერთად ოჯახების საჭიროებასაც გაეცნენ. სახელმწიფო მინისტრის განცხადებით, საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრები მოსახლეობის დახმარება საერთაშორისო პარტნიორებისა და კერძო კომპანიების ჩართულობით უწყვეტ რეჟიმში გრძელდება და საბოლოო ჯამში კამპანია გამყოფი ხაზის მიმდებარე ყველა სოფელს მოიცავს.
„დღეს სოფელ პერევში 71 სოციალურად დაუცველ ოჯახს გადავეცით ჰუმანიტარული დახმარება კერძო ბიზნესის მხარდაჭერით. აქ ყოფნით ასევე გვინდოდა მხარდაჭერა გამოგვეხატა იმ მოსახლეობის მიმართ, რომელსაც ყოველდღე მავთულხლართების და ოკუპაციის პირისპირ უწევს ცხოვრება. პერევი ერთ-ერთი ესეთი სოფელია იმ 100-ზე მეტ სოფელთაგან, რომელიც დღეს გაყოფილია საქართველოში სხვადასხვა ტიპის ბარიკადით, მავთულხლართით. მიხარია, რომ აქ არიან მრავალშვილიანი ოჯახებიც, აქ არიან ახალგაზრდებიც, რომლებიც მიუხედავად გამოწვევებისა, არ ტოვებენ საკუთარ სოფელს. ეს დახმარება გაგრძელდება, მთელი საოკუპაციო ხაზის პერიმეტრზე გვაქვს ეს კამპანია, რომ გვერდით დავუდგეთ COVID-19-თან გამკლავების პერიოდში ამ ოჯახებს. ძალიან მნიშვნელოვანია ის, რომ COVID-19-ის შემდგომ ეტაპზეც, როდესაც ჩვენ უკვე ვდგამთ ნაბიჯებს ეკონომიკური გახსნის, სოფლის მეურნეობის პროგრამების განახლების მიმართულებით, მაქსიმალური სარგებელი მიიღონ სწორედ ამ სოფლებმა, მათ ნამდვილად სჭირდებათ დამატებითი შემოსავლის წყაროები.
მეტრებში არის უკვე სოფელი, რომელშიც აღარ არის წვდომა იმის გამო, რომ სრულ იზოლაციაში არის მოქცეული ოკუპირებული ტერიტორია და ყველა ე.წ. გადასასვლელი არის დაკეტილი. ამ პერიოდში, განსაკუთრებით სწორედ სექტემბრიდან მოყოლებული, იზოლაციის პირობებში, ფაქტობრივად, ყოველდღიურად გვაქვს მცდელობა, რომ ადამიანებს გამყოფი ხაზის მეორე მხარეს მივაწვდინოთ დახმარება.განსაკუთრებით აქტუალური გახდა ეს საჭიროება სწორედ COVID-19-ის გამოჩენის შემდეგ. რეგიონში და არც ამ სოფლებში არ არის საკმარისი პროდუქტები, არ არის მედიკამენტები, საუბარი აღარ მაქვს უკვე პირადი ჰიგიენის საშუალებებსა და სხვადასხვა სამედიცინო აღჭურვილობაზე, რომელიც უშუალოდ კოვიდთან გასამკლავებლად არის აუცილებელი. ჩვენ პარტნიორებთან ყოველდღე ვმუშაობთ იმისთვის, რომ წვდომა მოვიპოვოთ. გვაქვს მზაობა დავეხმაროთ მოსახლეობას არა მხოლოდ იმ შემთხვევაში, როცა გადმოდიან კონტროლირებად ტერიტორიაზე, არამედ ადგილზე. თუ აფხაზეთის მიმართულებით ამას სხვადასხვა არხით მაინც ვახერხებთ, ცხინვალის მიმართულებით ფაქტობრივად შეუძლებელია. კიდევ ერთხელ აქ საოკუპაციო რეჟიმს აქვს ყრუ კედელი, რომელიც პირველ რიგში ადამიანებს აზიანებს, ვინც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ცხოვრობენ. იქ მოქმედებს ერთადერთი საერთაშორისო წითელი ჯვრის ორგანიზაცია, რომელსაც აქვს ჰუმანიტარული მანდატი. გარკვეულ ჰუმანიტარულ დახმარებას უწევს მოსახლეობას, იგივე პროდუქტების პაკეტებით და ჰიგიენური საშუალებებით. ცხადია, ძალიან აქტიურად ვთანამშრომლობთ მათთან, რომ მოხერხდეს ამ მოსახლეობის მხარდაჭერა.
არც ერთი დღე შეგვიწყვეტია ჩვენ სამედიცინო მომსახურება, მათ შორის ცხინვალის რეგიონის მცხოვრებლებისთვის. პრობლემა ისაა, რომ ეთნიკურად ქართველებს, საუბედუროდ, ეთნიკური ნიშნით ძალიან ხშირად ექმნებათ პრობლემა გადმოკვეთის. ეს აბსოლუტურად მიუღებელია. ყველა პაციენტი ჩვენთვის, მიუხედავად ეთნიკურობისა, იქნება ის ოსი, ქართველი, თუ ნებისმიერი სხვა ჩვენი მოსახლე, რა თქმა უნდა, ყოველთვის იღებს კვალიფიციურ სამედიცინო დახმარებას. COVID-19-ის პერიოდში თითქმის 100 პაციენტი არის ოკუპირებული ორივე რეგიონიდან, რომელიც გადის ან გადიოდა მკურნალობას კონტროლირებად ტერიტორიაზე“-განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Госминистр находилась в селе Переви недалеко от линии оккупации. Кетеван Цихелашвили вместе с губернатором Имерети Звиадом Шаламберидзе посетили социально незащищенные семьи в селе Переви. Корзины с продуктами питания и предметами гигиены были переданы всем социально уязвимым семьям, проживающим вдоль разделительной линии в Сачхерском муниципалитете. Проект был реализован при финансовой поддержке компании «Duty Free Georgia». Кетеван Цихелашвили и Звиад Шаламберидзе вместе с мэром Сачхере Бениамином Палавандишвили ознакомились с потребностями семей. Как отметила госминистр, оказание помощи населению, которое проживает вдоль оккупационной линии, с привлечением международных партнеров и частных компаний продолжится и в конечном итоге кампания охватит все деревни, расположенные вблизи разделительной линии.
«Сегодня в селе Переви мы оказали гуманитарную помощь 71 социально уязвимым семьям при поддержке частного бизнеса. Находясь здесь, мы также хотели выразить свою поддержку людям, которые сталкиваются с оккупацией каждый день. Переви является одним из более чем 100 сел в Грузии, которое сегодня разделена различными типами баррикад и колючей проволокой. Я рада, что здесь проживают многодетные семьи и молодые люди, которые несмотря на трудности, не покидают свои дома. Оказание помощи проживающему вдоль оккупационной линии населению будет продолжена с целью поддержания семей в период борьбы с COVID-19. Очень важно, когда мы уже предпринимаем шаги к открытию экономики и обновлению сельскохозяйственных программ, чтобы именно эти села получили максимальную выгоду, сегодня они действительно нуждаются в дополнительных источниках дохода.
Всего в нескольких метрах расположено село, куда нет доступа, поскольку оккупированная территория находится в полной изоляции и все контрольно-пропускные пункты закрыты. В регионе есть нехватка продуктов питания, нет лекарств, я не говорю уже о средствах личной гигиены и различном медицинском оборудовании, которое необходимо для борьбы с коронавирусом. Мы ежедневно работаем с партнерами для того, чтобы получить доступ к населению на оккупированных территориях. Мы готовы оказать помощь жителям не только когда они переходят на контролируемую территорию, но и на местах. Если в направлении Абхазии нам все еще удается это делать по разным каналам, то в направлении Цхинвали это практически невозможно. Опять же, оккупационный режим здесь находится за глухой стеной, которая в первую очередь наносит вред людям, проживающим на оккупированных территориях. Там действует единственная международная организация Красного Креста, которая имеет гуманитарный мандат и оказывает помощь населению, раздавая корзины с продуктами питания и предметами гигиены. Мы очень активно сотрудничаем с ними, чтобы поддержать население», - заявила Кетеван Цихелашвили.