ქეთევან ციხელაშვილი გამყოფ ხაზთან სოფელ ხურჩასა და ორსანტიაში სოციალურად დაუცველ მრავალშვილიან ოჯახებს ესტუმრა
2 ივნისი 2020
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გამყოფ ხაზთან სოფელ ხურჩასა და ორსანტიაში სოციალურად დაუცველ მრავალშვილიან ოჯახებს ესტუმრა. მინისტრმა ოჯახებს 1 ივნისი, ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღე მიულოცა და საკვები პროდუქტებისა და ჰიგიენური საშუალებების კალათები გადასცა.
ქეთევან ციხელაშვილთან ერთად იმყოფებოდნენ სამეგრელოს სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე ნინო ვიბლიანი და ზუგდიდის მერი გიორგი შენგელია. საერთო ჯამში სამეგრელოს რეგიონში სასურსათო და ჰიგიენური საშუალებების კალათები ზუგდიდის, წალენჯიხისა და მესტიის მუნიციპალიტეტების საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრებ 272 მრავალშვილიან ოჯახს გადაეცემა. პროექტი საფრანგეთის საელჩოსა და გაეროს ბავშვთა ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება.
„ვაგრძელებთ კამპანიას გამყოფი ხაზების მიმდებარედ სოფლებში, რომლის ფარგლებშიც ვეხმარებით სოციალურად დაუცველ და მრავალშვილიან ოჯახებს. დღეს რამდენიმე მრავალშვილიან ოჯახს ვესტუმრეთ ხურჩასა და ორსანტიაში. იმ ბავშვებს, ისევე როგორც თითოეულ ბავშვს საქართველოში, გამყოფი ხაზის აქეთ თუ იქით მხარეს, ვულოცავ ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღეს. მთავარი, რაც უნდა ვისურვოთ ჩვენი შვილებისთვის ეს არის, რა თქმა უნდა, ჯანმრთელობა და მშვიდობა, რომელიც აუცილებლად დადგება ამ სოფლებში, როდესაც მახინჯი დაბრკოლებები, მავთულხლართები და ღობეები, გაქრება მშვიდობიანად.
ჩვენ ამ კამპანიის ფარგლებში ეხლა 3 მუნიციპალიტეტში, კერძოდ ზუგდიდში, წალენჯიხასა და მესტიაში, 272 ოჯახს დავეხმარეთ. მადლობა მინდა გადავუხადო გაეროს ბავშვთა ფონდს, ასევე საფრანგეთის საელჩოს, რომელიც დაგვეხმარა ამ დახმარების ორგანიზებაში. ეს არის ჰუმანიტარული პაკეტები პროდუქტების და ჰიგიენური საშუალებების, რომლებიც ამ ოჯახებს გარკვეული პერიოდით მოამარაგებს, მაგრამ უფრო მნიშვნელოვანია იმ მხარდაჭერის გამოხატვა დღეს ჩვენი აქ ყოფნით, რასაც სახელმწიფო ახორციელებდა და აუცილებლად განახორციელებს მომავალშიც. იცით, რომ არსებობს სპეციალური კომისია, რომელიც მუშაობს სწორედ გამყოფი ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობის საჭიროებაზე და ბავშვები, მრავალშვილიანი ოჯახები რა თქმა უნდა ჩვენთვის არის ერთ-ერთი ყველაზე მთავარი პრიორიტეტი“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили посетила социально уязвимые многодетные семьи, проживающие вдоль разделительной линии в селах Хурча и Орсантия. Министр поздравила семьи с 1 июня, Международным днем защиты детей, и раздала корзины с продуктами питания и предметами гигиены.
Кетеван Цихелашвили сопровождали заместитель губернатора Самегрело-Земо Сванети Нино Виблиани и мэр города Зугдиди Георгий Шенгелия. В общей сложности 272 многодетным семьям, проживающим вблизи оккупационной линии в муниципалитетах Зугдиди, Цаленджиха и Местия, будут переданы корзины с продуктами питания и предметами гигиены. Проект финансируется посольством Франции и Детским фондом ООН.
«Мы продолжаем нашу кампанию в селах вдоль разделительных линий, в рамках которой мы помогаем социально уязвимым и многодетным семьям. Сегодня мы посетили несколько многодетных семей в селах Хурча и Орсантии. Поздравляю всех детей Грузии, по обе стороны разделительной линии с Международным днем защиты детей. Главное, что мы можем пожелать нашим детям, это, конечно же, здоровье и мир, который обязательно настанет когда уродливые препятствия, колючая проволока и ограды исчезнут мирным путем.
В рамках этой кампании мы помогли 272 семьям в 3 муниципалитетах - Зугдиди, Цаленджиха и Местия. Я хотела бы поблагодарить Детский фонд ООН и посольство Франции за помощь в организации этой кампаний. Корзины с продуктами питания и предметами гигиены, которые мы передали многодетным семьям, помогут им в течение определенного периода времени. Для этих семей очень важна поддержка государства, которая выражается сегодня здесь нашим присутствием. Как известно, существует специальная комиссия, которая работает над потребностями населения проживающего вдоль разделительной линии и дети, многодетные семьи, безусловно, являются для нас одним из важнейших приоритетов», - заявила Кетеван Цихелашвили.