შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოს ეროვნული პლატფორმისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა. დისტანციურ შეხვედრაზე შეაჯამეს როგორც უკვე მიღწეული და გადადგმული ნაბიჯები, ასევე მიმდინარე და დაგეგმილი ღონისძიებები. შეხვედრის მონაწილეებმა იმსჯელეს სახელმწიფოს მხრიდან კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში წინ გადადგმული ნაბიჯებისა და სამშვიდობო ინიციატივების შესახებ, რომლებიც ბოლო წლების განმავლობაში განხორციელდა. საუბარო შეეხო კორონავირუსის ფარგლებში სახელმწიფოს მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრები მოსახლეობის დახმარების საკითხსაც. სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, რომ ჩვენი მოსახლეობის დახმარება უწყვეტ რეჟიმში გრძელდება და სწორედ ახლა პოსტ-კოვიდ პერიოდში მოქალაქეების მდგომარეობის გაუმჯობესებისთვის კიდევ უფრო მეტ მნიშვნელობას შეიძენს სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“.
სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებმა ქეთევან ციხელაშვილს ქვეყნისთვის გაწეული სამსახურისა და ნაყოფიერი თანამშობლობისათვის მადლობა გადაუხადეს და ავსტიაში ელჩის რანგში ახალ თანამდებობაზე და ვენაში განლაგებულ საერთაშორისო ორგანიზაციებში მუდმივი წარმომადგენლის რანგში წარმატებები უსურვეს.
„დღეს, ჩემს ბოლო სამუშაო დღეს მქონდა შეხვედრა საქართველოს ეროვნული პლატფორმის წარმომადგენლებთან, არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, რომლებიც არიან ჩართულნი კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში. დღეს ერთგვარი ანგარიში ჩავაბარე სამოქალაქო სექტორს განვლილი საქმიანობის თაობაზე. მოვისმინე მათი შეკითხვები და მინდა მადლობა გადავუხადო მათ იმისთვის, რომ არიან აქტიურნი, არიან ჩართულნი. ჩვენ ისეთ სფეროში ვსაქმიანობთ, რომ აუცილებელია სამოქალაქო ჩართულობა, სახალხო დიპლომატია, ხალხთა შორის კონტაქტების განვითარებისთვის, ნდობის მშენებლობისთვის, დიალოგისთვის. ინიციატივა, რომელიც არის ამ წლების ყველაზე დიდი მონაპოვარი „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ , რომელიც არის კანონით გამყარებული, არის ახლა ასევე სამოქალაქო საზოგადოების საკუთრების, რადგანაც ისინი არიან მთავარი აქტორები, ბიზნესთან და ყველა დაინტერესებულ პირთან ერთად. დღეს მოვისმინე მათი მზაობა იმის თაობაზე, რომ მომავალში აუცილებლად განაგრძობენ ამ ინიციატივის სრული პოტენციალით გამოყენებას. ეს ნამდვილად წარმოადგენს საფუძველს და საძირკველს იმ ჩვენი მთავარი საქმისთვის, შერიგებისთვის და მშვიდობის მშენებლობისთვის, რაც არის ქვეყნის გაერთიანების წინაპირობა, ხალხის გაერთიანების გზით“-განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с представителями неправительственных организаций и Грузинской национальной платформы. На дистанционной встрече обсуждались как уже достигнутые результаты, так и текущие и запланированные мероприятия. Также участники встречи обсудили шаги, предпринимаемые государством в процессе мирного урегулирования конфликта, мирные инициативы, которые были реализованы в последние годы. В ходе беседы был также затронут вопрос оказания помощи населению, которое проживает на оккупированных территориях и вдоль разделительных линий. Госминистр отметила, что помощь населению оказывается непрерывно, и теперь мирная инициатива «Шаг к лучшему будущему» станет еще более важной для улучшения положения граждан в постковидный период.
Представители гражданского сектора поблагодарили Кетеван Цихелашвили за ее службу стране и плодотворное сотрудничество, пожелали ей успехов на посту нового посла в Австрии и постоянного представителя в международных организациях в Вене.
«Сегодня, в мой последний рабочий день, я встретилась с представителями Грузинской национальной платформы и неправительственными организациями, которые работают в области мирного урегулирования конфликта. Сегодня я представила отчет гражданскому сектору о проделанной работе и хочу поблагодарить их за активность и вовлеченность. Мы работаем в такой области, что гражданское участие необходимо для развития контактов между народами, для укрепления доверия, для диалога. Мирная инициатива «Шаг к лучшему будущему» является крупнейшим достижением этих лет, которое имеет правовую поддержку. Данная мирная инициатива принадлежит гражданскому обществу, поскольку наряду с бизнесом и всеми заинтересованными сторонами, именно оно является основным актором. Они готовы использовать эту инициативу в полной мере и в будущем. Это - действительно основа нашего примирения и построения мира, что является предпосылкой для объединения страны посредством объединения людей», - заявила Кетеван Цихелашвили.