თამარ ქოჩორაძემ საქართველოში გაეროს ქალთა ორგანიზაციის წარმომადგენლის მოადგილე თამარ საბედაშვილთან ონლაინ ვიდეო შეხვედრა გამართა
26 ივნისი 2020
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის პოლიტიკის ანალიზის, დაგეგმვისა და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის უფროსმა თამარ ქოჩორაძემ საქართველოში გაეროს ქალთა ორგანიზაციის წარმომადგენლის მოადგილე თამარ საბედაშვილთან ონლაინ ვიდეო შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე განხილვის მთავარი თემა იყო ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე 2018-2020 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესი და ამ მიმართულებით შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ ნაკისრი ვალდებულებები. მხარეებმა ასევე გაცვალეს მოსაზრებები იმასთან დაკავშირებით, თუ რა მიმართულებით შეიძლება გააფართოოს აპარატმა მუშაობა ეროვნული სამოქმედო გეგმით ნაკისრი ვალდებულებების ფარგლებში.
განსაკუთრებული ყურადღება, ახალი კორონოვირუსის პირობებში, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ გამოწვევებსა და ვითარებაზე გამახვილდა, ასევე თუ რა საქმიანობას ახორციელებს აპარატი ამ მიმართულებით, რათა პრობლემები გადაიჭრას. ხაზი გაესვა ქალების ჩართულობის მნიშვნელობას სამშვიდობო პროცესში, ასევე დიალოგისა და ნდობის აღდგენის პროექტებსა და ინიციატივებში.

Руководитель отдела анализа политики, планирования и международных отношений Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Тамар Кочорадзе провела видео-встречу с заместителем представителя ООН женщины в Грузии Тамар Сабедашвили.
Главной темой обсуждения на встрече стал процесс реализации Национального плана действий по вопросам женщин, мира и безопасности на 2018–2020 годы и обязательства, взятые Аппаратом государственного министра в рамках данного документа. Стороны также обменялись мнениями о расширении сотрудничества.
Особое внимание было уделено проблемам и ситуации на оккупированных территориях Грузии в связи с новой волной коронавируса, а также деятельности, осуществляемой Аппаратом в этом направлении для решения проблем. Была подчеркнута важность участия женщин в мирном процессе, а также в проектах и инициативах в области диалога и укрепления доверия.