2021-2024 წლების სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის დოკუმენტზე მუშაობა გრძელდება
17 ივლისი 2020
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი 2021-2024 წლების სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის დოკუმენტზე მუშაობას აგრძელებს. სხდომას ესწრებიან როგორც სამთავრობო კომისიის წევრები, ასევე სახალხო დამცველის, ეთნიკური უმცირესობებისა და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები. მიუხედავად პანდემიით გამოწვეული პრობლემებისა, აქტიურად მიმდინარეობს 2015-2020 სამოქმედო გეგმის შესრულების საბოლოო შეფასება, რომლის მიღწევებისა და გამოწვევების გათვალისწინებით, ახალი სტრატეგიის პრიორიტეტების განსაზღვრა დაიწყო.
"ჩვენ შევაფასეთ მიმდინარე სტრატეგიის პრიორიტეტული მიმართულებების დასახული მიზნები და ამოცანები. გვაქვს ძალიან ხელშესახები პროგრესი, თუნდაც ის რომ 1+4 პროგრამის ფარგლებში 6-ჯერ გაიზარდა მონაწილეების რაოდენობა, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი უფრო მეტი ახალგაზრდა იღებს უმაღლეს განათლებას, ამავდროულად გვაქვს დასაქმების მხარდამჭერი სტაჟირების პროგრამები, ჩვენ ვასწავლით მათ ქართულ ენას და შეგვიძლია ვთქვათ, რომ წლის განმავლობაში 3000-ზე მეტი ადამიანი სწავლობს სახელმწიფო ენას. მაგრამ ამავდროულად არის ძალიან ბევრი გამოწვევა. სწორედ იმიტომ, რომ გამოწვევები რომელიც დარჩა სახელმწიფო ენის ფლობის, ახალგაზრდების პროცესებში ჩართულობის და მონაწილეობის თვალსაზრისით,- ეს კვლავ გამოწვევად რჩება და ჩვენ გვინდა, რომ ახალი სტრატეგიის ფარგლებში განვსაზღვროთ ისეთი პრიორიტეტები, მიზნები და ამოცანები, რომელიც ხელ შეუწყობს ამ პროცესების დინამიურობას. რაც მთავარია, როდესაც ვსაუბრობთ ინტეგრაციასა და სამოქალაქო თანასწორობაზე, ამის აღქმა უნდა ჰქონდეს როგორც ეთნიკური უმცირესობების, ასევე უმრავლესობის წარმომადგენლებს. ამიტომ სტრატეგია ორმხრივ პროცესებს გაითვალისწინებს და იქნება ისეთ შედეგებზე ორიენტირებული, რომელიც ჩვენ ქვეყანაში დემოკრატიული და თანასწორობის პრინციპებზე დაფუძნებული საზოგადოების მშენებლობას შეუწყობს ხელს"-განაცხადა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ლია გიგაურმა.
ღონისძიების მხარდამჭერია აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა (USAID) და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG), „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამა“ (PITA).

Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия продолжает работу над Государственной стратегией гражданского равноправия и интеграции на 2021-2024 годы. В заседании, вместе с членами правительственной комиссии, приняли участие представители аппарата Народного защитника, этнических меньшинств и неправительственного сектора. Несмотря на проблемы, вызванные пандемией, продолжается работа над итоговой оценкой выполнения Плана действий на 2015–2020 годы, которая станет основой для определения приоритетов новой стратегии.
«Мы оценили достижение поставленных целей и задач в рамках приоритетных направлений текущей стратегии. Есть ощутимый прогресс, например, число участников Программы «1 + 4» увеличилось в 6 раз, все больше представителей этнических меньшинств получают высшее образование, мы преподаем им грузинский язык; более 3000 человек изучают государственный язык каждый год, в то же время у нас есть программы стажировке для поддержки занятости. Но в то же время проблем все еще слишком много. Остаются вызовы в области владения государственным языком, вовлечения и участия молодежи в текущих процессах, следовательно, важным является определение приоритетов, целей и задач в рамках новой стратегии, что будет способствовать динамичности этих процессов. Самое главное, когда мы говорим об интеграции и гражданском равноправии, это воспринимать как представители этнических меньшинств, так и представители большинства. Поэтому стратегия будет ориентирована на результат, что будет способствовать построению демократического и равноправного общества в нашей стране», - заявила исполняющая обязанности государственного министра Лия Гигаури.
Мероприятие прошло при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID), Ассоциации ООН Грузии (UNAG) в рамках «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA).